داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
به مناسبت روز جهانی کودک؛
روایت کودکانی که برای اولین بار از روستا بیرون رفتند
کد مطلب: ۶۸۱۵۷
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۳
به مناسبت روز جهانی کودک به بررسی وضعیت کودکان در روستاهای مرزی سیستان و بلوچستان پپرداخته ایم.
روایت کودکانی که برای اولین بار از روستا بیرون رفتند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ کودکان متناسب با محیط زندگی رشد و تکامل می یابند و به همان اندازه نیز فضای زندگی آنها بر روی تربیت کودکان تاثیر می گذارد.
از این رو در روز جهانی کودک می طلبد تا برخی از کودکان منطقه سیستان را که از این دوران تنها طوفان و خشکسالی را به یاد دارند را مطالبی عنوان شود.
در بسیاری از روستاهای منطقه سیستان خانواده هایی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند فرزند آوری بیشتری دارند ، این افراد بر این باورند که در پیری فرزندان از آنها مراقبت خواهند کرد و دیگر در آن سن نیاز به کار و فعالیت ندارند.
البته همینطور نیز است مردم سیستان و بلوچستان به تاکید کلام خدا احترام زیادی بر پدر و مادر قائل هستند که این امر باعث شده است تا خانه سالمندان زابل از آمار پایینی برخوردار باشد.
در روستاهای شمالی شهرستان هیرمند کودکان اکثرا اوقات فراغت خاصی ندارند ، آنها یا به مدرسه می روند و یا در روستا محکوم به زندگی هستند که هیچ سرگرمی برای آنها ندارد هستند.
طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش ، سیستان و بلوچستان رکوردار دانش آموزان بازمانده از تحصیل است که اکثر آنها با توجه به اینکه توانایی خرید وسایل اولیه تحصیل را ندارند نمی توانند به مدرسه مراجعه کنند.
همچنین یکی دیگر از دلایل این موضوع نیز عدم وجود شناسنامه و هویت در این افراد است که آنها را از مدرسه دور نگه داشته است.
حمید سارانی استاد دانشگاه و مدیر آموزش و پرورش شهرستان هیرمند در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: کودکان در سنین های مختلف نیاز به تفریح و بازی دارند که در اکثر روستاهای سیستان این مهم وجود ندارد.
وی افزود: البته در مدرسه کودکان بهترین دوران زندگی خود را می گذرانند که از این موضوع نیز باید غافل شد.سید خلیل موسوی حامی کودکان روستای تپه کنیز در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: بیش از ۹۰ نفر از کودکان روستای تپه کنیز برای اولین بار از روستای خود خارج شدند و به مشهد مقدی سفر کردند.
وی افزود: قیافه آنها واقعا دیدنی بود ، آنها کل دنیا را در روستای خود دیده بودند اما حالا انگار وارد فضای جدید و تکنولوژی تازه ای شده اند که حیرت انگیز برای آنها بود.
موسوی تصریح کرد: کودکان سیستان به دلیل خشکسالی دچار روزمرگی شده اند و نیاز به تفریح ، بازی و حتی مسافرت دارند که این امکانات شاید یک بار در زندگی آنها رخ بدهد.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark