داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
موضوع «تبدیل زبان‌ فارسی به زبان‌ علم در جهان» بررسی شد
کد مطلب: ۱۳۸۷۷
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۹
اوشیدا: جلسه 90 کارگروه مشورتی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع‌علمی‌کشور، امروز در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
موضوع «تبدیل زبان‌ فارسی به زبان‌ علم در جهان» بررسی شد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: در این جلسه که به بررسی موضوع تبدیل زبان ‌فارسی به زبان ‌علم اختصاص داشت، اعضای کارگروه مشورتی و مهمانان مدعو از فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی به بیان نظرات خود پرداختند.

در این نشست، نماینده فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره عملکرد این فرهنگستان در تولید کلمات فارسی برای بکارگیری این کلمات در حوزه علم و نماینده بنیاد سعدی گزارشی درباره وضعیت زبان فارسی در جهان و پیشنهادهایی در زمینه ارتقای وضعیت آموزش و ترویج این زبان، ارائه کردند.

بر اساس این گزارش، متعاقب تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون لزوم تبدیل زبان فارسی به زبان علم در جهان، اقدام­ ملی ۲۴ از راهبرد کلان ۱۰ (تقویت استفاده از زبان فارسی در حوزه‌های تخصصی علوم و ترویج آنها) و اقدام‌های ملی ۱ (افزایش پذیرش دانشجویان خارجی)، ۲ (تقویت جریان معادل‌سازی برای واژه‌های علمی بیگانه)، ۳ (توسعه و ابداع روش‌های سهل و سریع فارسی‌آموزی) و ۴ (حمایت از تأسیس رشته زبان فارسی در دانشگاه‌های جهان) از راهبرد کلان ۹ و نیز اقدام ملی ۲ از راهبرد کلان ۲ (ساده‌سازی زبان علم برای عموم مردم) همگی ذیل موضوع زبان علم فارسی در نقشه جامع علمی کشور گنجانیده شده است.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :