داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
آغاز عملیات اجرایی قطعه 4 راه آهن زاهدان به زابل
وزیر راه و شهرسازی: زابل به راه آهن سراسری متصل می شود
کد مطلب: ۶۶۱۷۶
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۳
به مناسبت دهه مبارک فجر به مناسبت دهه مبارک فجر عملیات اجرایی قطعه 4 راه آهن زاهدان به مشهد حدفاصل زاهدان به زابل امروز آغاز شد.
وزیر راه و شهرسازی: زابل به راه آهن سراسری متصل می شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ به مناسبت دهه مبارک فجر با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار سیستان و بلوچستان و همچنین نمایندگان و فرمانداران حوزه سیستان عمليات اجرايي قطعه ٤ راه آهن زاهدان به مشهد حدفاصل زابل به زاهدان آغاز شد.
محمد اسلامی وزیر راه در حاشیه این افتتاح گفت: راه آهن موضوع قابل اهمیتی در سیستان است که باید خیلی زود میلک به خط راه آهن سراسری متصل شود.
وی افزود: کل مسیر راه آهن زابل به زاهدان ۲۲۰ کیلومتر است که در عملیات ساخت قطعه ۴ ، امروز۶۷ کیلومتر آن با اعتبار هزار و ۲۰ میلیارد ریال آغاز شد .
اسلامی تصریح کرد: به دلیل اینکه بند چابهار از تحریم ها معاف است، راه آهن میلک به چابهار می تواند جنوب شرق کشور را متحول سازد.
وزیر راه و شهر سازی ادامه داد: طرح راه آهن زاهدان به مشهد با هدف ایجاد کریدور ریلی شرق کشور در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.
وی ادامه داد: این طرح بندر استراتژیک چابهار را با احداث خط ریلی از طریق مرز میرجاوه به کشور پاکستان از طریق مرز میلک ، شمتیغ و دوغارون به کشور افغانستان و از طریق مرز سرخس به کشور ترکمنستان و در ادامه به آسیا میانه متصل می کند.
اسلامی تصریح کرد: این طرح از چابهار آغاز و در مسیر خود از شهرهای زاهدان،زابل،قائن،بیرجند و گناباد عبور کرده و به شهر مقدس مشهد متصل می شود که از آنجا تا مرز سرخس ادامه می یابد.
وی خاطر نشان کرد: سرعت قطار مسافربری در این مسیر ۱۶۰ و باری ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

اسلامی اظهار داشت: این طرح می تواند سالانه ۹ و نیم میلیون تن بار و نزدیک به ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مسافر را جا به جا کند.
وی گفت:  به برکت انقلاب اسلامی ایران 220 هزار کیلومتر مسیر ارتباطی در ایران وجود دارد و  بیش از 20 هزار کیلومتر آزاد راه و بزرگراه در دست بهره برداری است که این مقدار در  قبل از انقلاب 200 کیلومتر بوده است.
وی بیان داشت: 11 هزار کیلومتر راه آهن نیز در کشور ایران بعد از انقلاب احداث شده است که 3 هزار کیلومتر دیگر نیز در دست احداث قرار دارد.
همچنین در ادامه ۸ کیلومتر کمربندی لوتک در مسیر بزرگراه زاهدان – زابل ، ۱۳ کیلومتر جاده ترانزیت محمدآباد میلک و پل بزرگ سیستان افتتاح و به بهره بر هزار کیلومتر داری رسید.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark