داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
سفر به جزیره شگفت انگیز موزه‌ها/ آثار ماندگار ایرانی که در غربت خاک می‌خورند
کد مطلب: ۶۷۴۵۳
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۶
جزیره موزه نام منطقه‌ای است که ۵ موزه در آن جای دارد.
سفر به جزیره شگفت انگیز موزه‌ها/ آثار ماندگار ایرانی که در غربت خاک می‌خورند
جزیره موزه نام منطقه‌ای در شهر برلین است که ۵ موزه پرگامون، آلتس یا موزه قدیمی، موزه جدید، گالری ملی قدیمی و موزه بوده را دربرگرفته است.

موزه آلتس بین سال‌های ۱۸۲۳ و ۱۸۳۰ میلادی در سبک نئوکلاسیک ساخته شد؛ سبک معماری نئوکلاسیک حدوداً از نیمه دوم قرن هجدهم تا نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی در اروپا رواج داشت. در این سبک معماری برای هر کدام از قسمت‌های مختلف بنا شخصیت جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

جزیره موزه کجاست؟

موزه آلتس تا سال ۱۸۴۵ با نام موزه سلطنتی شناخته می‌شد و در سال ۱۹۹۹ به همراه سایر بخش‌های جزیره موزه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
موزه جدید در شمال موزه آلتس یا موزه قدیمی قرار گرفته و ساختمان این موزه در بین سال‌های ۱۸۴۳ و ۱۸۵۵ ساخته شده است.

جزیره موزه کجاست؟

درب‌های موزه جدید در آغاز جنگ جهانی دوم بسته شد و در طول بمباران برلین آسیب دید. این موزه در اکتبر ۲۰۰۹ بازسازی شد و سپس جایزه اتحادیه اروپا برای معماری معاصر دریافت کرد.

بازدیدکنندگان موزه جدید می‌توانند مجموعه‌های تاریخی مصر و پیش از تاریخ را در بخشی از این موزه ببینند.

جزیره موزه کجاست؟

«موزه بوده» یکی دیگر از موزه‌های جزیره موزه است. ساختمان این موزه در سال ۱۹۰۴ تکمیل شد و نام این موزه در سال ۱۹۵۶ به افتخار نخستین موزه‌دار آن، ویلهلم فون بوده، تغییر کرد.

هم‌اکنون موزه بوده کلکسیون‌هایی از هنر بیزانسی، تندیس‌گری، سکه‌ها و مدال‌ها را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.

یکی دیگر از موزه‌های جزیره موزه با نام موزه پرگامون شناخته می‌شود که ساختمان این موزه در طول بیست سال یعنی در بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۰ ساخته شد.

جزیره موزه کجاست؟

موزه پرگامون که مکان مناسبی برای نگهداری از مجموعه‌های نفیسی از آثار هنری مربوط به دوره یونان باستان تا منطقه جنوب غربی و مرکز آسیای میانه است، یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان به حساب می‌آید.

از آثار دیگری که در موزه پرگامون در معرض دید عموم قرار می‌گیرند می‌توان به آثاری از عصر هلنیسم (از قرن سوم قبل از میلاد تا اول میلادی)، مصر باستان، آشوریان، بابل و ایران باستان اشاره کرد. مجموعه آثار دوره تاریخی هنر اسلامی در بخش ویژه‌ای از موزه پرگامون به نمایش گذاشته شده‌اند.

جزیره موزه کجاست؟

بازدیدکنندگان موزه پرگامون می‌توانند مجموعه منحصر به فردی از آثار حفاری شده در منطقه تیسفون و طاق کسری را در این موزه ببینند. از آثار تاریخی و ارزشمند دیگری که در موزه پرگامون از آن‌ها نگهداری می‌شود می‌توان به محراب پرگامون، دروازه ایشتار، دروازه بازار ملط، اتاق حلب و تندیس‌های رومی اشاره کرد.

جزیره موزه کجاست؟


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark