داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
عضو انجمن علمی اقتصاد کشاورزی ایران، آسیا و اقیانوسیه و مولف چندین کتاب:
مطالبه گری، حق مردم بر حکومت/ اشرافیگری و ویژه خواری سبب افزایش بیکاری و افزایش فاصله درآمدی شده است
کد مطلب: ۶۲۶۶۶
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۷
عضو انجمن علمی اقتصاد کشاورزی ایران، آسیا و اقیانوسیه و مولف چندین کتاب گفت: مطالبه گری حق مردم بر حکومت است بنابراین مردم می توانند بدون توهین، اغتشاش و آشوب مطالبه گری کنند.
مطالبه گری، حق مردم بر حکومت/ اشرافیگری و ویژه خواری سبب افزایش بیکاری و افزایش فاصله درآمدی شده است
عباس نورزایی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ابراز داشت: حضرت علی(ع) این عصاره عدالت در فرازی از فرمایشات گهربار خود فرموده اند که «حق من بر شما این است که شما از من اطاعت کنید و حق شما بر من این است که مرا در نهان و آشکار نصیحت کنید.»

وی افزود: امام خمینی(ره)، آن ابرمردی که توانست ایمان و سیاست را درهم آمیزد با الهام از فرمایش مولاعلی(ع) واضع این نگاه بلند بوده اند که «در جمهوری اسلامی، همه باید با انتقادها و طرح اشکالات، راه را برای سعادت جامعه باز کنند. البته انتقادها غیر از برخورد خطی و جناحی است.

کارشناس ارشد مدیریت توسعه روستایی تصریح کرد: نظری بدین مضمون نیز حضرت امام خامنه‌ای(حفظه الله) دارند که «از نظر من هیچ کس مصونیت آهنین ندارد، همه در مقابل قانون و مسئولیت های خود پاسخگو هستند و باید جواب بدهند، همیشه این ملت نیاز دارد به اینکه مسئولان او پاسخگوی مسئولیت های بزرگ خود در مقابل ملت باشند و روح پرسش و مطالبه گری در مردم وجود داشته باشد.

نورزایی ادامه داد: با این تأکیدات به عمل آمده پیرامون لزوم نقدپذیری مسئولین و تقویت روحیه مطالبه گری در مردم، مشخص می شود که از جانب پیشوایان، اصرار جدی بر نقد سازنده و مطالبه دلسوزانه، از مدیران اجرایی کشور وجود دارد.

رئیس سابق گروه پژوهشی برنامه ریزی، اقتصادکشاورزی و توسعه روستایی خاطرنشان کرد: در قوانین و مقررات متعددی نیز بر «تکریم ارباب رجوع» و حقوق متقابل دولت و مردم، تأکید شده است، بنابراین با این چراغ‌های هدایتگر، بر دولت‌مردان در معنای عام، اعم از همه کارگزاران قوای سه‌گانه و لشکری و کشوری، حجت تمام است و جامعه‌ به اندازه‌ کافی زمان لازم را در اختیار آن ها گذاشته است و در صحنه‌های متعدد نیز مردم یاور آنان بوده اند.

معاون سابق توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان بیان داشت: باید برای عزت و رفاه این مردم بیش از این کار می کردند، فضای مناسب ایجاد می کردند، اما عده ای در دولت های متعدد، مسیر خدمتگزاری ترسیم شده توسط واضعان حکومت اسلامی را به سمت اشرافیگری، حقوق های نجومی، خانواده گرایی، بی عدالتی، فساد و ویژه خواری، سوق دادند و حاصل آن بیکاری، افزایش فاصله درآمدی بین طبقات اجتماعی شد، گاهی به هشدارهای مردم، بی توجهی شد، نامهربانی‌هایی رخ نمود و در این میان بیشتر از همه، توسط بخشی از دستگاه ها، حقوق پابرهنگان و مستضعفین، نادیده انگاشته شد.

نورزایی یاداور شد: حرکت نرم اقشار مختلف مردم و حضور آنهادر خیابان‌های شهرهای مختلف برای ابلاغ تندتر «نه به گرانی»، بستری را برای مزدوران گرازهای اسرائیلی، فراهم کرد و آن شد که نمی بایستی می شد.

رتبه یک مشاوره در گروه توسعه روستایی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با عنوان اینکه مردم با هوشیاری کامل مواظب نقشه های شوم اجانب و استکبار برای نظام‌مقدس ایران باشند، اذعان کرد: اینک تجربه‌ای دیگر به صحنه های متعدد پیش روی دولت مردان ما افزوده شد، باید به خودآیند و همه عوامل مؤثر در نارسایی‌های جامعه را مورد بازبینی قرار دهند، از نیروهای کارآمد و انقلابیِ متمایل به مردم، در مدیریت ها استفاده کنند، از ریخت و پاش ها و تمرکز در ستادها بکاهند و میل به امور صفی پیدا کنند.

نورزایی اضافه کرد: موانع پیش پای تولید و کسب و کار را که طی دهه ها در قالب قوانین و دستورالعمل های پیچیده و ناکار، در دستگاه های اجرایی رسوب کرده، شناسایی، اصلاح، تعدیل یا حذف نمایند، به مردم و نظرات بلندشان در پیشرفت و توسعه، ارج نهند و دست از باند بازی و جناح بازی بردارند تا امور مردم و حاکمیت سامان درستی یابد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark