داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۳
 
گلایه اهالی کوچه شهید پهلوان شهری؛
نگهداری سگ به قیمت آزار انسان/ هاری در کمین است
کد مطلب: ۶۱۴۶۸
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۲
یکی از بیماری هایی که این روزها نگرانی بسیاری در زابل ایجاد کرده بیماری هاری است به طوری که تاکنون جان هشت نفر را در منطقه سیستان گرفته است.
نگهداری سگ به قیمت آزار انسان/ هاری در کمین است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ هاری بیماری خطرناکی است که در صورت عدم واکسیناسیون در روزهای اول، به طور حتم جان فرد را خواهد گرفت.

طبق آمار واصله از دانشگاه علوم پزشکی زابل از ابتدای سال تاکنون بیش از دو هزار نفر در منطقه سیستان دچار گاز گرفتگی از سوی سگ قرار گرفته اند.

جمعیت سگ های ولگرد در سیستان آنچنان زیاد است که در هر گذری می توان تعدادی از آن ها را مشاهده کرد.

با بازگشایی مدارس ترس و نگرانی خانواده ها نسبت به هاری بسیار بیشتر شده چرا که دیگر نمی توان فرزندان را از ترس سگ ها در خانه محبوس کرد و آن ها باید هر روز به مدرسه بروند و دیگر والدین نیستند که در طول راه مدرسه مواظب فرزندان باشند.

با شروع به کار شورای شهر جدید و انتخاب شهرداری دیگر، بارقه هایی از امید در دل مردم ایجاد شد اما گویا این امید هم به ناامیدی تبدیل شده و همچنان سگ ها در خیابان ها یکه تازی می کنند.

مردم سیستان انتظار دارند مسولان نسبت به مسئله هاری نسبت به قبل حساس تر شده و اتلاف و جمع آوری سگ ها را با سرعت بیشتر انجام دهند تا زودتر این بیماری در سطح منطقه کنترل شود.

علیرغم توصیه های موکد نسبت به اتلاف سگ های ولگرد اما بعضی افراد اقدام به نگهداری سگ های ولگرد در نزدیکی خانه می کنند و این نگرانی های مردم را دو چندان کرده است.

نگهداری چندین قلاده سگ در منزل مسکونی

یکی از اهالی کوچه شهید پهلوان شهری واقع در خیابان باقری به خبرنگار اوشیدا؛ گفت: یکی از اهالی کوچه شهید پهلوان شهری اقدام به نگهداری چندین قلاده سگ در داخل منزل مسکونی که فعلا خالی از سکنه است می باشد کرده است.

محمد افزود: در این منزل هیچ فردی زندگی نمی کند و شیشه های آن شکسته و فاقد درب و پنجره است و این موضوع سبب انتشار آلودگی به محیط زندگی مردم و اهالی کوچه شده است.

وی تصریح کرد: باتوجه به شیوع بیماری هاری در منطقه سیستان احتمال مریضی افراد ساکن در منطقه به این بیماری با وجود این حیوانات بسیار محتمل می باشد.

محمد بیان کرد: با اینکه چندین مرحله توسط اهالی به صاحب این منزل اخطار داده شده ولی تاکنون توجهی نشده بنابراین با فرمانداری و اداره دامپزشکی و بهداشت محیط مکاتباتی انجام شده ولی اقدامی نشده است.

وی تاکید کرد: اگر اهالی منطقه به بیماری هاری و یا سایر بیماری های مشترک بین انسان و دام مبتلا شود چه کسی پاسخگو خواهد بود.

محمد اضافه کرد: هر لحظه امکان اینکه سگ ها از منزل بیرون بیایند و یک نفر را به ویژه دانش آموزان که به مدرسه می روند را گاز بگیرند تصور کنید چه فاجعه ای می تواند رخ دهد.

وی همچنین گفت: ساکنین محل همچنان چشم انتظار اقدام مسولان شهری، دامپزشکی و بهداشت محیط برای جمع آوری این سگ ها هستند

بیش از چهار هزار سگ در سیستان لتلاف شده است

رئیس اداره دامپزشکی زابل عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون چهار هزار و ۷۰۰ سگ ولگرد در منطقه تلف شده است اما علیرغم این جمعیت اتلاف سگ های ولگرد زیادی در منطقه وجود دارد.

حامد گنجعلی به خبرنگار اوشیدا گفت: سگ های ولگرد مهم ترین عامل انتشار هاری در منطقه به شمار می رود بنابراین اتلاف آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که تا کنون بیش از دو هزار نفر را گاز گرفته اند.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت مسئله واکسن هاری و سایر اقدامات درمانی در این زمینه به طور رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد.

گنجعلی ادامه داد: هاری یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام و صددرصد کشنده است بنابراین مردم درصورت مشاهده سگ و یا دام تلف شده و یا سگ ولگرد سریعا با سامانه ١٥١٢ تماس بگیرند تا در اسرع وقت تیم های دامپزشکی به محل اعزام شوند.


انتهای پیام
Share/Save/Bookmark