داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
آخرین وضعیت قیمت بیت‌کوین
تب بیت‌کوین در کدام نقطه ایران داغ‌تر است؟
کد مطلب: ۶۷۳۸۲
تاریخ انتشار:شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۵
میزان جستجوی اینترنتی برای عباراتی مثل «دستگاه استخراج بیت‌کوین چیست»، «تبدیل بیت‌کوین به دلار»، «نحوه تولید بیت‌کوین»، «قیمت بیت‌کوین به روز» و «بیت‌کوین چگونه تولید می‌شود» در ۳۰ روز گذشته مدام در حال افزایش بوده است. بیشترین کنجکاوی در استان زنجان رخ می‌دهد و مقدار جستجو‌ها پیرامون بیت‌کوین در استان‌های اردبیل، هرمزگان، آذربایجان غربی، بوشهر، آذربایجان شرقی، گلستان، خراسان شمالی، اصفهان، یزد، سمنان، قزوین، قم، کردستان، کرمانشاه و مرکزی بیشتر از استان تهران است. در میان شهر‌های کشور هم تبریز و اصفهان جلوتر از پایتخت عمل می‌کنند
تب بیت‌کوین در کدام نقطه ایران داغ‌تر است؟
به گزارش اوشیدا به نقل از فرارو؛ مقامات دولتی در ایران هنوز مشغول کشتی‌گرفتن با قوانین و مقررات مربوط به ارز‌های دیجیتال هستند. سخنگوی صنعت برق که جریانات رسانه‌ای اخیر درباره استخراج بیت‌کوین به دلیل اظهارات خودش راه افتاد، وعده تعیین ساز و کار قانونی بیت‌کوین را داده. مصطفی رجبی‌مشهدی با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از دستگاه‌های مورد استفاده این حوزه در ایران بازدهی کمی دارند و هر چه زمان سپری می‌شود مصرف برق آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند، می‌گوید انرژی مورد نیاز برای تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف برق ۲۴ سال یک مشترک خانگی در تهران است. با این حال بیت‌کوین و استخراج آن هنوز به شدت مورد توجه ایرانی‌ها قرار داد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی مخالفت مقامات دولت بیش از آنکه راهگشا باشد، می‌تواند به زیان عده‌ای باشد که بدون اطلاع و آگاهی و با وسوسه رسیدن به سود بالا، سرمایه‌هایشان را به سمت بازار ارز‌های دیجیتال می‌برند. بدون اینکه بدانند دود قابل مشاهده بر فراز این بازار الزاما ناشی از پخت کباب نیست.

بیت‌کوین یک تب سراسری
تنها در ۳۰ روز گذشته میزان جستجوی اینترنتی برای عباراتی مثل «دستگاه استخراج بیت‌کوین چیست»، «تبدیل بیت‌کوین به دلار»، «نحوه تولید بیت‌کوین»، «قیمت بیت‌کوین به روز» و «بیت‌کوین چگونه تولید می‌شود» به شکل ناگهانی افزایش پیدا کرده است. در یکسال گذشته ایرانی‌ها در گوگل مدام دنبال محاسبه سود بیت‌کوین و تخمین مدت زمان انجام این کار بوده‌اند. نکته قابل توجه این است که تب بیت‌کوین تقریبا به تمام کشور سرایت کرده است. بیشترین جستجو در استان زنجان رخ می‌دهد و مقدار جستجو‌ها و کنجکاوی پیرامون بیت‌کوین در استان‌ها اردبیل، هرمزگان، آذربایجان غربی، بوشهر، آذربایجان شرقی، گلستان، خراسان شمالی، اصفهان، یزد، سمنان، قزوین، قم، کردستان، کرمانشاه و مرکزی بیشتر از استان تهران است. در میان شهر‌های کشور هم تبریز و اصفهان جلوتر از پایتخت عمل می‌کنند.

آخرین وضعیت قیمت بیت‌کوین
به گزارش فرارو، بیت‌کوین بدون توجه به تصمیماتی که مقامات و دولت‌های دنیا برایش می‌گیرند، راه خودش را پیش می‌رود. قیمتش بالا و پایین می‌رود و با هر بار افزایش ناگهانی قیمت دوباره در کانون توجه قرار می‌گیرد. اگر این روز‌ها تعداد خبر‌هایی که درباره بیت‌کوین می‌شنوید، کمتر شده قطعا به دلیل نزولی شدن قیمت آن است.

در حقیقت خبرسازی درباره لیبرا به عنوان ارز رمزنگاری شده فیسبوک بود که باعث شد نور صحنه از روی بیت‌کوین برداشته شود و ارزش این ارز دیجیتال در تعطیلات آخر هفته میلادی، ۱۰ درصد سقوط کند و به پایین‌ترین سطح در دو هفته اخیر برسد. نمودار‌ها نشان می‌دهند قیمت بیت‌کوین ۱۱ درصد نسبت به قیمت روز جمعه سقوط کرده و به محدوده ۹ هزار و ۸۰۰ دلار رسید. در روز یکشنبه بیت‌کوین ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد، اما روز سه‌شنبه حدود چهار درصد افزایش پیدا کرد و به ۱۰ هزار و ۶۹۰ دلار رسید. صبح چهارشنبه ۲۶ تیر ماه قیمت بیت‌کویت دوباره در سراشیبی قرار گرفته و به زیر ۹ هزار ۶۰۰ دلار برگشته است. فعالان بازار می‌گویند پیش‌بینی‌های انجام شده درباره لیبرا و احتمال حضور قدرتمند آن به خاطر دسترسی گسترده و جهانی به فیسبوک، سرمایه‌گذاران در بازار بیت‌کوین دودل می‌کند.
بیشتر بخوانید: کی گفته بیت کوین مقصر قطعی برق در ایران است؟
بیت‌کوین چگونه استخراج می‌شود؟
بیشترین کنجکاوی درباره بیت‌کوین در حوزه «دستگاه استخراج بیت‌کوین» و «نحوه تولید بیت‌کوین» انجام می‌شود. استخراج بیت‌کوین مفهوم پیچیده‌ای است، اما می‌توان آن را به شکل زیر توضیح داد؛ ارز‌های دیجیتال که با نام ارز‌های رمزنگاری‌شده شناخته می‌شود، ارز‌هایی هستند که توسط سرور‌ها و کامپیوتر‌های قدرتمند ایجاد می‌شوند. این کامپیوتر‌ها و سرور‌ها که تنظیمات خاصی لازم دارند، بر اساس قدرت پردازش، سخت‌افزار و نرم‌افزاری که دارند می‌توانند این ارز‌ها را استخراج کنند و قدرت استخراج ارز با واحدی با نام هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش محاسبه می‌شود.

در کل می‌توان گفت: استخراج بیت‌کوین خیلی هم به استخراج طلا بی‌شباهت نیست. بیت‌کوین‌ها در طراحی پروتکل وجود دارند (مثل طلا که در معادن وجود دارد)، اما هنوز قابل دسترسی نیستند (مثل طلا‌هایی که هنوز از دل خاک بیرون کشیده نشده‌اند). بر اساس پروتکل یا همان قوانین بیت کوین، فقط تعداد ۲۱ میلیون واحد از آن وجود خواهد داشت. استخراج‌کنندگان بیت‌کوین یا ماینر‌ها کاری انجام می‌دهند که به وسیله آن می‌توانند به بیت‌کوین دست پیدا کنند. ماینر‌ها با تولید بلاک‌هایی از تراکنش‌های معتبر و اتصال آن‌ها به بلاک چین پاداش دریافت می‌کنند. یک نود در شبکه بیت‌کوین، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم‌افزار بیت‌کوین را اجرا و با مشارکت در انتقال اطلاعات به حفظ کار شبکه بیت‌کوین کمک می‌کند. هر کسی می‌تواند با دریافت رایگان نرم‌افزار بیت کوین و اختصاص برق و فضای ذخیره‌سازی کامپیوتر خود، یک نود را اجرا کند.

بعضی از نود‌ها شرایطی ویژه دارند که به آن‌ها نود ماینینگ (همان ماینر) می‌گویند. در ابتدای کار بیت کوین همه نود‌ها ماینر بودند، اما امروزه نود‌های ماینینگ با نود‌های صرفاً اعتبارسنج کمی تفاوت دارند. نود‌های ماینر، تراکنش‌ها را در بلاک‌ها جمع‌آوری و سپس آن‌ها را به بلاک چین اضافه می‌کنند. اضافه کردن بلاک به بلاک‌چین مستلزم حل کردن یک معادله ریاضی پیچیده است که فقط با حدس زدن اعداد امکان‌پذیر است. کامپیوتر‌های قدرتمند ماینر اعداد را یکی پس از دیگری امتحان می‌کنند تا بتوانند جواب معادله هر بلاک را به دست آورند. راهکاری به نام تابع هش این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان خروجی را پیش‌بینی کرد؛ بنابراین ماینر‌ها راهی جز امتحان کردن اعداد در تابع هش ندارند تا سرانجام به نتیجه درست برسند. همچنین هش ایجاد شده باید با چند صفر شروع شود که کار حدس عدد را بسیار سخت می‌کند.

این یک فرایند رقابتی است. نخستین ماینری که به جواب معادله و هش صحیح برسد، برنده می‌شود و آن را به بقیه نود‌ها اعلام می‌کند. بلافاصله تمام ماینر‌ها از کار روی آن بلاک خاص دست برمی‌دارند و برای بلاک بعدی دوباره رقابت از سر گرفته می‌شود. به عنوان پاداش این کار، مقداری مشخص از بیت‌کوین که توسط پروتکل تعیین شده است، به ماینر برنده تعلق می‌گیرد. ماینر همچنین تمام کارمزد تراکنش‌های یک بلاک را دریافت خواهد کرد.
بیشتر بخوانید: راز‌هایی درباره استخراج بیت کوین و بازار انواع ارز مجازی در ایران
از ملزومات استخراج ارز در روش ماینینگ، یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ با قدرت پردازش بالا (سیستم‌های قدرتمند مخصوص بازی یا کار‌های گرافیکی) همچنین توانایی روشن نگه‌داشتن سیستم به مدت طولانی است. هرچقدر بیشتر بتوانید سیستم را روشن نگه دارید و نرم‌افزار استخراج را اجرا کنید، درآمدتان بیش‌تر خواهد بود. همچنین اتصال اینترنت (بدون قطعی و با پایداری بالا) مورد نیاز است و یک اتصال اینترنت معمولی که امروزه همه با آن دسترسی دارند کفایت خواهد کرد. فقط این اتصال باید پایدار باشد تا فرایند استخراج قطع و وصل نشود.

مراحل استخراج شامل ثبت‌نام و نصب نرم‌افزار از یک سایت استخراج ارز می‌شود. پس از آن نرم‌افزار را اجرا کرده و فرآیند استخراج شروع می‌شود. این نرم‌افزار بر اساس قدرت سیستم شما و بازاری که برای ارز‌ها وجود دارد، به‌صورت خودکار شروع به استخراج بهترین ارز مناسب می‌کند.

همچنین لازم است یک کیف پول برای ارز مورد نظر ایجاد شود که پس از انجام فرآیند استخراج، ارز به کیف پول منتقل شود و درنهایت این ارز دیجیتالی به ریال تبدیل شده و فروخته می‌شود. البته باید توجه داشت به دلیل این‌که استخراج ارز‌های دیجیتال با استفاده از سیستم‌های کامپیوتری نیازمند قدرت سیستم و گرافیک بالاست، این کار اگر تنها با استفاده از سیستم‌های خانگی از جمله کامپیوتر‌ها و لپ‌تاپ‌های شخصی انجام شود، چندان به‌صرفه نخواهد بود و نه تنها برق بسیار زیادی را طلب می‌کند که در صورت استفاده از برق خانگی، هزینه زیادی را به شخص استخراج‌کننده تحمیل خواهد کرد، بلکه احتمال آسیب به دستگاه و حتی سوختن آن هم وجود دارد؛ به همین دلیل است که برای این کار به سراغ دستگاه‌های ماینر می‌روند.
Share/Save/Bookmark