داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
تکرار حسرت ماهیگیری در اسکله صیادی تخت عدالت
کد مطلب: ۶۷۲۲۹
تاریخ انتشار:دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۷
با توجه به پایان سیلاب ها در کشور افغانستان ، بخش هایی از تالاب هامون در حال خشک شدن است .
تکرار حسرت ماهیگیری در اسکله صیادی تخت عدالت
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، با ورود حجم عظیمی از سیلاب کشور افغانستان به شمال استان سیستان و بلوچستان ، بخش هایی از تالاب هامون و همچنین رودخانه هایی که سالها رنگ آب را به خود ندیده بودند مجدداً آبگیری شدند.
این آبگیری همچنین باعث شد تا بخش عظیمی از کشاورزان سیستانی پس از دو سال بی آبی مطلق اقدام به کاشت زمین کشاورزی خود بکنند که همین امر باعث شد تا باغات و مزارع کشاورزان در سال رونق اقتصادی رونق بی ساقه ای بگیرند.
با این حال آب هیچگاه در تالاب هامون ماندگار نبوده است ، در همان چند دهه قبل نیز این آب در فصولی از سال به شدت کاهش می یافته است و وجود نی زار ها باعث عدم تبخیر آن ها می شد ، ورود آب به سیستان زمان خاصی دارد که در اوایل بهار رخ می دهد.
با اتمام ورود آب از سوی افغانستان ، و تبخیر بی اندازه آب در منطقه سیستان ، تالاب هامون روزهای سختی را می گذراند.
این در حالی است که مهمترین بخش های تالاب هامون که مربوط به ماهیگیری صیادان می شود در حال خشک شدن است و صیادانی که شوق بازکشت به سیستان را پس از سال ها در سر داشتند بار دیگر سودای کار آنها را کلافه خواهد کرد.
به گفته مهدی سراوانی رئیس حفاظت محیط زیست زابل آب در تالاب هامون ماندگار نیست و باید باور کنیم که این عدم ورود آب از سوی کشور افغانستان باعث خشکی دوباره آن می شود.
وی افزود: هدف اصلی هدایت آب در ابتدا کانون های بحران بود تا در هنگام طوفان از افزایش ریزگرد ها جلوگیری کنیم.
همچنین در هفته های قبل توافق‌نامه استفاده بهینه از آب رودخانه هیرمند میان ایران و افغانستان به امضا رسیده بود.
دراین توافق وزیر نیرو گفته بود برنامه عملیاتی برای استفاده از آب رودخانه هیرمند طوری تنظیم شود که مردم دو کشور به ویژه ساکنان استان‌های سیستان و بلوچستان ایران و نیمروز افغانستان از نتایج آن به خوبی بهره‌مند شوند.
با این حال بخش های مهم تالاب هامون بر اثر تبخیر بی سابقه آب در حال خشک شدن است و شغل صدها دامدار و صیاد در خطر نابودی قرار دارد ، همچنین فاجعه زیست محیطی مرگ میلیون ها ماهی نیز با خشک شدن این آب بار دیگر رقم خواهد خورد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark