داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
زنگ خطر به صدا درآمد؛
تبدیل سیستان و بلوچستان به بیابان/ رکورد کم باران ترین پاییز و زمستان ۵۰ سال اخیر شکسته شد
کد مطلب: ۷۳۳۸۴
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۸
در پی خشکسالی های دو دهه اخیر و کم بارشی به ویژه در سال زراعی جاری در جنوب شرق کشور که در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بوده است، سیستان و بلوچستان تبدیل به بیابان شد.
تبدیل سیستان و بلوچستان به بیابان/ رکورد کم باران ترین پاییز و زمستان ۵۰ سال اخیر شکسته شد
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون؛ خشکسالی، واژه ای تلخ اما آشنا در جنوب شرق کشور که سال هاست مردمان این خطه را می آزارد و شیرینی زندگی را به کامشان تلخ می کند.

معضلی تمام نشدنی که در سال زراعی جاری شدت گرفت و با کاهش ۹۹ درصدی بارش ها در سیستان و بلوچستان، رکورد آن در منطقه شکسته و این استان به بیابان تبدیل شد.

بیابانی که تشدید گرد و غبار ناشی از ریزگردها از پیامدهای نامبارک و تلخ آن برای مردمان این خطه است، مردمانی صبور که دیگر از قهر طبیعت و کمبود آب و رقص غبار به ستوه آمده اند و نفس کشیدن برایشان سخت شده است.

آری در سال زراعی جاری باران نبارید تا باز هم قصه پر غصه جولان گرد و غبار در سیستان و بلوچستان تکرار شود، ریزگردهایی که از ابتدای امسال با شدت بیشتری جولان می دهد و شرایط را سخت تر کرده است.

كاهش ۹۹.۳ ميلی متری بارش ها در سیستان و بلوچستان

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار ما گفت: زمستان پربارش ترین فصل سال در این خطه محسوب می شود و سالانه ۵۸ درصد از بارش ها یعنی بیش از ۵۹ میلی متر در این فصل می بارد، اما امسال مجموع بارش های این فصل حتی به نیم میلی متر هم نرسید و می توان گفت که كاهش ۹۹.۳ ميلی متری نسبت به بلند مدت را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به این شرایط میزان بارندگی های زمستانی در این استان نسبت به شرایط نرمال بیش از ۹۹ درصد کاهش پیدا کرد، در واقع هیچ زمانی در 50 سال اخیر وضعیت بارش های سیستان و بلوچستان تا این اندازه بغرنج نشده است.

این مقام مسئول ادامه داد: از ابتدای سال زراعی نیز وضعیت بارش ها به همین صورت بوده است، به گونه ای که از ابتدای مهر ۹۹ تنها ۵.۲ ميلی متر باران باریده كه كم بارش ترين پاييز و زمستان استان در نیم قرن اخیر محسوب می شود.

وی گفت: میزان کاهش بارش های پاييز و زمستان سال زراعی جاری در سیستان و بلوچستان بيش از ۶۲ درصد كمتر از ركورد قبلي یعنی در ۱۷ سال قبل اسن که با ميزان حدود ۱۴ ميلی متر ثبت شده است.

11 شهرستان بدون باران در زمستان 99

حیدری اضافه كرد: چابهار، سراوان، سرباز، زهك، مهرستان، نيكشهر، كنارك، قصرقند، فنوج، دلگان و سيب و سوران، زمستان ۹۹ را بدون باران به پایان رساندند، اين بی بارشی مطلق در دو دهه اخير در اكثر اين مناطق بی سابقه بوده است.

وی گفت: اين شرايط سبب شد تا سيستان و بلوچستان در زمستان گذشته بدترين شرايط بارشي كشور را به خود اختصاص دهد و بيشترين كاهش بارندگي در بين ۳۱ استان كشور را با بيش از ۹۹ درصد كاهش ثبت كند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اذعان کرد: در حدود ۲۰۰ روز اخیر حتی به اندازه یک منطقه بیابانی هم بارندگی نداشتیم، این در حالی است که بیابان به مناطق خشکی گفته می شود که بارندگی سالانه آن کمتر از ۵۰ میلی‌متر است و گاهی هم هیچ بارانی در آن نمی بارد.

انتهای پیام/ 
Share/Save/Bookmark