داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
دیدار رئیس جمهوری لبنان با پادشاه سعودی، چند سوال و یک تردید
کد مطلب: ۵۶۷۷۱
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۵
ژنرال « میشل عون» هفتاد روز بعداز انتخابش به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری لبنان در نخستین سفر خارجی خود به سعودی رفت و با « سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و تعدادی از وزیران سعودی دیدار کرد.
دیدار رئیس جمهوری لبنان با پادشاه سعودی، چند سوال و یک تردید
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" مذاکرات رسمی ژنرال عون و ملک سلمان دیروز (سه شنبه) در قصر« الیمامه» ریاض در باره مسائل مورد اهتمام مشترک و اوضاع منطقه ای و لبنان برگزار شد.
الجمهوریه نوشت: ناظران در خصوص سفر ژنرال عون به سعودی می گویند که این سفر برای ایجاد تعادل سیاسی در صحنه لبنان با توجه به حضور محور ایرانی – سوری، ضروری بود.
این روزنامه لبنانی افزود: به همین خاطر بود که مقامات سعودی با درک ابعاد مختلف این سفر، از ژنرال عون و هیات همراه او به گرمی و به طور ویژه استقبال کردند.
الجمهوریه به نقل از منابع نزدیک به هیات لبنانی در سفر به سعودی نوشت که « سعودی قصد دارد در مرحله آینده از اقتصاد و نیروهای نظامی و امنیتی لبنان حمایت کند و دو طرف تمایل داشتند که نتایج سفر ژنرال عون به گشوده شدن پرونده هبه نظامی سعودی به لبنان منحصر نشود و بر روی تحول روابط ریاض و بیروت در چند ماه آینده تاکید شود».
این روزنامه لبنانی اضافه کرد که به نظر می رسد طرف سعودی مواضع خود در قبال لبنان را تعدیل کند و از سیاست بایکوت کردن، به سیاست تسهیل در روابط منتقل شود.
الجمهوریه درعین حال صادر نشدن بیانیه مشترک ریاض و بیروت را که به طور عادی در پایان سفرهای رسمی منتشر می شود و بر سه محور « روابط دوجانبه»،«دیدگاه دوکشور در خصوص پرونده های منطقه وجهان»و « مبادله اقتصادی» متمرکز است، تردید آمیز خوانده است.
این روزنامه لبنانی به نقل از منابع خود نوشت: غیبت « محمد بن سلمان» جانشین قدرتمند ولیعهد سعودی از مذاکرات سعودی – لبنانی به مقامات سعودی فرصت داد تا بتوانند سرنوشت تعدادی از پرونده های بین لبنان وسعودی را مورد ارزیابی قرار دهند.
الجمهوریه خاطرنشان کرد که ناظران در باره سفر ژنرال عون به سعودی چندین سوال مطرح کرده اند که اهم آنها بدین شرح است:
1- آیا سعودی امتیاز از سرگیری کمک های به لبنان را به رئیس جمهوری و یا نخست وزیر لبنان می دهد؟
2- آیا سعودی کمک های به لبنان را بعداز اینکه ژنرال عون ریاض را ترک کند، اعلام می کند و یا در جریان سفر آینده یک مقام ارشد سعودی به لبنان اعلام می شود؟
این روزنامه به نقل از منابع نزدیک به هیات لبنانی نوشت: اگرچه مذاکرات ژنرال عون و پادشاه سعودی جنبه عمومی داشت اما « عادل الجبیر» و « جبران باسیل» وزیران خارجه سعودی و لبنان به طور آشکار در باره پرونده هائی که همچنان روابط ریاض و بیروت را متشنج و طرف سعودی را نگران و خشمگین کرده است، گفت وگو کردند.
الجبیر بعدازملاقات با همتای لبنانی خود با زبان دیپلماتیک گفت: معتقدیم لبنان از یک مرحله دشوار با انتخاب رئیس جمهوری و تشکیل دولت جدید عبور کرد، برای لبنان خیر می خواهیم و تلاش می کنیم که لبنان مستقل و خالی از مداخله های خارجی باشد و بتواند وحدت، امنیت و ثباتش را حفظ کند و اینها اموری هستند که مورد اهتمام لبنانی ها ، عرب ها از جمله سعودی است.
الجبیر در کنفرانس خبری مشترک با جبران باسیل گفت: سعودی به کشورهائی که میزبان تعداد زیادی از پناهجویان سوری هستند، کمک می کند اما تمایل دارد که آوارگان سوری در آینده نزدیک به کشورشان بازگردند.
جبران باسیل هم با بیان اینکه راه های بهبود روابط سعودی و لبنان را پیگیری می کند ، گفت که از الجبیر دعوت کرده است تا به لبنان سفر کند و تبادل مقامات سعودی و لبنانی ادامه یابد.
الجمهوریه همچنین به اختلاف نظرها درباره احتمال پرداخت هبه نظامی سعودی به لبنان اشاره و تاکید کرد: منابع نزدیک به هیات لبنانی و برخی منابع دیگر می گویند سعودی تصمیم دارد این هبه نظامی را بپردازد اما برخی هم تاکید دارند که سعودی در جریان سفر ژنرال عون در این زمینه مطلبی جدید نگفته است.
پادشاه سعودی با بیان اینکه کشورش در کنار لبنان می ایستد، از بازگشت روابط دو کشور به حالت عادی ابراز خرسندی کرد.
ملک سلمان گفت که سعودی تمایل دارد از روابط تاریخی با لبنان محافظت کند تا این روابط توسعه یابد.
وی با بیان اینکه « سعودی نمی خواهد در امور داخلی لبنان دخالت کند»، افزود: سعودی، لبنانی ها را به حال خود رها می کند تا آنچه می خواهند ، برگزینند و تصمیم بگیرند.
ملک سلمان اضافه کرد: سعودی بین لبنانی ها با دیگران فرقی نمی گذارد و خواستار ثبات و امنیت همه کشورهای عربی از جمله لبنان است.
علاوه بر دوملاقات عمومی و خصوصی ژنرال عون و ملک سلمان، دیگر مقامات سعودی با همتایان لبنانی خود ملاقات و در باره روابط و همکاری های اقتصادی ، امنیتی ، نظامی و گردشگری گفت وگو کردند.
ژنرال عون هم در ملاقات با پادشاه سعودی بر تمایلش برای فعال شدن ، توسعه و مستحکم شدن روابط سعودی – لبنان تاکید کرد و گفت که روابط تاریخی، لبنانی ها و سعودی ها را به هم پیوند زده است و این روابط ادامه می یابد و برای تاکید بر آن به ریاض آمده ایم.
الجمهوریه نوشت: اطلاعات رسمی لبنانی می گوید که ژنرال عون از سعودی خواسته است تا از ارتش لبنان در رویارویی با چالش های امنیتی به ویژه مقابله با تروریسم کمک کند و هبه نظامی هم در این چارچوب قرار دارد و پادشاه سعودی هم از وزیران مرتبط خواسته است برای حل این مساله آن را بررسی و پیگیری کنند.
این روزنامه لبنانی با اشاره به دعوت ژنرال عون از پادشاه سعودی برای سفر به لبنان، نوشت: اکنون صفحه جدیدی از روابط لبنان و سعودی گشوده شده و این روابط به حالت طبیعی بازگشته است.

** پایان دوران قطعی کامل روابط سعودی و لبنان
« الاخبار» دیگر روزنامه لبنانی هم نوشت که سفر ژنرال عون به سعودی، سوء تفاهم در روابط بین بیروت و ریاض را که از یکسال قبل ایجاد شده بود، تا حدودی برطرف کند.
تشنج در روابط سعودی و لبنان بعداز آن آغاز شد که سعودی تنها به خاطر مواضع عزتمندانه حزب الله در پرونده های منطقه وجهان عرب و اسلام ، آن را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد و تصمیم گرفت بیشتر ملت لبنان را به خاطر حمایت از مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری مجازات کند.
الاخبار خاطرنشان کرد: ژنرال عون، سعودی را که داوطلبانه لبنان را ترک کرده بود، به لبنان بازگرداند و گوئی در مقام رئیس جمهوری نقش میانجی را بین دو کشور بازی کرده است.
این روزنامه لبنانی تصریح کرد: گوئی سعودی با استقبال گرم از همپیمان مقاومت لبنان تاکید کرد که ریاض واقعیت های سیاسی در لبنان و منطقه را پذیرفته است و این ناشی از تحولات میدانی سوریه و پیشروی محور مقاومت در بیشتر از جبهه های رویاروئی است.
الاخبار به نقل از منابع رسمی در هیات لبنانی نوشت: اهداف سفر خوب ژنرال عون به ریاض تحقق یافت.
این روزنامه لبنانی به نقل از برخی منابع هم افزود: تحولی جدید و جدی در پرونده هبه نظامی سه میلیارد دلاری سعودی به ارتش لبنان در سفر ژنرال عون به ریاض صورت نگرفته است.
الاخبار خاطرنشان کرد: ریاض پرداخت هبه نظامی سه میلیارد دلاری به لبنان را که قرار بود از محل آن از فرانسه برای ارتش لبنان سلاح خریداری شود، بعداز مواضع مستقل لبنان در محافل بین المللی و منطقه ای به ویژه اینکه لبنان حاضر نشد علیه تهران و به نفع سعودی موضعگیری کند( خروج از اجماع عربی)، متوقف کرد.
ژنرال عون عصر دوشنبه وارد ریاض شد و دیروز سه شنبه با ملک سلمان و مقامات سعودی و همچنین لبنانی های مقیم سعودی ملاقات کرد و امروز قرار است به قطر برود و فردا «پنجشنبه» به لبنان بازگردد.
ژنرال عون در ملاقات با لبنانی های مقیم سعودی گفت که روابط لبنان و سعودی باید به حالت طبیعی خود بازگردد و گذشت زمان آن را ثابت می کند.
وی تاکید کرد که لبنان در مرحله جدید ، فرصتی برای توسعه ، تقویت امنیت و ایجاد آینده ای اطمینان بخش دارد و تصمیم ها برای تامین منافع لبنان و لبنانی ها اتخاذ خواهد شود.
الاخبار نوشت که « نهاد المشنوق» ،« جبران باسیل» و « علی حسن خلیل» وزیران کشور، خارجه و دارائی لبنان که همراه ژنرال عون به سعودی رفته اند از فرصت استفاده و در نشستی سه جانبه در ریاض در باره قانون انتخابات پارلمانی لبنان گفت وگو کرده اند.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :