داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
کارآفرینان زابلی چشم انتظار ایجاد بازارچه صنایع دستی؛
فروش صنایع دستی سیستان نیازمند همت مسئولین
کد مطلب: ۶۵۵۸۳
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵
در سیستان سازندگان صنایع دستی نه تنها حمایت نمی شوند بلکه بازارچه سنتی صنایع دستی که سالهاست کارآفرینان پیگیر آن هستند هنوز راه اندازی نشده است.
فروش صنایع دستی سیستان نیازمند همت مسئولین
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ یکی از مهمترین فعالیت هایی که در شمال استان سیستان و بلوچستان می تواند جایگزین مشاغل از دست رفته مردم سیستان شود، توجه به صنایع دستی و همچنین مشاغل خانگی است.

سیستان با قدمت پنج هزار سال ، دارای فرهنگ و هنر خاصی است که برخی از این آداب و رسوم تا به امروز توسط مردمان صبور و هنرمند آن به جای مانده است، غذاهای سنتی سیستان و حتی صنایع دستی آن می تواند به شغل دائمی برای سیستانیان هنرمند تبدیل شود.

اما فروش محصولات صنایع دستی همواره یکی از دغدغه های مهم هنرمندان منطقه سیستان بوده است، بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر کشور که صنایع دستی بخصوصی دارند توسط مسئولین آن شهرستان به قدری حمایت می شوند که حتی فروشنده به دغدغه های همچون فروش فکر نمی کند بلکه در صدد تولید و اشتغالزایی بیشتر است.

اما در سیستان مسئله با دیگر استان های کشور متفاوت است، در این منطقه سازندگان صنایع دستی نه تنها حمایت نمی شوند بلکه بازارچه سنتی صنایع دستی که سالهاست پیگیر آن هستند هنوز راه اندازی نشده است.

کوهکن یکی از تولیدکنندگان صنایع دستی در منطقه سیستان به خبرنگار اوشیدا گفت: بخشی از فقر و بیکاری که امروزه گریبانگیر سیستان شده می تواند از زوایای مختلف مورد توجه قرار گرفته و با اقداماتی هوشمندانه از بین برود.

وی افزود: ایجاد بازارچه صنایع دستی همراه با اشتغال زایی جنبی، یکی از این راه کارهاست،بارها به شهرداری زابل پیشنهاد ایجاد چنین بازارچه ای در زابل و میدان امیر یعقوب لیث را داشتیم اما هنوز عملی نشده اما باز هم امیدمان را در مورد وی از دست نداده ایم.

کوهکن خاطرنشان کرد: بازارچه صنایع دستی در یک بعد می تواند، محل فروش محصولات از قبیل کشک، آچار، شیر، جوجه محلی و... باشد.

وی ادامه داد: در کنار این بازارچه یک هتل یا مهمانپذیر با ویژگی های بومی و رستوران محلی می تواند به این تشکیلات قوت بیشتری بخشد.

این کارآفرین سیستانی خاطرنشان کرد: امید است مسئولین امر، با مطالعه چنین پیشنهاداتی و مرتفع نمودن نقاط ضعف، ایجاد چنین بازارچه ای را در دستور کار قرار دهند.
انتهای پیام/


Share/Save/Bookmark