داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
کشت تابستانه کشاورزان با مشکل رو به رو شد؛
ایجاد آب بندهای دستی در نبود تدبیر مسئولین/ کشاورزان هیرمندی: حقمان این نیست !
کد مطلب: ۷۰۴۸۶
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۲
به جهت آبیاری محصولات کشاورزی، اهالی روستاهای شهرستان هیرمند اقدام به ایجاد آب بند های دستی کرده اند.
ایجاد آب بندهای دستی در نبود تدبیر مسئولین/ کشاورزان هیرمندی: حقمان این نیست !
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با آبگیری برخی از نهرها در شمال سیستان و بلوچستان اکثر کشاورزان سیستانی اقدام به کاشت محصولات کشاورزی کرده‌اند.

با این حال به گفته مردم کمبوداتی در حوزه تقسیمات آبی در نهرها وجود دارد که موجب خواهد شد آسیب جدی به کشت تابستانه کشاورزان وارد شود.

عباسعلی خمر یکی از کشاورزان شهرستان هیرمند در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: در پی کاشت محصولات کشاورزی و تخریب دهانه‌های سد در مواقع سیلاب ممکن است آب به محصولات کشاورزی نرسد و نابود شود.

وی افزود: در همین رابطه کشاورزان خود اقدام به ایجاد آب بند کرده اند که مسیر آب تغییر کند و بتوانند محصولات کشاورزی را آبیاری کنند.

خمر تصریح کرد: در هنگام افزایش آب در ابتدای سال جاری بخش هایی از دهانه های سد رودخانه توسط مسئولین تخریب شد تا سیلاب به خوبی از این مسیر عبور کند.

وی ادامه داد: حال عدم تعمیرات در این سد موجب شده است تا مسیر آب همچنان به همان سمت برود و به محصولات کشاورزی نرسد.

عباس جهانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند در همین خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: در پی کاهش دبی آب در انهار و به منظور استفاده بهینه از میزان آب موجود کشاورزان با ایجاد بند در دهانه انهار آب موجود رابه مزارع هدایت می نمایند که این در واقع مدیریت آب در انهار و مزارع منطقه می‌باشد.

وی گفت: تشکیل سد در حوزه وزارت نیرو است البته سدم وجود دارد اما به دلیل قدمت بالا و پوسیدگی باید اداره آبیاری و وزارت نیرو در راستای کار قرار بگیرند.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark