داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
یادداشت؛
دزد مرغ فلفلی در سیستان و بلوچستان
کد مطلب: ۶۴۵۹۰
تاریخ انتشار:جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۲
کتاب در بخش کودکان و نوحوانان با حساسیت بیشتری باید به تحریر در آید،ذهن کنجکاو کودکان باعث می شود تا کلمه به کلمه موضوعات کتاب را بررسی و در ذهن تحلیل کند.
دزد مرغ فلفلی در سیستان و بلوچستان


کتاب و کتاب خوانی موضوعیست که این روزها با توجه به همه گیر شدن فضای مجازی و همچنین علاقه شدید کودکان و نوجوانان به تلفن های هوشمند یکی از ضروریات جامعه به شمار می رود.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها به اهمیت کتاب خوانی در بین مردم بخصوص قشر محصل تاکید ویژه ای داشته اند.

با این حال کتاب در بخش کودکان و نوحوانان با حساسیت بیشتری باید به تحریر در آید،ذهن کنجکاو کودکان باعث می شود تا کلمه به کلمه موضوعات کتاب را بررسی و در ذهن تحلیل کند.

یک کتاب شعر کودک با موضوع #دزده_و_مرغ_فلفلی با انتشار گسترده در کشور به فروش می رسد که موضوع این کتاب شاید برای کل شهرهای ایران جالب و خواندنی باشد اما استان سیستان و بلوچستان در آن جایگاه بدی دارد.

موضوع این کتاب به دزدیده شدن مرغ شخصیت کتاب شعر بر میگردد که برای یافتن مرغ کل شهرهای ایران را مورد بازرسی قرار می دهد و در این بین از دیدنی های همه ی شهرهای ایران بازدید کرده و آثار تاریخی آن را معرفی می کند.

در نهایت شخصیت داستان به استان سیستان و بلوچستان می رسد و نه تنها جاذبه های گردشگری این استان را معرفی نمی کند بلکه دزد مرغ را نیز در این استان می یابد.

حتی اگر بزرگسالان این کتاب را مطالعه کنند ذهنیتشان نسبت به استان سیستان و بلوچستان تغییر می کند، حال اینکه ذهن کنجکاو کودکان در این باره چه قضاوتی می کند جای بسی سوال است.

سوال اینجاست آیا شاعر نمی توانست با به خرج دادن کمی خلاقیت یک شهر خیالی برای یافتن دزد پیدا کند؟؟

و در نهایت اینکه چگونه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی توانسته است بدون نظارت اجازه انتشار این مطالب را بدهد.

به نظر می رسد قصد شاعر تنها بد جلوه دادن استان بزرگ و پهناور سیستان و بلوچستان بوده است و یا شاعر کینه ای دیرینه با این استان داشته است.

می توان گفت که آنچه به عنوان تهاجم فرهنگی بیان می شود همین مطالب چراغ خاموش و زیر پوستی است که استان سیستان و بلوچستان را متفاوت با دیگر استان ها معرفی می کنند.
Share/Save/Bookmark