داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
یادداشت/ عباس نورزایی
ماندن از شما اسطوره می سازد نه فرار از میدان
کد مطلب: ۶۰۶۰۵
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۳
جعفر ذره بینی٬ بنیان‌گذار موکت ماهوت، صنایع غذایی پریس و عضو مؤسس بانک‌های کارآفرین و خاورمیانه٬ متولد ۱۳۲۲ اصفهان و از پایه‌گذاران انجمن مدیران صنایع استان و اتاق بازرگانی ایران و انگلیس است.
ماندن از شما اسطوره می سازد نه فرار از میدان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ نمایندگی بخش صنعت در پنج دوره ی هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان از دیگر بخش‌های کارنامه ی این کارآفرین نمونه و برتر ایرانی است.

گزیده ای کوتاه و مختصر از سخنان و گوشه ای از زندگی اقتصادی او را در معیارهای کارآفرینی گذاشتیم٬ خوب است با کمی مکث روی هر بند٬ بخوانید:

۱- شخصیت کارآفرین از دوران کودکی شکل می‌گیرد. نشست‌وبرخاست با بزرگان و فرهیختگان در شما انگیزه ی کار و تلاش ایجاد می‌کند.(کارآفرینی یعنی انگیزه داشتن)

۲- فعال اقتصادی باید به دنبال درآمد معقول و منطقی باشد و از روال طبیعی نباید خارج شود .در اوج می‌توانستیم پول بسیاری دربیاوریم . درآمد یک‌شبه، یک‌شبه می‌رود.(کارآفرینی متضاد رانت‌خواری)

۳- وقتی در سال ۱۳۴۹ نخستین موکت را تولید کردیم٬ مغازه‌داران شمس‌العماره تهران حاضر نبودند که رول موکت را در مغازه بگذارند ولی با استمرار و پایداری چند سال بعد پشت درب کارخانه با پول نقد صف‌کشیده بودند.(کارآفرینی یعنی استمرار و پایداری)

۴- هیچ‌وقت و هیچ زمان کیفیت را قربانی قیمت نکنید زیرا محصول باکیفیت خریدار خودش را دارد و محصول ارزان و بی‌کیفیت چند روز بیشتر مشتری ندارد.(کارآفرینی یعنی محصول باکیفیت).

۵- اگر قصد کارآفرینی دارید میدان را در بدترین وضعیت ترک نکنید. ماندن در میدان جنگ است که از شما اسطوره می‌سازد نه فرار از میدان .(کارآفرینی یعنی جنگجو).

۶- کارآفرین خلاق و نوآور است. می‌داند کجاست و کجا می‌رود. (کارآفرینی یعنی خلق کردن )

۷- یک کارآفرین موفق برای خود اصول و قانون تعریف می‌کند و برای بخش لجستیک(پشتیبانی ) تدارک ویژه می‌بینید.(کارآفرینی یعنی قانون داشتن)

۸- به‌صورت انفرادی کار کردن موفقیت اندکی را رقم می‌زند. با یکدیگر جمع شوید سرمایه‌های کوچک خود را مجتمع کنید و فکرهایتان را روی‌هم بریزید.(کارآفرینی یعنی گروه ساختن)

۹- یک کارآفرین در قالب یک تشکل اقتصادی می‌تواند راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر حرف بزند و اثرگذار باشد.(کارآفرینی یعنی تشکل‌گرایی)

۱۰- اخلاق کسب‌وکار را یاد بگیرید و در فعالیت خود به کار گیرید. (کارآفرینی یعنی اخلاق‌مداری)

۱۱- به دوستان، همکاران و کارمندان بگویید به آنان اعتماد دارید، مگر اینکه خلافش ثابت شود.(کارآفرینی یعنی اعتماد داشتن)

۱۲- صداقت و اعتماد٬ دو عامل موفقیت هر فعال اقتصادی است. با مشتری خود صادق باشید.(کارآفرینی یعنی صداقت)

۱۳- یک کارآفرین موفق٬ صبح٬ زودتر از کارکنان خود در محل کار حاضر می‌شود.(کارآفرینی یعنی سحرخیزی)

۱۴- به کشور و شهر خود عِرق داشته باشید. نسبت به محصول و خدمت خود غیرت داشته باشید.(کارآفرینی یعنی وطن‌پرستی)

۱۵- کاظم خسروشاهی بنیان‌گذار کارخانه ی مینو در دوران نخست‌وزیری جمشید آموزگار به‌عنوان وزیر بازرگانی انتخاب شد. چرا دولت از کارآفرینان موفق برای پست وزارت استفاده نمی‌کند؟

۱۶- فضای اقتصادی اصفهان به حاج افضل‌ها نیاز دارد. حاج افضل در بازار اصفهان طلبکاران و بدهکاران ورشکسته را جمع می‌کرد و با بخشش و تقسیط بدهی آنان زمینه ی ادامه ی فعالیت اقتصادی ورشکسته‌ها را فراهم می‌کرد.

۱۷- فعالیت اقتصادی بالا و پایین دارد نه در بالای آن مغرور شوید نه در پایین آن غمگین و افسرده(کارآفرینی یعنی انعطاف)

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark