داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
یادداشت/ عباس نورزائی
انقلاب ایران بر خلاف سایر انقلاب ها، مداوماً نو به نو می شود
کد مطلب: ۶۱۴۵۰
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸
انقلاب اسلامی ایران برخلاف سایر انقلاب ها نه تنها کهنه و بی اثر نمی شود بلکه به طور مداوم نو به نو می شود.
انقلاب ایران بر خلاف سایر انقلاب ها، مداوماً نو به نو می شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ نظریه های جامعه شناسان، عمدتاً بر انقلاب هایی تبیین شده است که غیردینی بوده است.

واضع نظریه ی انقلاب اسلامی ما امام خمینی(ره)، آن را استمرار حرکت انبیاء می داند و معتقد است این انقلاب را پیامبر عظیم الشأن اسلام آغاز کرده و امامان ما ادامه داده اند، در دوران غیبت کبری نیز «ولی فقیه»، آن را رهبری می کند تا به قائم یعنی قیام کننده ی آل محمد(ص) تحویل شود.

جامعه شناسان می گویند هر انقلابی، یک «چرخه ی حیات» دارد؛ به وجود می آید، رشد می کند به بلوغ می رسد و آنگاه افول می کند، یا به تعبیری دوره های کودکی، جوانی، میانسالی، پیری و افول را طی می کند.

همین ها از «تئوری نسل ها» یاد می کنند و به ترتیب نسل اول را «بنیانگذار انقلاب»، نسل دوم را «مباشر»، نسل سوم را «مقلد» و در نهایتاً نسل چهارم را «منهدم کننده» انقلاب می دانند.

در وسط دهه ی نود و نزدیک به چهل سالگی انقلاب؛ شهر تهران ام البلاد بی در و پیکری که از برهم ریختگیش همه وحشت دارند، برای تشییع یک شهید ۲۵ ساله ی دهه ی هفتادی که برای حفظ سوریه از اسقاط توسط داعش یا النصره، در وسط بیابان های مرزی عراق و سوریه شهید شده است، تعطیل می شود.

همه ی نشانه هایی که مدت ها روی آن تبلیغ شده است برای تخطئه ی رفتار یک نظام سیاسی، یکجا جمع شده است، اما خبری از تخطئه نیست، انگار یک علامت آمده است پشت پرانتز و همه ی نشانه ها مثبت شده اند.

ماجرا چیست؟ تئوری این انقلاب، منحصر به فرد است، این انقلاب، «انقلاب اسلامی» است، حیاتش جاودانه است، این انقلاب، در جریان است، به عنوان یک پدیده و جریان و موجود اجتماعی؛ در میان همه ی این ناکامی ها و کامروایی ها حرکت می کند و راهش را باز می کند.

انگار حواس مان نیست ۱۴۰۰ سال است اسلام با معجزه ی یک خون شریف، حفظ شده است، چرا این انقلاب نشود؟

همین می شود که وسط گردباد بنیان برافکن ماهواره و تلگرام و ناکارآمدی های ساختاری و حتی فساد و بعضاً ظلم، غوغا به پا شده و محشری از تجمع انسان ها برپا می شود، چون ریشه ها یکی است، ریشه ها همان رشته های بیرق سیدالشهدا است.

حرفم یک جمله است، انقلابی های جوانی که با توهم و گمان و خیال انقلابی گری، بدون آنکه بدانند متوقف شده اند حواس شان باشد، که این قطار توقفی ندارد، با همین هایی که شاید بی دین و غیر انقلابی بدانید، یا با همان بعضاً فساد ساختاری، با زیاد و کمش با حاج قاسم و حججی ها دارد مسیرش را می رود. فقط باید به معجزه اش ایمان داشت که فرمود یا ایهاالذین آمَنوُا؛ آمِنوا

چون ممکن است در میان راه، خسته ها پیاده شوند ...

تو ای انقلابیِ نسل اول و دومی و تو ای جوان انقلابی باید بدانید هنوز انقلاب در نیمه ی راه خود است، هنوز بیرق ظلم ستیزی جهانی، نهضت مستضعفین علیه مستکبرین، مبارزه با فساد به ویژه فسادهای ساختاری و مبارزه با توطئه ها و دسایس دشمن به پایان نرسیده است، باید نسل به نسل، در صحنه بود و این عَلَمی که دست به دست از سرداری به سرداری دیگر رسیده است، به فرمانده، رهبر و حجت خدا بر روی زمین، تحویل داد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark