داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
در آستانه چهارشنبه سوری؛
نوجوانان و جوانان در معرض بیشترین آسیب/ چهارشنبه سوری سنتی که تحریف شد
کد مطلب: ۶۳۵۰۲
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۵
چهارشنبه سوری یکی از آیین های ارزشمند ایران باستان به شمار می رود که در طول تاریخ به طور کامل تغییر یافته است.
نوجوانان و جوانان در معرض بیشترین آسیب/ چهارشنبه سوری سنتی که تحریف شد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ در آخرین چهارشنبه سال که اولین جشن نوروز نیز به شمار می رود ایرانیان باستان اقدام به برافروختن آتش، پرش از روی آتش، قاشق‌زنی، آجیل مشکل‌گشای، فال‌گوش، شکاندن کوزه و آتش‌بازی می کردند.

در سال های اخیر سنت چهارشنبه سوری به کلی تغییر کرده و به چهارشنبه سوزی مبدل شده، به طوری که در این شب تنها کارهایی که تنها ترس و وحشت دیگران را دربردارد انجام می‌شود.

هر ساله در آخرین شب ها و روزهای سال حوادث دلخراشی به نام چهارشنبه سوری در سراسر کشور رخ می دهد به طوری که افراد زیادی جان خود را از دست می‌دهند و یا دچار نقص عضو می‌شوند.

با رخ دادن حوادث دلخراش در چهارشنبه سوری والدین و مسئولان به شدت نگران برنامه های این شب هستند چرا که جان نوجوانان و جوانان بسیاری در معرض تهدید است.

انفجار نارنجک دست ساز نوجوان ۱۳ ساله زابلی را راهی بیمارستان کرد

چندشب قبل خبر تاسف باری مبنی بر انفجار نارنجک دست ساز در یکی از محلات زابل به گوش رسید که در آن نوجوان ۱۳ ساله ای دچار سوختگی شدید در ناحیه صورت و دست شده بود.

این نوجوان در حال ساخت بمب دستی بوده که در پی انفجار بمب در دستانش متاسفانه آسیب های شدیدی به او وارد می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل عنوان کرد: بياييد آرامش را به چهارشنبه سوري بازگردانده و ايمن شادي كنيم.

علی اکبر نصیری با بیان اینکه چهارشنبه سوری جشن بهار است، خزانش نکنیم، خاطرنشان کرد: به خاطر همه آنهايي كه دوست دارند شما را هميشه شاد ببينند، ايمن و مطمئن خوش بگذرانيد و با چهارشنبه سوري امسال، شاديِ چهارشنبه سوري هاي سال هاي آينده را از دست ندهيد.

حقوق دیگران را رعایت کنیم

امام جمعه شهرستان نیمروز اظهار کرد: هرساله در شب چهارشنبه سوری سوختگی‌های شدیدی رخ می‌دهد به طوری که خانواده‌ای در غم و اندوه فرو رفته است.

محمد راشکی به خبرنگار اوشیدا؛ گفت: اقدامات بدون فکر عده ای در این شب نه تنها به مجروح شدن تعدادی از هموطنان می‌انجامد بلکه جان تعداد زیادی را نیز گرفته است.

وی افزود: بنا بر آمارهای ارائه شده توسط اورژانس کشور بیشتر مصدومین و جان‌باختگان این جشن نوجوانان و جوانان بوده‌اند.

حجت الاسلام راشکی خاطرنشان کرد: در عید نوروز به پاس فرارسیدن بهاری نو همه راهی سفری خوش هستیم سفری که شادی، نشاط و همراهی با خانواده لذتی دوچندان به آن می‌دهد.

وی با بیان اینکه در چهارشنبه شب در خیابان‌ها با جان خود بازی نکرده و خانواده ها را داغدار نکنیم، خاطرنشان کرد: امسال نیز در یک حادثه ناگوار نوجوان سیستانی با بی احتیاطی صدمات جبران ناپذیری به خود وارد کرد.

امام جمعه نیمروز تاکید کرد: بیائیم با در نظر گرفتن حقوق دیگران؛ اموال عمومی و زحمات آتش نشانان عید خوشی را برای خود و هموطنان خود ایجاد کنیم.

شهرداری محلی برای جشن چهارشنبه سوری ایجاد کند

یکی از شهروندان به خبرنگار اوشیدا گفت: اهل زابل نیستم ولی از مدتی قبل در زابل زندگی می کنم بنابراین به خوبی با کمبودها و داشته های زابل آشنا هستم.

جمشیدی افزود: شهرداری می‌تواند برای جشن چهارشنبه سوری مکانی را مشخص کند که مردم در آن جمع و به شادی بپردازند.

وی ادامه داد: در گیلان شهر آبا و اجدادی من، هر سال شهرداری یک مکانی را مشخص کرده و تمام امکانات از قبیل آمبولانس، ماشین آتش نشانی و پلیس را در آنجا مستقر می کند و بیش از سه هزار نفر بدون دغدغه در این شب شادی می کنند.

جمشیدی تصریح کرد: با اختصاص مکان مناسب هم مردم شادی بدون آسیب را تجربه می‌کنند، هم باقی نقاط شهر پاکیزه می ماند و آسیب های روانی و جسمانی کمتر و هیجانات جوانان و نوجوانان تخلیه می شود.

وی تاکید کرد: در حواشی شهر زابل به راحتی می‌توان این مکان را فراهم و با چند بیلبورد و فرهنگ سازی شادی مردم را با کمترین آسیب فراهم کرد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark