داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
زخم کهنه ای که باید سامان بخشیده شود؛
"حاشیه نشینی" پدیده پر رنج مردم دیار آفتاب/بیکاری عامل مهاجرت روستائیان به شهر
کد مطلب: ۷۳۲۳۰
تاریخ انتشار:شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۱
به گفته کارشناسان ۴۵ درصد جمعیت حال حاضر شهرستان زابل حاشیه نشین هستند و این روند در سال های بعدی در صورت عدم رسیدگی به مناطق حاشیه نشین بیشتر از قبل نیز خواهد شد.
"حاشیه نشینی" پدیده پر رنج مردم دیار آفتاب/بیکاری عامل مهاجرت روستائیان به شهر
به گزارش اوشیدا؛ یکی از معضلات مهم در شهرستان زابل حاشیه نشینی و رشد روزافزون این پدیده است که در سال های اخیر با توجه به مهاجرت روستائیان به شهر افزایش چشمگیری داشته است.

به گفته کارشناسان ۴۵ درصد جمعیت حال حاضر شهرستان زابل حاشیه نشین هستند و این روند در سال های بعدی در صورت عدم رسیدگی به مناطق حاشیه نشین بیشتر از قبل نیز خواهد شد.

البته پدیده حاشیه نشینی تنها مربوط به زابل نیست بسیاری از کلان شهرهای کشور نیز درگیر این چدیده هستند اما روند افزایشی آن در زابل بسیار نگران کننده است و باید مسئولان امر برای آن چاره اندیشی کنند.


بیکاری ، عامل اصلی حاشیه نشینی در زابل

حسینعلی میرشکار یکی از شهروندان سیستانی در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: در روستاها دیگر اشتغالی وجود ندارد پس از خشکسالی و نبود کار در این مناطق مردم برای زندگی به شهر می آیند.

وی افزود: بسیاری از خانواده هایی که دچار بیکاری شده اند در شهر معمولا به دست فروشی مشغول می شوند و یا اقدام به جمع آوری پلاستیک و کارتن های خالی می کنند.

این شهروند سیستانی بیان کرد: متاسفانه امروز اکثر جوانان در دام اعتیاد گرفتار شده اند و برای تهییه آن مجبورند دست به فعالیت های ناشایستی از جمله سرقت بزنند.

میرشکار خاطرنشان کرد: پدیده فقر و حاشیه نشینی امروزه در شهرستان زابل به یک معضل جدی تبدیل شده است که باید مسئولان برای رفع آن یک فکر اساسی بکنند.


حاشیه نشینی زخم کهنه ای که باید سامان بخشیده شود

محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: رنج مردم حاشیه نشین در زابل زخم کهنه ای است که باید سلمان بخشیده شود.

وی افزود: جهت حل معضل حاشیه نشینی در زابل اخیراً رئیس بنیاد مسکن جهت پیشنهاد اعتبار و بررسی حاشیه شهر به منطقه سیستان سفر کرده است تا بتوانیم برای رفع این مشکل یک بار برای همیشه چاره اندیشی کنیم.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین معضلاتی که محلات حاشیه نشین با آن درگیر هستند عدم آسفالت آن منطقه است که وضعیت بسیار زننده ای بخشیده است.

وی گفت: در همین رابطه آسفالت پنج محله حاشیه نشین در سال جاری با همت اداره راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان به اتمام رسیده است و در نظر داریم تا در ۶ ماه نخست سال بعد تعداد ۶ محله دیگر نیز مورد آسفالت قرار گیرند.

سرگزی بیان کرد: همچنین در این طرح زیرسازی، جدول گذاری و بهسازی آسفالت نیز از دیگر برنامه هایی خواهد بود که توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عملیاتی خواهد شد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark