داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
نتیجه مطالعه محققان ایرانی درباره رابطه بین استرس و بیماری ام اس
کد مطلب: ۲۲۳۶۲
تاریخ انتشار:شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۸
اوشیدا:پژوهشگران واحد علوم تحقیقات فارس با تهیه پرسشنامه شدت علایم بیماری MS مشاهده کردند که افزایش میزان استرس در شدت علائم این بیماری موثر است ضمن آنکه شیوع این بیماری در میان زنان بیشتر از مردان است.
نتیجه مطالعه محققان ایرانی درباره رابطه بین استرس و بیماری ام اس
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:محققان واحد علوم تحقیقات فارس دانشگاه آزاد به تازگی پروژه تحقیقاتی را در زمینه ارتباط استرس با شدت علائم بیماری بیماری مولتیپل اسکلروز (MS) اجرایی کردند.

این مطالعات با هدف بررسی رابطه استرس و شدت علایم MS و سن ابتلا به این بیماری و میزان شیوع آن در زنان و مردان اجرایی شد.

برای این منظور این پژوهشگران جامعه مورد نظر خود را اعضای انجمن MS شهر شیراز انتخاب کردند که با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی ۱۰۰ نفر انتخاب شدند.

به منظور به دست آوردن نمره استرس از بیماران مبتلا به MS پرسشنامه‌ای در اختیار آنها قرار گرفت ضمن آنکه برای به دست آوردن نمره شدت علایم MS از پرسشنامه شدت علایم مولتیپل اسکلروز که از سوی این محققان تهیه شده بود، استفاده شد.

نتایج به دست آمده نشان داد که میانگین سن ابتلا به بیماری ام اس ۳۰.۶ سال و میانگین استرس آنها ۶۲/۲ بوده است.

این اعداد نشان داد که استرس بالا با شدت بیشتر علایم MS رابطه معنادار داشته به این معنا که داشتن استرس بالا در شدت و افزایش علائم بیماری MS موثر است.

علاوه بر این نتایج به دست آمده از محاسبه درصد فراوانی در دو جنس مذکر و مؤنث، حاکی از شیوع بیشتر این بیماری در زنان بوده است به گونه‌ای که در این تحقیقات ۳۵ درصد مردان و ۶۵ درصد زنان به این بیماری مبتلا شده بودند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : دریچه
    عکاس :