داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
سیستان و بلوچستان رکوردار مناطق کویری در کشور
کد مطلب: ۵۹۷۴۲
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۳
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان دارای بیش از 50 میلیون هکتار بیابان بوده که 16 درصد آن را ماسه زارهای فعال تشکیل می دهند.
سیستان و بلوچستان رکوردار مناطق کویری در کشور
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: محمدرفیع دهقان اظهار داشت: شرایط خشک و نیمه خشک حاکم بر بخش وسیعی از ایران با بارش های کمتر از 150 میلیمتر در سال موجب شده است که حدود 80 میلیون هکتار از مساحت ایران را مناطق کویری، تپه های ماسه ای و مناطق با پوشش گیاهی ناچیز می پوشاند.
وی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان دارای بیش از 50 میلیون هکتار بیابان بوده و رکوردار مناطق کویری در کشور می باشد که 16 درصد آن را ماسه زارهای فعال تشکیل می دهند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری سراوان با اشاره به اینکه شهرستان سراوان، مهرستان و سیب و سوران 11 درصد کل بیابان ها و 2 درصد شن زارهای استان را در خود جای می دهد، تصریح کرد: کانون بحرانی روتک و مک سوخته با مساحتی بالغ بر 50 هزار هکتار از کانون های بحرانی و سایش بادی در سراوان می باشد.
وی بیان داشت: تخریب سرزمینی در نواحی خشک، نیمه خشک و نیمه خشک مرطوب حاصل از فعالیت های انسانی و تغییرات اقلیمی که حدود 41 درصد سطح زمین را فراگرفته است را بیان زایی می گویند.
دهقان با اشاره به اینکه امروزه 900 میلیون انسان در صد کشور در تمام قاره ها از پدیده بیابان زایی رنج می برند، افزود: با مطالعات انجام شده توسط انجمن بین المللی علوم در موارد زیست محیطی انجام شده است، بیابان زایی رتبه سوم را در دنیا دارد.
وی در پایان گفت: بیابان زایی نقش مهمی در حفظ حاصلخیزی اراضی و در تغییر روند مهاجرت از سرزمین های در حال تخریب به سمت کشورهای با ثبات داشته باشد.
Share/Save/Bookmark