داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
سگ گزیدگی در زابل دیگر باعث مرگ و میر نمی شود
کد مطلب: ۶۷۲۳۷
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۵۹
با توجه به آمار بالای سگ های ولگرد در منطقه سیستان بسیای از افراد در خطر سگ گزیدگی و بیماری هاری قرار دارند.
سگ گزیدگی در زابل دیگر باعث مرگ و میر نمی شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ یکی از عوامل مهم در بروز و تداوم بیماری های مشترک بین انسان و دام در برخی از روستاهای شمال استان سیستان و بلوچستان اطلاعات اندک خانواده ها از اقدامات درمانی اولیه است.
سگ گزیدگی یکی از شایع ترین اتفاقات در روستاها و برخی ار شهرهایی نظیر زابل است که به دلیل آمار بالای سگ های ولگرد در حاشیه شهر این امر اتفاق می افتد.
اما کشنده ترین بیماری که می تواند از سگ به انسان منتقل شود بیماری هاری است که در ابتدای گاز گرفتگی باید مراحل اولیه درمان همانند شست و شو دادن محل زخم و ضد عفونی کردن آن توسط فرد انجام شود.
از آنجایی که در سال ۱۳۹۶ بیماری هاری در منطقه سیستان باعث مرگ هفت نفر شد ، اکثر خانواده ها پس از گزیده شدن توسط حیوان ها بلافاصله با اطلاعات بدست آمده ای که دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده بود مانع از بیماری هاری در دو سال اخیر شده اند.
دکتر جواد اکبری زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: در سال ۹۵ هزار و ۳۱۴ مورد حیوان گزیدگی در شمال استان سیستان و بلوچستان اعلام شده است که خوشبختانه در این سال هیچ مرگی بر اثر بیماری هاری رخ نداده است.
وی افزود: اما در سال ۹۶ که سگ های مهاجر باعث آلوده کردن حیوانات منطقه سیستان شده بودند سه هزار و ۷۰۰ مورد حیوان گزیدگی گزارش شد که در این بین تعداد هفت نفر نیز جان خود را به دلیل بیماری هاری از دست دادند.
اکبری زاده تصریح کرد: پس از این سال با توجه به آموزش های لازم توسط دانشگاه علوم پزشکی مردم آگاه تر از قبل پس از حیوان گزیدگی بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه می کنند و فرد از اقدامات درمانی بهره مند می شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زابل بیان داشت: در سال جاری نیز در ماه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ حیوان گزیدگی در شمال استان سیستان و بلوچستان گزارش می شود که فرد واکسن هاری را به موقع دریافت می کند.
وی خاطرنشان کرد: از سال ۹۷ تا کنون هر چند ماه یک نمونه مثبت بیماری هاری در برخی از حیوانات گزارش می شود اما با توجه به رعایت مردم به اصول بهداشتی و درمانی این بیماری دیگر باعث مرگ و میر نمی شود.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark