داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
چرا دولت در سبد حمایتی ۱۴ میلیون کارگر تعلل می‎کند؟
کد مطلب: ۶۵۸۸۰
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۲
درحالی شریعتمداری اعلام کرده است لیست کامل بیمه شدگانی که زیر سه میلیون حقوق دریافت می کنند از سوی تأمین اجتماعی تهیه شده است که دولت در تأمین اعتبار لازم برای سبد حمایتی ۱۴میلیون کارگر تعلل می کند.
چرا دولت در سبد حمایتی ۱۴ میلیون کارگر تعلل می‎کند؟
هیئت وزیران در تاریخ ۲۷ آبان ماه به‌پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه را تصویب کرد. در راستای این طرح ۴ گروه مشمول بسته حمایتی می‌شوند که کارگران در گروه ۴ قرار دارند.

مشمولان گروه چهارم شامل خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از ۳۰ میلیون ریال در گروه‌های کارگران ساختمانی، قالی‌بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش‌فرمایان، رانندگان بین‌شهری و درون‌شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلان کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و دیگر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند.

جاماندگان بسته حمایتی چه کسانی هستند؟
در حالی مرحله اول بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی به بسیاری از اقشار حتی کارمندان دولت هم پرداخت شده و همه آنها آماده دریافت بسته دوم هستند که هنوز بیش از ۱۴ میلیون کارگر بسته حمایتی دریافت نکرده‌اند و تأمین اجتماعی هم اعلام کرده است هنوز دستوری صادر نشده است.

این در حالی است که محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره سبد کالای کارگران روز گذشته درباره عدم پرداخت بسته حمایتی به کارگران گفته است: توزیع سبد کالا میان بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی به پایان رسیده و مرحله بعد شامل بیمه شدگان شاغل در بخش های دولتی و غیردولتی است که کمتر از سه میلیون تومان حقوق دریافت می کنند. به تمامی این افراد سبد کالا تعلق می گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: لیست کامل بیمه شدگانی که زیر سه میلیون حقوق دریافت می کنند از سوی تامین اجتماعی تهیه شده و برای توزیع سبد کالا منتظر تخصیص بودجه هستیم. لیست حقوق این افراد از سوی تامین اجتماعی ارسال شده و به محض دریافت اعتبار خزانه توزیع سبد کالا آغاز می شود.

شریعتمداری افزود: همچنین درصدی از افراد هستند که در هیچ صندوقی سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و کمتر از سه میلیون تومان حقوق می گیرند که این افراد سبد کالا شامل حالشان می شود و تا پایان سال در میان آنها توزیع خواهد شد. کارگران فصلی، سربازان، قالیبافان و … از جمله این افراد هستند.

در حالی وزیر کار از تهیه لیست کامل بیمه شدگان تامین اجتماعی برای دریافت بسته حمایتی خبر داد که باید پرسید، چرا دولت در تأمین اعتبار لازم برای سبد حمایتی بیش از ۱۴ میلیون کارگران تعلل می کند. با کاهش قدرت خرید در راستای سقوط ارزش ریال کارگران نیازمند حمایت و ترمیم دستمزد از سوی دولت هستند اما این در حالی است که بسیاری از اقشار حتی کارمندان دولت بسته حمایتی را دریافت کرده اند و فقط دولت برای تأمین اعتبار سبد حمایتی کارگران فکری نکرده است.

منبع: تسنیم
Share/Save/Bookmark