داخلی آرشيو خبر صفحه فرهنگ و هنر
امتیاز مثبت 
۸
 
اسرار تمدن 5 هزار ساله زیر خاکستر شهر سوخته / از جراحی جمجمه تا ساخت جام پویا‌نمایی
کد مطلب: ۲۸۶۸
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۳۳
اوشیدا:چشم مصنوعی، جام انیمیشن، جراحی جمجمه و قدیمی‌ترین معرق‌کاری جهان تنها حاصل کاوش 4 درصد شهرسوخته زابل است که از 5 هزار سال قبل برای ما به یادگار مانده است
اسرار تمدن 5 هزار ساله زیر خاکستر شهر سوخته / از جراحی جمجمه تا ساخت جام پویا‌نمایی

به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:سیستان و بلوچستان با دارا بودن بیش از سه هزار اثر تاریخی شناسایی شده یکی از استان‌هایی است که همه ساله در تعطیلات نوروز سیل عظیم میهمانان نوروزی را به خود اختصاص می‌دهد.

محوطه باستانی شهرسوخته در ۵۶ کیلومتری راه زابل- زاهدان قرار گرفته است، ارتفاع آن نسبت به زمین‌های اطراف خود بین ۱۲ تا ۱۸ متر و مساحت آن حدود ۱۵۱ هکتار است.

در ۱۲۰ هکتار از وسعت ۱۵۱ هکتاری شهر، آثار و بقایای باستانی پراکنده شده و گسترده‌ترین دوره استقرار در آنجا بین ۴۸۰۰ تا ۴۵۰۰ سال پیش بوده است.جمعیت شهری در این دوره بین ۱۲ تا ۱۶ هزار تخمین زده شده است.به سبب وجود آثار سوختگی در روی سطح این شهر که در حدود ۵۲۰۰ سال پیش‌بینی شده و حدود ۴۸۰۰ سال پیش از بین رفته با نام شهرسوخته شناخته شده است.از راه مطالعه و بررسی بقایای مواد فرهنگی مختلف مکشوفه در این شهر می‌توان سیر تحول و علوم و فنون مختلف در فلات ایران را مشاهده کرد.

باستان شناسی، جامعه شناسی، تجارت و بازرگانی و مبادلات بین‌المللی تاریخ تحول ادیان، تاریخ شهرنشینی و شهر سازی، سیر تحول معماری، سیر تحول هنرها و فنون صنعتی، تاریخ آغاز کتابت، تاریخ پزشکی و علوم وابسته به آن، جانور شناسی و منبت کاری برخی از فنون و هنرهای قابل مطالعه در بقایای این شهر بزرگ است.

کف محوطه شهرسوخته مملو از تکه‌های سفال، سنگ‌های قدیمی و قیمتی، اشیای فرهنگی و …. است که هر کدام یک دنیا حرف برای باستان‌شناسان و دوستداران میراث فرهنگی دارند.

وسعت شهرسوخته ۱۵۱ هکتار است که این مساحت شامل پنج بخش از قبیل زندگی مردم عادی، بناهای پادگان و عمومی شهر، بخش صنعتی، گورستان و میدان مرکزی است که تاکنون سه در صد از آن کاوش شده است.

بیش از ۴۶۰ محوطه (تپه) تاریخی در پیرامون شهرسوخته وجود دارد که ۴۰۰ محوطه با شهرسوخته پیوند رسمی دارد.

به گفته مسئولان و کارشناسان میراث فرهنگی پرونده ثبت جهانی شدن شهرسوخته آماده شده و جزو نامزدهای ثبت در فهرست آثار جهانی است.

Share/Save/Bookmark
مرجع : فارس
    عکاس :