داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
تشخیص تومورهای سرطانی در مرحله اولیه/ تصویربرداری دقیق قبل از رشد تومور
کد مطلب: ۱۳۶۱۵
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۳
اوشیدا: پژوهشگران دانشگاه تبریز با انجام شبیه سازی‌ ‏موفق به تشخیص تومورهای سرطانی در مرحله اولیه شدند و امیدارند با توسعه این روش در آینده بتوانند با این روش تومورها را قبل از مرحله رشد کنترل کنند.
تشخیص تومورهای سرطانی در مرحله اولیه/ تصویربرداری دقیق قبل از رشد تومور
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: برخی مشکلات در تشخیص تومورهای سرطانی کوچک با روش تصویربرداری نوری که جزء دقیق‌ترین روش‌ها برای تشخیص ‏است، وجود دارد.

این مشکلات به دلیل عمق نفوذ نور در بافت‌ها خیلی کم و میزان فوتون‌های برگشتی به آشکارساز برای تشخیص و ‏تصویربرداری در حد چند فوتون است که در اکثر موارد برای تشخیص مفید کافی نیست.

از این رو در تحقیقاتی که اخیرا پژوهشگران دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه تبریز در زمینه افزایش کنتراست تصویربرداری از روش ‏PSO‏ (‏Particle Swarm Optimization‏) با هدف تشخیص زودرس تومورهای سرطانی با افزایش دقت هدف‌یابی انجام دادند.

با استفاده از این روش میزان زیادی از نانو-بیو حسگرهای ‏نهایی شده به محل تومور رسیده و این کار باعث افزایش و تقویت بسیار زیاد فوتون‌های تابشی و در نتیجه برگشتی می‌شود که با انجام این ‏کار می‌توان تومورهای بسیار کوچک و در مرحله ابتدایی شکل‌گیری را تشخیص داد.

این مطالعات در چهار مرحله انجام شده است که در مرحله اول به طراحی و شبیه‌سازی نانو ذرات پرداخته شد. سپس با ‏اضافه کردن فاکتورهای زیستی و نهایی ‌سازی آنها به نانو بیو حسگر و استفاده از الگوریتم ‏PSO‏ برای افزایش دقت هدف یابی، بررسی میزان ‏آشکارسازی فوتون‌های تقویت شده انجام شد.

با انجام این طرح محققان امیدوارند که تومورها در مرحله اولیه، آشکار شده و با تصویربرداری دقیق قبل از رسیدن به مرحله ‏رشد و ‏invasive، آنها را کنترل کنند که این می‌تواند نتیجه بسیار مهمی در تشخیص و درمان سرطان باشد.‏
Share/Save/Bookmark
    عکاس :