داخلی آرشيو خبر صفحه ورزشی
امتیاز مثبت 
۰
 
عسگری: با ۸۰۰ هزار تومان نمی‌توان انتظار تمرکز کافی از داوران داشت/ چرا بخش‌نامه‌‌های اول فصل اجرایی نمی‌شود؟
کد مطلب: ۶۸۵۷۱
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۵
رئیس پیشین دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال معتقد است به اندازه کافی به داوران توجه نمی‌شود و مجموعه‌ای از عوامل باعث شده آنها در زمین بازی تمرکز کافی نداشته باشند.
عسگری: با ۸۰۰ هزار تومان نمی‌توان انتظار تمرکز کافی از داوران داشت/ چرا بخش‌نامه‌‌های اول فصل اجرایی نمی‌شود؟
به گزارش اوشیدا؛ حسین عسگری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم, درباره اعتراض باشگاه‌ها و مربیان به اشتباهات داوری در فصل دوازدهم لیگ برتر فوتبال, اظهار داشت: داوری یکی از اساسی و مهم‌ترین بخش‌های فدراسیون است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود اما با وجود اهمیت بالا توجه چندانی به آن نمی‌شود. اگر به چیزی توجه لازم نشود در ادامه دچار معضل می‌شود.

رئیس پیشین دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال اضافه کرد: فوتبال ما هنوز اهمیت داور در بازی را درک نکرده است. داور آنقدر مهم است که اگر نباشد مسابقه فوتبال برگزار نمی‌شود اما به این اندازه به داور توجه نمی‌شود. یک داور زمان زیادی می‌برد تا ساخته شود و باید برای او کلی هزینه کرد ولی متاسفانه به داوران توجه لازم نمی‌شود و تبعاتش هم همین است که همه اعتراض می‌کنند. بارها گفته‌ام متخصصان و کارشناساس فیفا می‌گویند 25 درصد توسعه فوتبال هر کشور به کیفیت قضاوت داوران بستگی دارد و وقتی این را متوجه نشویم, همین اتفاقات رخ می‌دهد.

عسگری با بیان اینکه «باید برای داوری برنامه وجود داشته باشد» تصریح کرد: اول فصل گفتند و بخش‌نامه پشت بخش‌نامه صادر کردند که هر کسی به داوری اعتراض کند محروم و جریمه می‌شود اما چنین چیزی می‌بینید؟ منکر اشتباه داوران نیستیم ولی قانون هم این اجازه را نمی‌دهد که مدام این اعتراض‌ها صورت بگیرد. آیا کسی با اعتراض‌ها برخورد کرد؟ وقتی می‌گویم به داوران توجه نمی‌شود همین مسائل است.

وی گفت: داور برای قضاوت به تمرکز لازم احتیاج دارد اما اینجا وقتی هر داوری را برای یک بازی انتخاب می‌کنند, از یک هفته قبل هجمه وارد می‌کنند که داور باید عوض شود. بنابراین داور با افکار نگران و با استرس وارد زمین شده و اشتباهاتش زیاد می‌شود. اگر در کاری تمرکز لازم را نداشته باشید شک نکنید دچار اشتباه می‌شوید. در داوری دو چیز اهمیت دارد؛ یکی جاگیری و دید خوب و دیگری تمرکز که اگر نباشد سیستم فکری درست کار نمی‌کند. در این شرایط اگر چیزی جلوی چشم داور هم باشد مغز دستور نمی‌دهد تا تصمیم درست گرفته شود. بنابراین داوران ما با این وضعیت از تمرکز کافی برخوردار نیستند.

رئیس پیشین دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال تاکید کرد: باید فکری اساسی شود, چون با این وضعیت کل فوتبال ضرر می‌کند. در نحوه رفتار بازیکنان تیم ملی هم مشکل داریم که با داور پرخاشگرانه برخورد می‌کنند. مشکل از کجاست؟ مشکل از همین باشگاه‌هاست که بازیکنان در آنها حضور دارند. اگر همین روال ادامه پیدا کند و توجه لازم نشود ممکن است باز هم شرایط داوری بدتر شود.

عسگری ادامه داد: اگر من مشکلات دیگر داوری را بگویم می‌گویند که با آنها مخالف هستم اما داوری ما انواع و اقسام بی‌توجهی‌ها را به چشم می‌بیند. اگر بحث مالی دلیل اصلی نباشد اما یکی از مسائل مهم است. در این وضعیت اقتصادی که همه درگیر هستند یک داور چرا باید از کار و زندگی‌اش بزند و برای یک بازی فقط 800 تومان بگیرد و قضاوت کند؟ داوران هر هفته قضاوت نمی‌کنند و اگر خیلی عملکرد خوبی داشته و کم اشتباه باشند, می‌توانند در 30 هفته لیگ 20 بازی قضاوت کنند. یک داور به طور معمول 15 بازی در لیگ سوت می‌زند که می‌شود 12 میلیون در سال و از این مبلغ 10 درصد مالیات هم کم می‌شود.

وی عنوان کرد: داوران ما محلی برای تمرین ندارند تا بدن‌های‌شان را آماده کنند و هیچ امکاناتی در اختیارشان نیست, همه این موارد باعث می‌شود تا داوری ما به این وضعیت تبدیل شود. این در حالی است که چند سال است کشور‌های صاحب فوتبال, برای آمادگی جسمانی داوران؛ مربی و زمین و سالن و امکانات اختصاص می‌دهند تا داوران در شرایط خوبی قرار بگیرند ولی هیچ‌کدام از این موارد در ایران وجود ندارد. مثل این می‌ماند که یک باشگاه محل تمرین نداشته باشد. داور نمی‌تواند خودش برود و زمین را با چند میلیون اجاره و تمرین کند.
Share/Save/Bookmark