داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
خشکی هامون شبکه آبرسانی گلخانی را با مشکل مواجه کرد/ آب گلخانی با تانکر تامین شود
کد مطلب: ۶۴۲۰۵
تاریخ انتشار:شنبه ۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۱
با خشکی هامون و ادامه آن در حدود ۲۰ سال به طور متوالی زندگی مردم سیستان با مشکلات گسترده ای روبرو شد.
خشکی هامون شبکه آبرسانی گلخانی را با مشکل مواجه کرد/ آب گلخانی با تانکر تامین شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ زندگی مردم سیستان براساس آب هامون جاری است و با خشکی آن به یکباره رنگ خوشبختی از منطقه رخت بربست چرا که دیگر مردم همه آنچه داشتند را از دست رفته دیدند.

کشاورزی، دامداری، صیادی و صنایع دستی شغل بیشتر مردم سیستان بود که با خشکی هامون رنگ خود را باخت تا مردم این دیار روز به روز فقیرتر شوند و توان ایستادگی خود را از دست دهند.

اینک اهالی گلخانی با خشکی هامون روزگار سختی می‌گذرانند به طوری که مشاغل آن ها از دست رفته و حتی تامین آب آشامیدنی آن ها نیز به سختی فراهم می‌شود.

یکی از اهالی گلخانی به خبرنگار اوشیدا گفت: گلخانی به عنوان یکی از روستاهای بخش سابوری شهرستان نیمروز در حاشیه تالاب هامون، این روزها از بی آبی رنج می برد.

صیادی افزود: بسیاری از اهالی این روستا روزگار سختی را تجربه می کنند چرا که با خشکی هامون شغل و منبع درآمد خود را از دست داده اند و آن ها که هم توانسته اند شغل خود را حفظ کنند کار آن ها بسیار کمرنگ شده به طوری که خانواده ای که روزگاری ۱۰ گاو در خانه خود پرورش می دادند اینک به سختی شاید دو گاو داشته باشند.

وی تصریح کرد: بحران بی آبی آنچنان در گلخانی امان مردم را بریده که حتی توانایی سرد کردن منازل خود را ندارند چرا که آبی برای کولرهای آبی وجود ندارد بنابراین اهالی آن با مشقت فراوان گرمای تابستان را سپری می‌کنند.

صیادی تاکید کرد: نبود آب در گلخانی سلامت اهالی را تهدید می‌کند زیرا مردم آبی برای شستشو خود، ظروف و البسه خود را ندارند و این می‌تواند تهدیدی بزرگ به شمار آید.

در این راستا سرپرست فرمانداری نیمروز به خبرنگار اوشیدا گفت: روستای گلخانی که در دهه های گذشته روستایی سرسبز و پرآب در حاشیه تالاب هامون بود، در سالیان اخیر با معضل خشکسالی و قطع جریان آب از افغانستان مواجه شده است و ساکنانش با خطر مواجه شده اند.

حاج حسینی افزود: هم اکنون شبکه آبرسانی در این روستا و روستاهای دیگر با مشکل جدی رو برو شده است.

وی گفت: برای کمک به حل معضل کمبود آب در این روستا قرار است از دهیاریها وشوراها برای تامین آب شرب و تامین تانکر، کمک گرفته شود.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark