داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
سیاه دوزی هنری به قدمت تاریخ؛
اشتغال پایدار با هنر دست بانوان سیستانی/ زابل یک قدم تا ثبت ملی
کد مطلب: ۷۳۹۴۲
تاریخ انتشار:شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۵
بانوان سیستانی این روزها از هنر سیاه دوزی یک منبع درآمد پرسود برای خود ایجاد کرده اند.
اشتغال پایدار با هنر دست بانوان سیستانی/ زابل یک قدم تا ثبت ملی
به گزارش اوشیدا؛ سیستان و بلوچستان از معدود استان هایی است که با توجه به پیشرفت تکنولوژی مردم هنوز زندگی سنتی خود را حفظ کرده اند و به آن پایبند هستند.

هنر صنایع دستی این روزها یکی از مهمترین منابع درآمدی افراد تبدیل شده است که با توجه به قدمت تاریخی آن با ظرافت خاصی به مرحله تولید می رسد.

هرچند که در سال گذشته شهرستان نیمروز به عنوان شهر خامه دوزی ایران ثبت ملی شد اما سیاه دوزی نیز یکی از هنرهای قدیمی و زیبای منطقه سیستان به شمار می آید که هنوز زنان سیستانی ار آن استفاده می کنند

بانوان سیستانی این روزها از هنر سیاه دوزی یک منبع درآمد پرسود برای خود ایجاد کرده اند.زابل باید شهر ملی سیاه دوزی ایران لقب گیرد


صادق میرحسینی سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان زابل به خبرنگار ما گفت: قدمت هنرهایی همچون سیاه دوزی بسیار بالاست به همین دلیل نیز به دنبال آن هستيم تا زابل را به عنوان شهر سیاه دوزی ایران ثبت ملی کنیم.

وی افزود: در همین رابطه افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند با مراجعه به اداره میراث فرهنگی گردشگری وصنایع دستی زابل برای صدور مجوز اقدام کنند تا یک قدم دیگر برای ثبت ملی زابل به عنوان شهر سیاه دوزی ایران نزدیک شویم.

میرحسینی خاطرنشان کرد:در همین زمینه خلاصه پرونده این شهر به عنوان شهر ملی سیاه‌دوزی به اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان ارسال شده تا در صورت کسب موافقت شورای راهبردی ثبت شهرها و روستاهای ملی پرونده اصلی برای دفاع ارسال شود.

وی تصریح کرد: همراهی هنرمندان و صنعتگران در سرعت بخشیدن به اهداف مورد نظر باعث عزم بیشتر در تکمیل پرونده خواهد شد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark