داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
فرانسه و امارات خواستار آتش‌بس فوری در لیبی شدند
کد مطلب: ۷۰۴۰۶
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۵
وزیر مشاور در امور خارجه امارات از گفت‌‌وگو با مقامات فرانسوی و تأکید دو کشور بر برقراری آتش‌بس فوری در لیبی خبر داد.
فرانسه و امارات خواستار آتش‌بس فوری در لیبی شدند
به گزارش اوشیدا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ همزمان با پیشرفت‌های دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فائز السراج» و شکست‌های نیروهای شرق این کشور تحت فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر»، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات بر ضرورت برقراری آتش‌بس در لیبی تأکید کرد.

قرقاش در حساب توئیتری خود نوشت که با دبیرکل وزارت خارجه فرانسه رایزنی‌های مفیدی را درباره لیبی انجام داده و با دوستان فرانسوی درباره ضرورت برقراری آتش‌بس در لیبی به ویژه در شهر سرت توافق کرده‌اند.

او افزود: «ما نیز از موضع آشکار فرانسه در خصوص مداخله بیگانه حمایت می‌کنیم، اولویت با حل سیاسی جامع برای لیبیایی‌ها است».

لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند. دو طرف از فروردین سال 98 وارد درگیری‌های شدیدی با یکدیگر شده‌اند که همچنان ادامه دارد.

اخیراً با تغییر معادلات در میادین درگیری بین ارتش تحت امر خلیفه حفتر و ارتش دولت وفاق و پیشروی نیروهای تحت امر این دولت، حامیان عربی و اروپایی حفتر پیشنهاد آتش‌بس و بازگشت به مذاکرات داده‌اند که دولت وفاق ملی آن را رد کرده است.
Share/Save/Bookmark