داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
قلعه تاریخی خان ملک در سیستان را بیشتر بشناسید/خانی که به تنهایی یک گوسفند را میخورد
کد مطلب: ۶۵۱۷۸
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
این قلعه تاریخی که بر بلندای یک تپه احداث شده است، محل فرمانروایی خان ملک کیانی بوده است.
قلعه تاریخی خان ملک در سیستان را بیشتر بشناسید/خانی که به تنهایی یک گوسفند را میخورد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ یکی از مهمترین آثار بجای مانده از دوران قاجار و همچنین اوایل دوران پهلوی در شمال سیستان و بلوچستان ارگ خان ملک کیانی در شهرستان هیرمند است، که به طور کل می توان این قلعه را محل حکم فرمایی خان بزرگ هیرمند در ۲۰۰ سال قبل دانست.
این قلعه تاریخی که بر بلندای یک تپه احداث شده است، محل فرمانروایی خان ملک کیانی بوده است، او یکی از بهترین نقاط منطقه سیستان را برای زیستن انتخاب کرده ، رودخانه هیرمند از کنار قلعه می گذرد و درختان سر به فلک کشیده محل مناسبی برای شکار و تفریح خان به وجود آورده است.
به گفته مردم محلی خان ملک کیانی خوراک زیادی داشت، برخی از محلی ها می گویند به تنهایی در روز یک گوسفند را می توانست بخورد.


هنوز در ارگ خان ملک کیانی مکان های و اتاقک های بسیاری وجود دارد که به نظر می رسد آشپزخانه و همچنین محل نگهداری گوسفندان و اسب ها بوده است .
رضا بارانی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان هیرمند در گفت و گو با اوشیدا گفت: ساختار ظاهری ارگ همانند کاروان سراهای قدیمی احداث شده است که یکی از زیباترین مکان ها برای بازدید گردشگران نیز به حساب می آید.
وی افزود: این ارگ که بخشی از آن در سال ۹۲ با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری زابل مورد بازسازی قرار گرفته است در ۱۶ کیلومتری شهرستان زابل قرار دارد.
بارانی همچنین خاطرنشان کرد: این سازه عظیم که از حشت و گل ساخته شده است همانند دیگر آثار باستانی در منطقه سیستان از زیبایی و شگفتی متفاوتی برخوردار است و می تواند برای گردشگران یک فضای مناسب به شمار آید.
وی گفت: مساحت کل بنا ۲۰۰ متر است که ، محل دفن خود خان ملک نیز در خود ارگ واقع شده است.


انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark