داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
جزئیات احداث یک بند خاکی عجیب در اطراف کوه خواجه/رئیس محیط زیست زابل: آب ورودی صد در صد در سیستان باقی می ماند
کد مطلب: ۶۶۶۹۸
تاریخ انتشار:شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۶
چند روز قبل بند خاکی که مانع عبور آب از اطراف کوه خواجه بود توسط برخی از افراد بازگشایی شد تا آب در اطراف کوه خواجه تخلیه شود.
جزئیات احداث یک بند خاکی عجیب در اطراف کوه خواجه/رئیس محیط زیست زابل: آب ورودی صد در صد در سیستان باقی می ماند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ از مهمترین عوامل خشکسالی در سیستان می توان به عدم نگه داشت آب در تالاب هامون اشاره کرد، در سال های پس از خشکسالی مقدار آب بسیاری طی دوره های مختلف وارد تالاب هامون شده است که با عدم مدیریت خشک و در نهایت باعث مرگ میلیون ها ماهی شد.
در اواخر سال گذشته و امسال نیز مقدار قابل توجهی آب از سیلاب های فصلی افغانستان وارد شمال استان شده است ، که مدیران همواره طبق آداب و سنت قبلی خود آن را به طرز عجیبی مدیریت کردند.
چند روز قبل بند خاکی که مانع عبور آب از اطراف کوه خواجه بود توسط برخی از افراد بازگشایی شد تا آب در اطراف کوه خواجه تخلیه و تا چند روز آینده کاملا خشک شود.
کوه خواجه که مکان اصلی کوچ پرندگان به شمار می رود با این اقدام افراد با خطر جدی رو به رو شده است.
با این حال پس از پیگیری های فرماندار شهرستان هامون نیز ، گویا این بند با مجوز محیط زیست و توسط مردم روستاهای اطراف کوه خواجه بازگشایی شده است.
با این حال به نظر می رسد که احداث این بند خاکی از ابتدا اشتباه جایگذاری شده است چرا که مردم روستاهای اطراف آن از این آب بی بهره می مانند.
مهدی سراوانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا در این رابطه گفت: بند خاکی که توسط معتمدین بازگشایی شده است هیچ گونه آسیبی به مقدار آب اطراف کوه خواجه وارد نمی کند.
وی افزود: این بند خاکی طی جلسه ای با حضور فرماندار شهرستان هامون ، معتمدین و همچنین عضو شورای شهر علی اکبر و نماینده جوامع عشایری مورد تایید قرار گرفته و سپس بازگشایی شده است.
رئیس حفاظت محیط زیست زابل ادامه داد: مقدار بازگشایی شده این دهانه کمتر از دو متر است تا آب با شدت کمتری از آن خارج شود ، همچنین هر گاه که احساس شود آب اطراف کوه خواجه با افت رو به رو است ، دهانه بسته خواهد شد.
وی همچنین به ورود جدید آب به منطقه سیستان اشاره کرد و گفت: آب مسیر خود را طی خواهد کرد و بر خلاف سال های گذشته که با آب های کشور افغانستان مشترک می شد در سال جاری در منطقه باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark