داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
تنش دیپلماتیک میان توکیو-سئول/سفیر ژاپن کره جنوبی را ترک کرد
کد مطلب: ۵۶۷۵۴
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۶
«یاسوماسا ناگامین» سفیر ژاپن در کره جنوبی امروز دوشنبه بر اساس فراخوانی که چند روز پیش دولت توکیو به نشانه اعتراض به سئول صادر کرده بود، این کشور را ترک کرد.
تنش دیپلماتیک میان توکیو-سئول/سفیر ژاپن کره جنوبی را ترک کرد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" این اقدام به دنبال افزایش تنش‌ها با کره جنوبی و در ارتباط با نصب مجسمه‌‌ای صورت گرفته است که برده‌های جنسی دوران جنگ جهانی دوم را نمایش می‌دهد.
فعالان کره‌ جنوبی اگر چه پیشتر نیز اقدام به نصب مجسمه های یادبود این حادثه در نقاط مختلف این کشور کرده بودند اما نصب یکی از آنها در بیرون محوطه کنسولگری ژاپن در شهر بوسان در حدود یک ماه پیش تنش آفرین شد.
این مجسمه که از جنس برنز ساخته شده، زنی را نشان می‎دهد که با پای برهنه روی صندلی نشسته است. گفته می شود که ۳۷ مجسمه دیگر در نقاط مختلف کره جنوبی از جمله در مجاورت سفارت ژاپن در سئول نصب شده است.
وزارت امور خارجه ژاپن پس از این اتفاق اعلام کرد که سفیر خود را به توکیو فرا می خواند تا روشن شود چه کسی از طرح موضوع مربوط به آزار جنسی زنان کره ای در دوران جنگ جهانی دوم توسط ارتش امپراتوری ژاپن سود می برد و امروز تهدید خود را عملی کرد.
موضوع اختلاف دو کشور مربوط به بردگی جنسی زنان کره ای (زنان آسایشگر) توسط ارتش امپراتوری ژاپن در دوران جنگ جهانی دوم و عذرخواهی نکردن توکیو از این جنایت تاریخی، همچنان یکی از چالش های اصلی در روابط ژاپن و کره جنوبی محسوب می شود و این تنش ها بار دیگر روز 17 دی ماه جاری سرباز کرد و باعث تصمیم اعتراضی توکیو شد.
دولت کره جنوبی با ابراز تاسف از تصمیم توکیو امروز اعلام کرد که بخشی از این تنش ها مربوط به خلا ‌قدرت در کشور است.
یونهاپ روز دوشنبه در گزارشی نوشت: پس از استیضاح «پارک گئون هی» رئیس جمهوری کره جنوبی در پارلمان تنش ها میان این کشور با ژاپن و چین بیشتر شده است و این دو کشور در حال افزودن بر فشارها بر سئول هستند.
یونهاپ البته نوشت که «یاسوماسا ناگامین» اگر چه کره جنوبی را به مقصد توکیو ترک کرده اما وی ظرف یک هفته بار دیگر به کره باز خواهد گشت.
گزارش حاکی است که «یاسوهیرو موریموتو» سرکنسول ژاپن در بوسان هم که پیشتر این کشور را ترک کرده است، به زودی به کره جنوبی باز می گردد.
در سال ۲۰۱۵ میلادی دو کشور موافقت کردند که ۱۰ میلیون و ۲۸۰ هزار دلار در اختیار بنیادی قرار دهند که به قربانیان تجاوزات جنگی که همین بردگان جنسی کره جنوبی هستند، اختصاص یابد.
با این وصف مردم در کره جنوبی نسبت به این توافق بین دو کشور اعتراض کردند و از همان زمان بارها راهپیمایی ها و تجمعاتی در شهر سئول و دیگر شهرهای این کشور علیه ژاپن شکل گرفته است.
آن دسته از کره ای ها که در اسارت بوده و یا به دست سربازان ژاپنی آزار دیده اند، از توافقات سال 2015 صورت گرفته بین دو کشور رضایت ندارند.
این افراد معتقدند که دولت ژاپن و کره جنوبی تحت فشار آمریکا توافق کرده اند و آمریکا قصد دارد برای تقویت اتحادیه نظامی با این دو متحد کلیدی خود در آسیا، مشکلات را از میان بردارد.
پیشتر نیز مقامات کره جنوبی تاکید کرده بودند که نزدیک به 200 هزار زن که عمدتا اهل کره بوده اند، به دست سربازان ژاپنی به بردگی گرفته شدند.
شینزو آبه نخست وزیر ژاپن دیروز (یکشنبه) در تلویزیون این کشور ظاهر شد و گفت که ما پیشتر مبالغی را به کره جنوبی انتقال داده ایم و بهتر است در باره این توافق سئول صداقت نشان دهد.
وی افزود: فرقی نمی کند حکومت ها تغییر کنند و رژیم دیگری قدرت را در دست بگیرد، مهم این است که کره جنوبی به توافق پایبندی نشان دهد و بداند که ژاپن با پرداخت مبلغ یاد شده در حال اجرای تعهداتش می باشد.
رسانه های کره ای امروز گزارش کرده اند که سئول در شرایطی که با تهدیدهای کره شمالی روبروست نمی خواهد شاهد تیرگی روابط با ژاپن باشد.
بازگشت دیپلمات های ژاپنی به کره جنوبی پس از یک هفته نشان از آن دارد که دولت سئول تلاش کرده است تا آسیب های ناشی از این تنش را به حداقل برساند.
مقامات ژاپن گفته‌اند که این اقدام کره جنوبی غیرقانونی و مغایر با کنوانسیون ۱۹۶۱ وین است که بر اساس آن کشورهای میزبان باید از اماکن دیپلماتیک حفاظت کنند.
بر اساس گزارش رسانه های کره ای، تا سال 2007، تعداد 120 نفر از این زنان زنده بودند و امروز حدود 47 نفر زنده هستند که بیشتر آنها بالای 90 سال سن دارند.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :