داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
چین: نخست وزیر کانادا اظهارات غیرمسئولانه را متوقف کند
کد مطلب: ۷۰۴۱۶
تاریخ انتشار:سه شنبه ۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۱
سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات نخست وزیر کانادا درباره بازداشت دو جاسوس کانادایی در چین گفت که ترودو اظهارات غیرمسئولانه را متوقف کند.
چین: نخست وزیر کانادا اظهارات غیرمسئولانه را متوقف کند

به گزارش اوشیدا به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، چین از «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا خواست تا «اظهارات غیرمسئولانه» درباره بازداشت دو جاسوس کانادایی در چین را متوقف کند.

 در پی بازداشت این شهروند کانادایی در چین به اتهام جاسوسی، کانادا این بازداشت را با دستگیری مدیر اجرایی شرکت هوآوی در کانادا مرتبط دانست.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «اتهامات جاسوسی کاملا با بازداشت "منگ ژو" (مدیر اجرایی شرکت هوآوی) تفاوت دارد.»

کانادا چندی پیش منگ را به اتهام نقض احتمالی تحریم‌های تجاری آمریکا علیه ایران بازداشت کرده بود.

ترودو اخیرا در مصاحبه با خبرنگاران در اوتاوا گفت که مقامات چین به طور مستقیم موضوع دو کانادایی بازداشتی را با منگ مرتبط کرده‌اند. وی از پکن خواست تا این بازداشت خودسرانه را متوقف کند.

لیجیان در ادامه سخنانش گفت: «بازداشت خودسرانه‌ای وجود نداشته، چین از مقامات کانادایی مربوطه می‌خواهد تا به روح حاکمیت قانون و سیستم قضایی چین احترام گذاشته و اظهارات غیرمسئولانه را متوقف کنند.»

«مایکل کاوریگ» و «مایکل اسپاوُر» دو تبعه کانادایی هستند که در دسامبر ۲۰۱۸ در چین بازداشت شده و چند روز پیش به جرم‌های جاسوسی از اطلاعات محرمانه دولت و خارج کردن غیرقانونی اسرار متهم شدند. (جزئیات بیشتر)

دولت کانادا از هجده ماه قبل تا کنون بارها بازداشت این دو نفر را «بی‌دلیل» توصیف کرده و کسانی که با آنها تماس داشتند نیز ادعا می‌کنند که دو تبعه کانادایی در شرایط بدی نگاه داشته شده‌اند.

انتهای پیام/.

Share/Save/Bookmark