داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
ڪارشناس مسائل اجتماعے مطرح ڪرد
سبقت محبوبیت قلیان سراها از اماڪن ورزشی/ لزوم ورود ریش سفیدان در ڪاهش آمار ابتلا به اعتیاد
کد مطلب: ۶۰۶۱۳
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۰
اعتیاد بلایی است که امکان دارد دامان هرکس را فراگیرد اما با افزایش آگاهی و فرهنگ سازی می توان جلوی پیشروی آن را در جامعه گرفت.
سبقت محبوبیت قلیان سراها از اماڪن ورزشی/ لزوم ورود ریش سفیدان در ڪاهش آمار ابتلا به اعتیاد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ آمار اعتیاد در جامعه آن قدر افزایش یافته که حتی در سنین پایین جامعه و دانش آموزان هم به وضوح قابل مشاهده است.

افزایش بزهکاری هایی از قبیل سرقت، قتل، کودک ازاری، طلاق، همسرآزاری، فرار از خانه و تکدی گری نشات گرفته از افزایش آمار اعتیاد در جامعه میرباشد که زنگ هشدار را برای تمامی آحاد جامعه به صدا در اورده است.

آنچه در این بین بسیار اهمیت دارد حفاظت نوجوانان و جوانان به عنوان آینده سازان جامعه از خطر اعتیاد و مواد مخدر است که در این راستا مدرسه و والدین می توانند نقش اساسی بازی کنند.

متاسفانه آمار قلیان سراها در تمامی نقاط کشور در حال افزایش است به زوری که تعداد قلیان سراها برای گذران اوقات فراغت بسیار بیشتر از اماکن ورزشی و تفریحی و سینماهاست که این مسئله بسیار نگران کننده است.

قبح کشیدن قلیان آنچنان در جامعه شکسته شده که به یک امر بسیار عادی و طبیعی تبدیل شده و حتی نوجوانان با خاطری آسوده در کنار والدین خود اقدام به استعمال آن می کنند.

کشیدن قلیان زمینه ساز استعمال مواد مخدر دیگر در آینده می شود اما گویا خانواده ها چشم خود را روی این مسئله بسته اند و بانوان که مادران و الگوی خانواده هستند هم در مکانی به کشیدن قلیان می پردازند.

از ظرفیت بزرگان برای مبارزه با اعتیاد استفاده شود

کارشناس اجتماعی به خبرنگار اوشیدا گفت: بزرگان و ریش سفیدان نقش بسیار موثری در حل معضلات اجتماعی از قبیل اعتیاد دارند که در این راستا می توان از ظرفیت آن ها بهره برد.

،علیرضا شهرکی ادامه داد: امروزه اعتقاد تمامی کارشناسان بر این است که اگر برای حل یک مسئله مردم پای کار نباشد، یا آن معضل حل نخواهد شد و یا زمانی طولانی و هزینه ای بالا را باید بپردازیم، حال در مسئله ای با ابعادی که همگان می دانند و مشکلات خاص سیستان چگونه مردم می توانند قدمی در رفع مشکلات فضای جامعه خود نهند.

وی افزود: بدون تردید در فضای اجتماعی حاکم بر سیستان از قدیم الایام نقش بزرگان، ریش سفیدان و سران طوایف دارای جایگاه بالایی بوده و قبل از آن که یک مسئله ابعاد وسیعتری یابد این ریش سفیدان طوایف هستند که با نشست های مختلف مانع گسترش مسئله شده و شاید جان و مال یک یا چند فرد را از خطر نابودی نجات دهند و در اکثر موارد نیز همین بزرگانند که از آبرو، مال و جان خود برای حل یک مسئله مایه می گذارند.

شهرکی تصریح کرد: حال در مسئله ای اجتماعی همچون اعتیاد در سیستان تنها باید منتظر خدمات رسانی نهاد های حاکمیتی باشیم یا حرکت های مردمی را غافل شده ایم! همانگونه که از فضای حاکم بر طوایف مطلعیم در صورت بروز یک مشکل برای رفع نگرانی، افردا طایفه سریعا تشکیل جلسه ، تیم و گروه می دهیم تا حتی شده یک فرد طایفه را از نگرانی خارج کنیم.

کارشناس اجتماعی خاطرنشان کرد: اما چرا بزرگان و سران طوایف در معضلی به نام اعتیاد حضوری جدی تر ندارند، مگر جوانان، مردان، زنان و کودکانی که در شهرمان با این وضعیت بد بهداشتی روزگار می گذرانند از همین طوایف سیستانی و بلوچ اصیل منطقه نیستند که اینگونه یتیم شده اند و حال همه می گوییم وظیفه دستگاه های حاکمیتیست که به وضعیت آنان رسیدگی کند.

ساماندهی حجم بالای معتادین متهاجر در توان دولت نیست

وی در ادامه گفت:حجم بالای معتادین متجاهر و افرادی که شب را در ویرانه ها می گذرانند به گونه ایست که یا در توان دولت نمی باشد این حجم گسترده را سامان دهد و یا نیاز به هزینه بالا و زمان طولانی دارد که همین طولانی شدند زمان نتیجه ای جز کشانده شدن اعتیاد به مرکز شهر و تمامی خانواده ها ندارد.

کارشناس اجتماعی ادامه داد: تنها کافیست که لحظه ای تصور کنیم بزرگان طوایف کمر همت به حمایت و سامان دادن معتادین تنها طایفه خود نمایند بی شک یک حرکت انقلابی و خودجوش رقم خواهد خورد آن هم با ثوابی الهی در نزد خداوند و نسل آینده سیستان و خانواده های ما از خطر سقوط بیشتر رهایی می یابند و یا اگر در ذهن دغدغه روشنگری جوانان خود در خصوص اعتیاد را داشته باشیم و در جلسات و دیدارهای خود با حساسیت بیشتر به وضعیت پسران و دختران خود در تمام سنین بنگریم بی شک بهترین، سریعترین و موثرین راه پیشگیری از اعتیاد را انتخاب نموده ایم.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark