داخلی آرشيو خبر صفحه ورزشی
امتیاز مثبت 
۰
 
دلایل حذف ایران از جام ملت‌ها مشخص شد
کد مطلب: ۶۶۰۹۳
تاریخ انتشار:سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۷
تیم ملی فوتبال ایران در دیدار نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا با حساب ۳ بر صفر مقابل تیم ژاپن شکست خورد و از این رقابت‌ها کنار رفت.
دلایل حذف ایران از جام ملت‌ها مشخص شد
تیم ملی فوتبال ایران امروز اولین دیدار نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا را در مقابل تیم فوتبال ژاپن برگزار کرد و درحالی‌که در بیشتر دقایق نیمه اول تیم برتر میدان بود و یک موقعیت عالی برای باز کردن دروازه ژاپن به دست آورد، به‌ تساوی بدون گل رضایت داد.

آنچه بیش از هر نکته‌ای در نیمه اول این بازی مشهود بود اشتباهات داوری و سوت‌های بیش‌ از حد داور استرالیایی در صحنه‌های پنجاه‌ درصدی به سود ژاپن بود که تا حدود زیادی بازیکنان ایران را عصبی کرد.

تیم ملی فوتبال ایران برای اولین بار بازی بدون طارمی را در این رقابت‌ها تجربه می‌کرد و همین موضوع تغییر تاکتیکی تیم ملی فوتبال را در برداشت.

دلایل حذف ایران از جام ملت‌ها مشخص شد

نوع بازی تیم ملی در مقابل ژاپن با سیستم ۴-۲-۳-۱ تا حدودی با روز‌های بودن طارمی تفاوت داشت و سردار تک مهاجم ایران در میان مدافعان ژاپنی به‌تنهایی کاری از پیش نبرد. هرچند که در بیشتر مواقع علی‌رضا جهانبخش و وحید امیری از طرفین زمین به سردار اضافه می‌شدند، اما قدرت حفظ توپ خط میانی ژاپن این تاکتیک را تا حدودی بسته بود.

نیمه دوم اگرچه با حملات تیم ملی فوتبال کشورمان آغاز شد، اما در ادامه این تیم ژاپن بود که سعی در میدان‌داری و حفظ توپ داشت و هدف ژاپنی‌ها بیشتر فشار روی عمق دفاع ایران بود و یک اشتباه از سوی بازیکنان ایران، تمامی آنچه ژاپن در رؤیایش مقابل تیم ملی فوتبال کشورمان می‌دید را به حقیقت تبدیل کرد.

صحنه‌ای که مدافعان ایران بعد از بحث‌های مکرر با داور بازی و تنش‌های این‌چنینی توپ را رها کرده و به اعتماد خطای رخ‌داده این فرصت را به ژاپن دادند تا از تنها فرصت موجود به یک گل برسد، درحالی‌ که مدافعان ما کاملاً به بهانه سوت داور ایستاده بودند.

دلایل حذف ایران از جام ملت‌ها مشخص شد

این اتفاق کافی بود تا روحیه تیم ایران که با حضور قدرتمند در رقابت‌ها تا آن لحظه بدون گل خورده حضور داشتند در ادامه با تمرکز پایین و روی یک اشتباه فردی دیگر و برخورد توپ با دست پور علی گنجی دومین هدیه را به سامورایی‌ها تقدیم کنند.

این صحنه که منجر به پنالتی شد می‌توانست در ویدیو چک به دلیل عدم تعادل مدافع ما مردود شود که قاضی استرالیایی راه اسلافش در جام ملت‌های قبلی یعنی "ویلیامز" را رفت و تا توانست ژاپن را به سمت پیروزی سوق داد.

پس‌ از آن از ایرانی که در بازی‌های قبلی دیدیم خبری نبود چراکه زمان کم باقیمانده و تمرکز ژاپنی‌ها در خط دفاع و حضور پرتعداد آن‌ها فرصت را برای گلزنی از ایران گرفت.

به‌طورکلی در این دیدار اشتباهات از قبل از بازی رقم خورد و شاید در دیدار قبلی اگر طارمی که یک کارت زرد داشت زودتر تعویض شده بود و یا امروز از ابتدا مهدی ترابی جایگزین جهانبخش نا آماده بود و ...

