داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
امام جمعه شهر علی اکبر:
موج ناامیدی و زمزمه مهاجرت خطر بزرگی است که تنگه احد نظام را تهدید می کند/ سیستان تبدیل به جنازه ای شده که هر کس تکه ای برای خود می کند
کد مطلب: ۶۳۷۹۲
تاریخ انتشار:جمعه ۲۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۲
امام جمعه شهر علی اکبر گفت: امروز سیستان بدترین شرایط خود را تجربه می کند موج ناامیدی و زمزمه مهاجرت خطر بزرگی است که تنگه احد نظام را تهدید می کند.
موج ناامیدی و زمزمه مهاجرت خطر بزرگی است که تنگه احد نظام را تهدید می کند/ سیستان تبدیل به جنازه ای شده که هر کس تکه ای برای خود می کند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ حجت الاسلام و المسلمین مجتبی اشرفیان در خطبه های این هفته شهر علی اکبر عنوان کرد: در هفته گذشته شاهد یک حرکت ارزشمند و زیبا از طرف نمایندگان بودیم که به صورت جمعی نامه ای در رابطه با موضوع خشکسالی منطقه سیستان به رئیس جمهور ارائه کردند؛ مردم دارالولایه سیستان از این اجماع و هم اندیشی نمایندگان و هر اقدام سازنده ای که با استفاده از خرد جمعی و استفاده از توان و ظرفیت همدیگر و با وحدت و برادری برای پیگیری مشکلات مردم انجام شود تشکر می کنند و از آن حمایت می کنند و امید داریم مسئولین اجرایی نیز همراه شوند.


وی افزود: امروز سیستان بدترین شرایط خود را تجربه می کند موج ناامیدی و زمزمه مهاجرت خطر بزرگی است که تنگه احد نظام را تهدید می کند، خشکسالی و بی آبی و افزایش آمار بیکاری و فقر وحشتناک از یک طرف بی تدبیری و بی خیالی بعضی مسئولین از طرف دیگر مردم را در تنگنای شدید و منطقه را در یک فاجعه بی سابقه ای قرار داده که در حال وقوع است.


امام جمعه شهر علی اکبر خاطرنشان کرد: پرداخت خسارت به کشاورزان و یا تسریع در تصویب منطقه آزاد سیستان اگرچه لازم و واجب است اما کافی نیست خود منطقه آزاد هم وقتی صنعت و تولیدی نباشد وقتی آب نباشد وقتی زیر ساختی نباشد وقتی نیروی انسانی و مردم نباشند کارایی زیادی نخواهد داشت.


حجت الاسلام اشرفیان خاطرنشان کرد: راهکار اصل برای خروج منطقه از بحران و مشکلات، تقسیم استان است با این وسعت استان هر اندازه که دولت و مجلس تزریق اعتبار کند به دلیل عمق محرومیت و کمبود های استان و پهناوری و وسعت عجیب استان جایی نمود پیدا نمی کند.


وی اذعان کرد: در این شرایط بحرانی و بی آبی سیستان که انبار غله کشور تبدیل به یک بیابان خشک  لم یزرع کرده نامه نماینده مردم زاهدان برای تخصیص اعتبار مجدد برای تکمیل خط دوم انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان چه توجیه عقلایی و منطقی دارد؟ در شرایطی که آب چاه نیمه ها و منابع آبی منطقه به شدت کاهش پیدا کرده و درحال خشک شدن و تبخیر است و متاسفانه از خیر نزولات جوی هم بی بهره ماندیم و از طرفی افغانستان جلوی ورود آب را گرفته  انتقال لوله دوم از زابل به زاهدان چه توجیهی دارد؟ 


خطیب نماز جمعه شهر علی اکبر اذعان کرد: کسانی که حاضرند سیستان را نابود کنند تا مناطق دیگر آباد شود چه جوابی نزد خدا برای نسل های آینده دارند مگر خون دیگران از مردم اینجا رنگین تر است؟ با این کار هم مردم سیستان را از منطقه بیرون می کنید و هم دام و زراعت آنها را به آتش می کشید، نابودی صنعت کشاورزی سیستان صدمات جبران ناپذیری به کشور وارد می کند.


امام جمعه شهر علی اکبر اضافه کرد: چرا روزگار سیستان به جنازه ای تبدیل شده که هر کس تکه ای برای خودش می کند حتی خراسان جنوبی هم از زابل آب می خواهد،  نمایندگان و استاندار عزیز در اینجا هم یک صدا از حق زنده ماندن مردم دفاع کنند، تبخیر آب چاه نیمه ها دلیل برای خشکاندن چاه نیمه ها نمی شود آیا در قبال لوله انتقال اول آب به زاهدان توانستید از هزینه آن راهکارهای پیشگیری از تبخیر آب چاه نیمه ها را عملیاتی کنید؟ 


وی تاکید کرد: اگر شما بتوانید جلوی تبخیر آب را بگیرید در عوض همان مقدار را برای زاهدان یا هر کجا بفرستید منعی ندارد اما علاوه بر تبخیر انتقال آب در چند خط ظلم به مردم است.


حجت الاسلام اشرفیان ابراز کرد: چرا مسئولین سیستان را به حال خود رها کردند و همه فقط روضه خوبی برای مردم می خوانند اما در عمل کاری نمی کنند دل مردم این روضه ها پر است و بی روضه گریه می کنند، باید هیاتی اعزامی از دولت و مجلس شورای اسلامی به منطقه اعزام شوند تا واقعیت بحران منطقه را ملاحظه کنند و در سطح ملی تدابیری اندیشیده شود، وزیر خارجه را برای مطالبه حقابه و تعیین تکلیف با افغانها راهی افغانستان کنند تا از طریق نهاد های بین المللی مکلف و مجاب به تامین حقابه شود .   

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark