داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
مسئولین هدیه هامون را باز نکرده پس فرستادند
کد مطلب: ۶۷۲۵۸
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۲
با افزایش تعداد بچه ماهی ها در پشت سد سیستان مشخص شد که بیش از نیمی از آنها از نوع آمور و کپور هستند.
مسئولین هدیه هامون را باز نکرده پس فرستادند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ با کاهش آب در سد سیستان بسیاری از ماهی های موجود در پشت این سد به نزدیک ساحل نزدیک شده و در آستانه مرگ و میر قرار دارند.
این ماهی ها که معمولا به هرز ماهی معروف هستند کمتر از ۱۰ سانتی متر رشد می کنند و غذای مناسبی برای پرندگان محسوب می شوند.
اما با تحقیقات محلی برخی از کارشناسان جدیدا مشخص شده است که بیش از نیمی از ماهی های در حال مرگ هرز ماهی نیستند و از نوع آمور و کپور هستند.
عباس نورزائی کارشناس ارشد روستایی در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: در حال حاضر، مراکز تکثیر ماهیان گرمابی، در سطح کشور برای تولید این بچه ماهیان، هزینه های گزافی می کنند و به استخرداران می فروشند، اما بر پایه‌ی این نعمت خدادادی، میلیاردها از این ماهیان را یکجا خداوند به رایگان به ما اهدا کرده است.
وی افزود: از سویی کانال های زهکش در حاشیه‌ی کانال های بتنی، استخرهای پرورش ماهی مردمی و همچنین استخرهای ۱۰۰۰ هکتاری کیان آباد و سطوح وسیع و پرآب چاه نیمه ها، بستر مناسبی برای رهاسازی این بچه ماهی ها است.
نورزائی بیان داشت: باید نهضتی برای آماده سازی این آبگیرها، صید و تفکیک ماهیان پرورشی از سد سیستان و حمل و رهاسازی آنها در آبگیرهای سیستان و حتی ارسال به سایر نقاط کشور، به وجود آید و کارشناسان ترویج شیلات و جهادکشاورزی، به صورت جهادی مردم را حمایت و پشتیبانی کنند تا از این موهبت الهی به درستی بهره برداری شود.
وی تاکید کرد: اگر این کار صورت نگیرد، آرام آرام با خشک شدن رودخانه و دریا، این ظرفیت مبدل به لاشه هایی متعفن خواهد شد که به صورت غیر اصولی باید از محیط زیست انسانی آنها را دور کرد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark