داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
کارشناس بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل:
شستن دست ها و مصرف زیاد مایعات بهترین راه مقابله با سرماخوردگی/ خودمراقبتی مورد توجه قرار گیرد
کد مطلب: ۶۳۰۱۷
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۱
کارشناس بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: با توجه به شیوع سرماخوردگی شستن دست ها و مصرف زیاد مایعات بهترین راه مقابله با سرماخوردگی به شمار می‌رود.
شستن دست ها و مصرف زیاد مایعات بهترین راه مقابله با سرماخوردگی/ خودمراقبتی مورد توجه قرار گیرد
روح الله دهمرده در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ابراز کرد: با توجه به شیوع سرماخوردگی در فصل زمستان خود مراقبتی در فصل سرما باید مورد توجه قرار گیرد.

کارشناس بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل ادامه داد: با شروع فصل سرما و سرد شدن هوا سرما خوردگی و دردسرهای ناشی از آن هم از راه می رسد و بساط خود را پهن می کند و خیلی ها را مبتلا به سرماخوردگی می کند.

وی افزود: عطسه، سرفه و آبریزش بینی گاهی اوقات آن‌چنان کلافه و سردرگم می کند که حاضر هستیم هر نسخه ای را که اطرافیان می‌پیچند را مصرف کنیم تا زودتر از این بیماری ساده ولی کلافه کننده رهایی پیدا کنیم.

دهمرده با بیان اینکه دست‌های خود را بشوئید، تصریح کرد: بیشتر ویروس های سرماخوردگی از طریق تماس مستقیم منتشر می شوند؛ کسی که سرماخورده است به داخل دست های خود عطسه کرده و سپس اشیائی مثل تلفن، صفحه کلید کامپیوتر یا لیوان را لمس می کند.

وی در این راستا اذعان کرد: میکروب‌ها می توانند برای ساعت ها و در بعضی موارد هفته ها زنده باقی مانده و سپس به فرد بعدی که آن اشیا را لمس می کند منتقل شود بنابراین باید دستهای خود را مکرراً با آب و صابون بشوئید.

کارشناس بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل با اشاره به صورت خود را لمس نکنید، تاکید کرد: ویروس‌های سرماخوردگی از طریق چشم، دهان و بینی وارد بدن می شوند، لمس صورت کودکان راه اصلی ابتلای آنان به سرماخوردگی بوده و همچنین موجب انتقال سرماخوردگی از آنان به والدین می باشد.

دهمرده اظهار کرد: تغذیه به عنوان بهترین راهکارهای مؤثر در پیشگیری و درمان برای مقاومت در برابر سرماخوردگی و بهبودی آن بسیار حائز اهمیت است بنابراین مصرف مواد مغذی تازه و طبیعی مثل سبزیجات و میوه های تازه، مرکبات (نظیر پرتقال و لیمو) در تقویت سیستم ایمنی در برابر بیماری‌ها مفید می‌باشند.

وی عنوان کرد: مایعات به تخلیه مخاط و سینوس‌ها کمک می‌کند؛ آب، آب گوشت، مرغ و آبمیوه‌ها انتخاب‌های مناسبی هستند، نوشیدنی‌های گرم مانند چای‌های گیاهی راه‌های تنفس را باز می‌کنند و گرفتگی را بهبود می‌بخشند.

دهمرده با عنوان اینکه درمانهای خانگی ازجمله مصرف شلغم و بخور اوکالیپتوس در پیشگیری و کنترل سرماخوردگی ها موثر می باشد، اضافه کرد: از هوای آزاد استفاده کنید؛ اکثریت افراد در زمانی که هوا سرد است در خانه و محوطه های بسته می مانند بنابراین میکروب‌های بیشتری در اطاق های خشک و شلوغ در حال گردش است.

وی با بیان اینکه به طور منظم ورزش کنید چرا که ورزش باعث افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن می شود، افزود: کم خوابی باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و احتمال ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد؛ به همین خاطر، همه اقدامات لازم برای داشتن خواب بهتر را انجام داده و پیش از نیمه شب به خواب بروید.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark