داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
گزارش اوشیدا از معضل جدی زباله ها در زابل؛
تپه های آشغال موجود در شهر عامل اصلی بیماری شهروندان سیستان/باید جلوی زباله گردها گرفته شود/معضل زباله های زابل نیازمند فرهنگ سازی است
کد مطلب: ۶۴۴۱۰
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۵
عدم جمع آوری به موقع آشغال و حضور زباله گردها در شهر زابل موجب بروز مشکلات فراوانی برای مردم و نازیبا شدن چهره این منطقه شده است.
تپه های آشغال موجود در شهر عامل اصلی بیماری شهروندان سیستان/باید جلوی زباله گردها گرفته شود/معضل زباله های زابل نیازمند فرهنگ سازی است
به گزارش اوشیدا، مردم زابل سالهاست با مشکلاتی چون خشکسالی، طوفان های شدید، ریزگردها و دیگر مشکلتی از این دست روبه رو هستند اما در این میان معضل زباله های سرگردان به یکی از مهمترین مشکلات آنان تبدیل شده است به گونه ای که دیگر در هر کوچه و خیابانی می توان انبوهی از زباله های ریخته شده بر زمین را دید که توسط معتادین و زباله گردها در سطح وسیعی نیز پخش شده اند و علاوه بر اینکه چهرع این شهر را نازیبا کرده اند موجب بروز مشکلات و بیماری های فراوانی برای شهروندان شده است.

به طور کلی همواره زندگی در فضاهای با مشکلات غیر بهداشتی، فرسوده و کوچه های تنگ و خاکی با افسردگی، اغتشاش، هرج و مرج و فقدان مشارکت اجتماعی شهروندان همراه بوده است و در یک کلام می توان گفت که زندگی سالم شهری در این نقاط از شهر ها جریان ندارد. بر این اساس یکی از مهمترین ضرورت های شهرنشینی در عصر حاضر خدمات رسانی ادارات و سازمانهای همچون شهرداری، آب و فاضلاب، برق، تلفن و شبکه بهداشت است که می توانند با ارائه خدمات مناسب و جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی و روانی در این مناطق، از بسیاری از مشکلات دیگر پیشگیری کنند.تپه های زباله بزرگترین مشکل شهروندان سیستانی
در همین رابطه محمد راشکی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، با گلایه از عدم جمع آوری به موقع زباله های شهری زابل، اظهار داشت: متاسفانه معضل جمع آوری زباله در زابل به یکی از مشکلات اساسی شهروندان تبدیل شده است به گونه ای که کمترجایی از شهر می توان یافت که با این مشکل مواجه نباشد.

وی افزود: جمع آوری زباله ها در برخی مناطق بر اساس زمان بندی درستی انجام نشده و حتی در برخی مناطق حاشیه ای شهر زابل ماشین های حمل زباله به صورت هفته ای اقدام به جمع آوری زباله می کنند.

این شهروند سیستانی با اشاره به مشکلات ناشی از عدم جمع آوری صحیح زباله در زابل، بیان کرد: حجوم حشرات و بوی نامطبوع حاصل از این زباله ها تنها بخش کوچکی از معضلاتی است که این تپه های انباشته شده زباله برای شهروندان به ارمغان می آورند.

وی ادامه داد: بسیاری از کودکان حاشیه شهر در این مناطق مشغول بازی بوده که همین موضوع باعث می شود تا دچار بیماری های گوناگونی شوند.باید جلوی زباله گردها گرفته شود

یکی دیگر از شهروندان شهر زابل در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، اظهار کرد: معتادین و دوره گردهای که این روزها در تمامی سیستان به کثرت قابل مشاهده هستند با پاره کردن پلاستیک های زباله و جست و جو در میان آنها موجب پخش شدن آن در کوچه ها و خیابان های شهر زابل می شوند که این مهم علاوه بر اینکه چهره این شهر را نازیبا کرده است موجب بروز مشکلات بسیاری برای شهروندان نیز می شود.

وی افزود: زباله های که توسط این افراد در کوچه و خیابان پخش شده اند به وسیله طوفان های سیستان به خانه هایمردم راه پیداکرده و یا وارد آب، غذا و دستگاه تنفسی ساکنین این منطقه می شوند که این خود عاملی برای گسترش بیماری است.

عباسعلی پودینه حل مشکل زباله های سیستان را تنها با همکاری مردم عملی دانست و گفت: برای حل این مشکل باید همه پای کار آمده و همکاری کنند، در درجه اول شهرداری باید زمانی مشخص برای جمع آوری زباله ها مشخص کرده و مردن نیز تنها وقتی ماموران شهرداری برای جمع آوری زباله ها اقدام می کنند، آشغال های خانگی را درب منازل بگذارند تا افراد ثالث نتوانند در این فاصله اقدام به ریختن زباله ها و گشتن آنها کنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ریختن اشغال در کنار سطل های زباله شهری یکی دیگر از اقداماتی است که باید نسبت به پیشگیری از آن اقدام شود.فرهنگ سازی بهترین راه نجات از مشکلات شهری
یکی دیگر از شهروندان سیستانی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، زباله گردهارا عامل اصلی ریخته شدن آشغال بر زمین دانست و گفت: انگار برای مردم نیز مهم نیست که وقتی یک زباله گرد اقدام به ریختن آشغال در کوچه و خیابان میکند به او تذکر داده و به عنوان یک شهروند‌ جلوی کار اورا بگیرند.

وی افزود: اگه همه مردم در صورت مشاهده چنین پدیده ای با آن برخورد کرده و اجازه چنین خرابکاری را ندهند بی شک شهری زیبا خواهیم داشت.

مریم صیادی با تاکید بر اینکه برای زیباسازی شهر باید ابتدا فرهنگ سازی کنیم، اذعان داشت: اگر هزاران مامور شهرداری در یک خیابان هم مشغول کار باشند تا زمانی که مردم ما به این آگاهی نرسند که نباید زباله ها را بر زمین بریزند نمی توانیم امیدوار بود که دیگر شاهد اینگونه مشکلات نبوده و شهری زیبا داشته باشیم.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
مرجع : اوشیدا
    عکاس :