دلایل حذف ایران از جام ملت‌ها مشخص شد

این‌ها مواردی است که بعد از بازی بار‌ها از زبان دوستداران فوتبال خواهیم شنید و این جزئی از جذابیت فوتبال است و اما و اگر‌های بعد از بازی را باید فراموش کرد.

تیم ملی فوتبال ایران با کارلوس کی روش در این جام مقتدر ظاهر شد و رسیدن به نیمه‌نهایی آسیا بعد از ۱۵ سال از مهم‌ترین اتفاقات برای فوتبال ما بود و این نسل جوانان فوتبالی ما می‌توانند سال‌های سال در فوتبال آسیا بدرخشند.

تیم های ازبکستان، عربستان، کره جنوبی و استرالیا از دیگر بزرگ فوتبال آسیا خیلی زودتر از ایران با جام وداع گفتند و به اذعان بیشتر کارشناسان فوتبال تیم ملی ما در این بازی‌ها شایسته‌ترین تیم بود.

اگر به‌صورت جمع‌بندی اشتباهاتی که منجر به حذف ایران شد را بررسی کنیم به شرح زیر است:

دلایل حذف ایران از جام ملت‌ها مشخص شد

۱- اشتباهات فردی در خط دفاعی که منجر به صحنه گل اول و در پی آن به هم ریختن تمرکز خط دفاعی و گل دوم از روی نقطه پنالتی

۲- اشتباهات داوری و نوع قضاوت داور استرالیایی که مهترین قضاوتش در این جام بازی کره شمالی و لبنان بوده است!

۳- اشتباه در استفاده از جهانبخش نا آماده در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران و نیمکت نشینی نفرات آماده‌ای همچون طارمی

۴- تفکرات سرمربی ژاپن به‌ راحتی تیم ایران را آنالیز کرده بود و کی روش نیمه مربیان را به او واگذار کرد و این از نقاط ضعف کادر فنی ایران در بازی با ژاپن بود.

۵- کی روش برای این بازی تمرکز لازم را نداشت و شاید آمادگی روحی و روانی او برای بازی با سامورایی‌ها کافی نبود.

۶- انگیزه بازیکنان جوان ژاپن در برابر ایران نیز یک از نکات بیسار حائز اهمیت بود و شاید اگر در این بازی ژاپن از بازیکنان جام جهانی استفاده می‌کرد کار سخت‌تری مقابل ایران داشت چراکه معمول این است که جوانان از فرصت به وجود آمده بهترین استفاده را خواهند کرد.

دلایل حذف ایران از جام ملت‌ها مشخص شد

ایران با اقتدار از جام ملت‌های آسیا حذف شد و شاید در تاریخ به‌جز شکست مقابل ژاپن، ما هیچ‌گاه در برابر آسیایی‌ها بااقتدار این دوره بازی نکرده بودیم، اما تغییر شخصیتی تیم ملی فوتبال در بازی آخر با عوامل فوق ارتباط مستقیم دارد و به نظر می‌رسد بازیکنان در مقابل ژاپن خوب توجیه نشده بودند.

اختلاف ۳ گل در برابر ژاپن یک اتفاق در فوتبال است و شاید تا سال‌ها و قرن‌ها تکرار نشود و مهم بودن یا نبودن فینال بود که متاسفانه شانس قهرمانی را از دست دادیم و حرفه ای‌های ژاپن از فرصت به وجود آمده استفاده کردند.

فوتبال در جریان است، درست مثل زندگی و ایران در بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و جام ملت‌های آسیا اگر چه کامروا نشد، اما مدلی از اقتدار در زمین مسابقه و نمونه‌ای از اخلاق در بیرون از رقابت‌ها بود و این جای افتخار دارد.

کره جنوبی که حذف شد رسانه‌های این کشور به درستی نقاط ضعف را گوشزد کردند و اگر چه شکست تلخ است، اما اطمینان داشته باشید در رقابت‌های آتی کره جنوبی را متحول خواهید دید، عربستان و استرالیا هم به همین شکل و تیم ملی کشورمان هم این تلخی را فراموش خواهد کرد و دوباره می‌ایستد.

Share/Save/Bookmark