داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۳
 
یادداشت/ عباس نورزائی
سازمان تعاون روستایی، همواره در چنبره احزاب دولت ساخته
کد مطلب: ۶۲۵۲۲
تاریخ انتشار:يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۱
با انتصاب علی اوسط هاشمی استاندار سابق سیستان و بلوچستان در سازمان تعاون روستایی بار دیگر این سازمان در چنبره احزاب گرفتار خواهد آمد.
سازمان تعاون روستایی، همواره در چنبره احزاب دولت ساخته
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ فشارهای داخلی از طریق اسلام خواهان و فشارهای خارجی به ویژه نفوذ کمونیسم، باعث شد تا آمریکا براساس اصل چهار ترومن، در ۹ کشور اقماری و مستعمره خود از جمله ایران، «اصلاحات نمایشی ارضی» را کلید بزند.

با اجرای این قانون در سال ۱۳۴۲ بخشی از زمین های کشاورزی به دهقانان فاقد زمین اما دارای نسق در سازمان های سنتی تولید کشاورزی (بُنه) مقادیری زمین واگذار شد و سازمان های نهادینه شده و پایدار تولید سنتی کشاورزی از هم گسیخت.

دهقانان دیروز، به زارعین خودمالک تبدیل شدند و بدون هیچ مایه ای برای کاشت در زمین های کوچک مقیاس نداشتند، برای پاسخ به این مهم، بانک کشاورزی تأسیس شد و برای تأمین نهاده ها و تقاوی(مساعده)، وزارت تعاون و امور روستاها در سال ۱۳۴۶ با توشیح محمدرضاشاه پهلوی، پا به عرصه وجود گذاشت.

نظام اصلاحات فرمایشی سیاسی نیز دیکته کرد تا دو حزب عمده دولتی، «حزب مردم» و «حزب ایران نوین»، خود را فراگیر جلوه دهند، بر این سیاست، خود را به تعاونی های روستایی، تحمیل کردند و همه فروشگاه های تعاونی روستایی سراسر کشور، مکلف شدند، اسامی روستاییان عضو تعاونی را در لیست اعضای حزب نیز بنویسند و تابلوی دفتر حزب را بر سردر فروشگاه نصب کنند.

اندکی بعد این دو حزب به دستور شاه، در هم ادغام شد و حزبی با عنوان «رستاخیز ملت ایران» متولد و باز بستر تعاون روستایی برای بزرگنمایی این حزب، انتخاب شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، علاوه بر وظیفه اصلیش، امور توزیعی کالاهای اساسی و وظایف شرکت نفت نیز به این تعاونی تحمیل شد و این بار به گونه ای دیگر از مسیر فعالیت های حمایتی بخش کشاورزی دور ماند، اما باز هم با استفاده از همان تجربه، «خانه های به اصطلاح کشاورز»، ایجاد شدند و در حالی که خیلی از کشاورزان از عضویت خود در این حزب، اطلاعی ندارند، به جای آنها فرم عضویت پر شد و این حزب نیز همواره از پرتعداد بودن خود، سخن می گوید.

با انتصاب علی اوسط هاشمی، یکی از مردان «حزب امید ایرانیان» در رأس مدیریت این سازمان، ناخودآگاه حاکمیت «حزب ایران نوین»، به ذهن متبادر می‌شود، شاید این بار، حضور این فرد سیاس، فرمان تعاون روستایی را از بخش کشاورزی گرفته و آن را در بزرگراه انحرافی سیاسی کاری و استفاده از تجربه حزب بازی و اجرای منویات این حزب دولت ساخته، با سرعتی برگشت ناپذیر و منهدم کننده بیندازد.

الله اعلم

انتهای پیام/ ف ب
Share/Save/Bookmark