داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
محاکمه "خانی" یکی از مدیران بانک سرمایه آغاز شد
کد مطلب: ۶۷۷۷۸
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
جلسه محاکمه محمدرضا خانی و ۶ نفر دیگر از متهمان پرونده بانک سرمایه آغاز شد.
محاکمه "خانی" یکی از مدیران بانک سرمایه آغاز شد
جلسه محاکمه محمدرضا خانی و ۶ نفر دیگر از متهمان پرونده بانک سرمایه به صورت علنی در شعبه سوم ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد.

متهمان محمدرضا خانی (مدیرعامل و عضو هیئت مدیره وقت بانک سرمایه)، خیراله بیرانوند (مدیرعامل و عضو هیأت مدیره وقت بانک سرمایه)، علیرضا حیدرآبادی پور (مدیرعامل و عضو هیأت مدیره وقت بانک سرمایه)، پرویز احمدی (سرپرست بانک و رئیس هیأت مدیره وقت بانک سرمایه)، بهمن خادم (عضو هیأت مدیره وقت بانک سرمایه)، مهرداد باقری (عضو هیأت مدیره وقت بانک سرمایه)، یاسر ضیایی شیرکلائی (قائم مقام وقت بانک سرمایه) به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق مشارکت در خیانت در امانت محاکمه می شوند.

قاضی مسعودی مقام ضمن عذرخواهی بابت تأخیر در آغاز دادگاه گفت: علت این تأخیر مربوط به دستور بازداشت تعدادی از متهمان پرونده پتروشیمی بود که باید کارهای مربوط به بازداشت آنها و اعزام شان به زندان اوین را انجام می‌دادیم.

قاضی اتهام محمدرضا خانی را اخلال در نظام اقتصادی از طریق مشارکت در ۱۳ فقره خیانت در امانت به مبلغ ۱۳ هزار میلیارد ریال، تحصیل منفعت از طریق دریافت فرش‌های نفیس از عظیم‌زاده به مبلغ ۳ میلیارد ریال، دریافت ۶۴۰ هزار یورو از داریوش امانی، یک میلیارد ریال از قاسم خلیلی جهت خرید خودرو بی ام و و ۲ میلیارد و هزار و ۶۰۰ میلیون ریال از شرکت سایه‌گستر اعلام کرد و از وی خواست تا اگر دفاعی دارد بیان کند.

خانی در جایگاه قرار گرفت و گفت: بازرسی کل کشور در کنار ما بود و در دو کمیسیون معاملات و املاک که بحث گرانمایه‌ها مطرح می‌شد این نظارت‌ها وجود داشت البته رهبری این کارگروه با پسندیده بود.

وی در مورد دخالت فردی به نام حیدری یکی از اعضای هیأت مدیره در بانک گفت: این موضوع آن طور که مطرح شده نبود تنها یکبار دخالت کرد که به درخواست بنده انجام شد.

قاضی از متهم پرسید: حیدری چه کسی بود؟

خانی گفت: این فرد عضو .. است. زمانی که تسهیلات به شرکت سایه‌گستر داده شد مخالفت برخی اعضای هیأت مدیره کارساز نبود و به لطف او دستور توقف برخی چکها و ابطال برخی از موضوعات اعمال شد.

وی افزود: :مدیرعامل بازوی اجرایی هیأت مدیره است و مسؤولیت ابلاغ تصمیمات و مصوبات را دارد و از تاریخ سوم مهر ماه ۹۵ تا ۲۳ فروردین ۹۶ به مدت شش ماه بنده مدیرعامل بودم.

این متهم افزود: در بانک‌های خصوصی هیأت عامل و هیأت مدیره وجود دارد و هیأت مدیره بر اساس سیاست‌های کلی بانک تصمیمات کارساز را می‌گیرد و چون مبارزه با مفاسد آغاز شده بود اخبار مربوط به بانک در سال ۹۵ در حال افزایش بود به همین دلیل اعضای هیأت عامل تشکیل شد و خود بنده علاوه بر مدیرعاملی سه ماه قائم‌مقام بودم.

خانی از اتخاذ تصمیمات گروهی به طور همزمان خبر داد و گفت:تصمیمات گروهی بود و بنده به عنوان مدیرعامل از باب مداخله در خصوص حکم گروهی، نباید به تنهایی پاسخگو باشم.

خانی ادامه داد: نظارت در بانک سرمایه در اعضای هیأت مدیره وجود داشت و در رابطه با همه اعضا در مورد نظارت به شکل جامع انجام می‌شد تمام اعضای هیأت مدیره از جمله بنده دسترسی به تمام امکانات و نظارت را داشتند که مهمترین آنها موضوع تراز مالی روزانه بود. هر روز تراز روزانه به معنای مصارف تخصیص یافته و ثبت شده و هرآنچه که در بانک اتفاق می‌افتاد در اختیار هیأت مدیره قرار می‌گرفت.

خانی در رابطه با مصوبه شرکت تجارت پایدار قشم گفت: برخی‌ها می‌گویند مصوبه‌ای نبود در حالی که وحدت رویه در تمام مصوبات بود و با عنوان مصوبات امضای تمام اعضا انجام می‌شد و اگر قرار بود مصوبه تلقی نکنیم باید می‌گفتیم موافقت اصولی.

وی به موضوع آتش گرفتن دیتا سنتر بانک اشاره کرد و گفت: مرکز داده‌ها در محفظه‌های آهنی گاو صندوق در ساختمان مرکزی بانک سرمایه قرار دارد و تاکنون هم آسیبی ندیده و این موضوع به درستی گزارش نشد البته یک مورد آتش‌سوزی داشتیم که مربوط به آتش گرفتن یک سیم رابط در طبقه نهم بود که خود کارمندان بدون اطلاع به آتش‌نشانی آن را خاموش کردند.

این متهم گفت: امضاهای مصوبات اصیل است و فتوشاپی وجود ندارد اگر ابهامی در این رابطه وجود دارد باید بگویم اصل مصوبات در بانک وجود دارد.

وی افزود: زارعی معاون وقت مالی گفته چک مربوط به بانک تجارت را مهر نکردم اما مهر حسابداری در گاو صندوق امور مالی است که فقط رئیس حسابداری یا معاون امور مالی به آن دسترسی دارند.

خانی گفت: در سوم مرداد ماه ۹۵ رئیس وقت دفتر بازرسی نامه زد و کل مدارک و مستنداتی که در خصوص دو بدهکار یعنی امامی و هدایتی بود به دستگاه امنیتی داده شد.

وی گفت: زمانی که حیدرآبادی‌پور عزل شد خیلی از مدارک و مستندات از بانک خارج شد و البته تنها کارمان این بود که عوامل این موضوع را اخراج کردیم با این حال تمام مصوبات بانک وجود دارد و سندی امحا نشده است.

ادامه دارد...
Share/Save/Bookmark