داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
در ادامه روزهای خاکستری در سیستان؛
استشمام خاک توسط ریه های مردم سیستان در ماه رمضان/ طوفان ۹۹ نفر را در آلوده ترین شهر جهان راهی بیمارستان کرد
کد مطلب: ۶۴۱۰۶
تاریخ انتشار:سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۷
روزهای خاکستری سرشار از گردو غبار و ریزگرد سالهاست که میهمان مردم سیستان شده به طوری که دیگر به جرات می‌توان از آن به عنوان میزبان یاد کرد.
استشمام خاک توسط ریه های مردم سیستان در ماه رمضان/ طوفان ۹۹ نفر را در آلوده ترین شهر جهان راهی بیمارستان کرد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با خشکی هامون و عدم تامین حق آبه سیستان خوشی نیز از سیستان رخت بربست تا مردم این دیار عنوان آلوده ترین شهر جهان را به خود اختصاص دهند.

بادهای ۱۲۰ روزه که روزگاری نعمتی عظیم در سیستان به شمار می رفت در این سال ها به ۱۸۰ روز رسیده و جز نغمت ثمر دیگری برای مردمان تنگه احد نداشته است.

سال هاست که مردم سیستان به دلیل دیپلماسی منفعل وزارت خارجه از دریافت حق آبه محروم هستند تا تالاب بین المللی هامون که روزگاری منبع درآمد بیش از نیمی از مردم سیستان بود به یکباره به شوره زاری مبدل شود و هر چندروز به وسیله طوفان غبار آن به هوا پخش و میهمان حلق و ریه مردم شود.

انواع بیماری ها به ویژه بیماری های قلبی، ریوی، چشمی، پوستی و حتی عصبی تنها ثمره خشکسالی و ریزگردهای موجود در سیستان است به طوری که ببشترین آمار مسلولان به زابل اختصاص یافته است.

کوچ گسترده از سیستان با خشکی هامون و آلودگی شدید هوا رقم خورده به طوری که هزاران خانوار از سیستان مهاجرت کرده تا به مشاغلی از قبیل گارگری در سایر نقاط کشور بپردازند.

بار دیگر طوفان سیستان را در برگرفته تا مردم مظلوم این منطقه آن ها که داراتر هستند راهی بیمارستان شوند و آنان که هیچ منبع درآمدی ندارند در خانه این درد جانکاه را به دوش کشند و صدایی برنیاورند.

طوفان زابل ۹۹ نفر را راهی بیمارستان کرد

طوفانی که از چندروز گذشته در زابل آغاز شده و آن به ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت رسیده سبب شده تا غلظت ذرات معلق در هوای منطقه به ۳۹ برابر حد مجاز و ۱۰ برابر حد خطرناک و بحرانی برسد.

این طوفان سبب کاهش شدید دید افقی و حتی لغو پرواز زابل-تهران-زابل شد همچنین شمار زیادی از را نیز خانه نشین کرده است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور روز گذشته اعلام کرد: توفان باعث مصدومیت ۹۹ شهروند در شهرهای زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز شد.

مجتبی خالدی تاکید کرد: بلافاصله بعد از وقوع طوفان با تلاش تکنسین‌های اورژانس ۷۷ نفر در محل درمان شدند و ۲۲ نفر پس از اقدامات اولیه به مراکز درمانی انتقال پیدا کردند.

مردم از بیرون رفتن به جز در موارد ضروری خودداری کنند

رئیس مرکز فوریت های پزشکی زابل گفت: با توجه به وخامت هوا انتظار می‌رود مردم به ویژه زنان باردار، کودکان، کهنسالان و بیماران تنفسی و قلبی و عروقی از بیرون رفتن به جز در موارد ضروری خودداری کنند.

غلامعلی رفعت افزود: مصرف آب، شیر، سبزیجات و میوه در زمان طوفان بیش از پیش جدی گرفته شود.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark