داخلی آرشيو خبر صفحه حوادث
امتیاز مثبت 
۲
 
سرباز تازه داماد از شیفت‌های خدمت در ایام محرم می‌گوید/ شنیدن صدای کاروان عزای حسین(ع) دلخوشی سربازان مرزی
کد مطلب: ۳۴۶۷۶
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۶
در میان تمامی نیرو‌های امدادی و انتظامی که درکنار هیئت‌های بزرگ مذهبی حضور دارند و آخرین کسانی هستند که به خانه‌هایشان می‌روند،‌ با سربازی گفتگو کردیم که تازه نامزد کرده بود و بسیار دوست داشت که اولین محرم زندگی مشترکش را با همسرش در عزای محرم شرکت کند.
سرباز تازه داماد از شیفت‌های خدمت در ایام محرم می‌گوید/ شنیدن صدای کاروان عزای حسین(ع) دلخوشی سربازان مرزی
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" وقتی همه برای عزاداری در هیئت‌های مذهبی رفته‌اند، عده‌ای مجبورند در خیابان‌ها باشند تا آرامش و امنیت عزاداران را فراهم کنند که خانه‌ها و وسایل نقلیه خود را رها کرده‌ و به مراسم عزای امام حسین(ع) رفتند.

در میان تمامی نیرو‌های امدادی و انتظامی که درکنار هیئت‌های بزرگ مذهبی حضور دارند و آخرین کسانی هستند که به خانه‌هایشان می‌روند،‌ با سربازی گفتگو کردیم که تازه نامزد کرده بود و بسیار دوست داشت که اولین محرم زندگی مشترکش را با همسرش در عزای محرم شرکت کند.

در ادامه گپ و گفتی کوتاه با این سرباز که خواست نامش برده نشود را‌ می‌خوانید:

چند وقت است که عقد کرده‌اید؟
- امشب،‌ دقیقا ۴ ماه ۱۶ روز ۷ ساعت است.

چند شب شیفت هستی؟
- دهه اول محرم را هستم به جز پنج شنبه و جمعه

وظیفه شما در شب‌های محرم چیست؟
- تمام نیروی‌های انتظامی وظیفه ساماندهی ترافیکی هیئت‌ها، امنیت وسایل نقلیه عزاداران و همینطور حفاظت خانه‌ها که معمولا خالی از سکنه است را به عهده دارند و من نیز در هر موقعیتی قرار بگیرم باید انجام وظیفه کنم.

مگر در شب‌های محرم دزدی هم صورت می‌گیرد؟
- من در این ۳ شب حتی یک مورد هم ندیده‌ام، دزدان هم شاید به حرمت ماه محرم دست از سرقت بر می‌دارند، البته ما باید به طور ذاتی نگهبان آرامش مردم باشیم.

دوست داشی الان به جای خدمت در کنار همسرت میان همین مردم، مشغول به عزاداری بودی؟
- اگر بگم نه، دروغ گفته ام، اما بالاخره وقتی می‌بینم که مردم با تلاش نیروی انتظامی در آرامش به عزاداری مشغول هستند و همسرم بدون ترس و دلهره از زورگیران و سارقان در نیمه‌های شب به خانه باز می‌گردد، خوشحال می شوم و فکر می‌کنم در کاروان حسین(ع) وظیفه کوچکی دارم و باید آن را به درستی انجام دهم.

همسرت در شب‌های محرم بهت سر می‌زند؟
- نمی‌تواند، چون جای ثابتی ندارم و هر شب در موقعیتی هستم، گاهی در خیابان با افسر ارشد کلانتری در حال گشت زنی هستم و یا در کنار هیئتی بزرگ مستقر می‌شوم.

چند ماه از خدمتت باقی مانده؟
- تا آخر سال تسویه می‌کنم و دوباره به شغل سابقم برمی‌گردم و البته بعدش هم پدرم کمی پول برایم کنار گذاشته تا با آن بتوانم کاسبی راه بیاندازم، خانه‌ای اجاره کنم و سر خانه و زندگی‌ام بروم.

بزرگترین آروزیت در این شب‌ها چیست؟
- سلامتی خانواده‌ام مخصوصا پدرم که برای وصلت من و همسرم از جان مایه گذاشت و الان نیز دارد تمام تلاشش را می‌کند که من زندگی خوبی را شروع کنم و با همسرم در کنار یکدیگر با خوشی زندگی کنیم.

سربازی را دوست داری؟
- اولش دوست نداشتم،‌ اصلا حاضر نبودم خدمت کنم و به اجبار خانواده‌ام و شرط خانواده همسرم به خدمت سربازی آمدم،‌ولی الان دوستان بسیار خوبی پیدا کردم و موضوعاتی برایم پیش آمد که تجربه بسیار مفیدی برای زندگی‌ام بود.

بیشتر درخواست‌های مردم در این سه شب محرم از سربازان انتظامی چه بوده؟
- زنان و مردان سالخورده بیشترین درخواست را از پلیس دارند. آنان کمک می‌خواهند که جای مناسبی در میان عزادارانی که مجبور شدند در خیابان بنشینند، ‌پیدا کنیم و یا لوازمشان را برایشان حمل کنیم، البته این‌ها جزو وظایف ما نیست ولی نه من بلکه تمامی سربازان حتی افسران ارشد نیز در این کمک رسانی به عزاداران امام حسین(ع) از یکدیگر سبقت می‌گیرند.

شیفت‌های سرباز‌ها در این ایام چه ساعتی تمام می‌شود؟
- معمولا شیفت‌های سربازانی مثل من ،‌ ۱۱ نهایت ۱ بامداد بیشتر طول نمی‌کشد و سپس به خانه می‌رویم.

آیا افسران ارشد و یا رئیس کلانتری‌ها نیز در این شیفت‌ها شرکت می‌کنند؟
- بله،‌ آن ها حتی شیفت‌هایشان از ما نیز بیشتر است و وظیفه سنگین‌تری به عهده دارند،‌ تا به امروز نمی‌دانستم که آنان واقعا چه زحمتی می‌کشند و برای امنیت مردم از خانواده و عزاداری خود می‌زنند. تا دیروز فقط به هیئت می‌آمدیم و بر می‌گشتیم ،‌ بدون اینکه برایمان چه از لحاظ ترافیکی و چه از لحاظ امنیتی مشکلی پیش بیاید و فکر می‌کردیم این موضوعات طبیعی است ولی حالا متوجه تلاش‌های بی وقفه ماموران برای آسایش عزادارن شدم.

با اتمام هیئت عزاداری،‌ سرباز جوان صحبت‌هایش را قطع کرد و برای خدمتگزاری به مردم به راه افتاد، ولی قبل از رفتنش گفت: اینجا پایتخت است و سربازان در رفاه کامل به سر می‌برند، اوضاع کسانی را بنویسید که الان در این سرمای زمستان از مرز‌های کشور پاسداری می‌کنند و شاید تنها عزاداریشان از محرم شنیدن صدای دسته‌های عزاداری باشد که از فاصله‌های خیلی دور به گوش می‌رسد و برای شنیدن این صدا بسیار دعا می‌کنند، آنان واقعا برای این کشور زحمت می‌کشند و به مردمش خدمت می‌کنند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
    عکاس :