داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
40 روستا در شهرستان هیرمند تحت تاثیر قطعی آب/شناسایی 50 انشعاب غیر مجاز از ابتدای سال جاری
کد مطلب: ۶۷۴۳۸
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۹
معاونت تامین آب و آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان گفت: 40 روستا در شهرستان هیرمند با افت فشار و قطعی آب مواجه هستند.
40 روستا در شهرستان هیرمند تحت تاثیر قطعی آب/شناسایی 50 انشعاب غیر مجاز از ابتدای سال جاری
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ بی آبی در فصل تابستان یکی از مشکلات مهم و بزرگ برخی از روستاهای منطقه سیستان به شمار می رود که با شروع گرما هر ساله این معضل تکرار می شود.
بیشترین بی آبی را در سیستان روستاهای شمالی شهرستان هیرمند متحمل شده اند ، به گفته کارشناسان امر با توجه به برداشت آب از لوله در بالا دست آب کمتری به روستاهای شمالی شهرستان هیرمند می رسد و همین امر باعث شده تا در فصل تابستان که مردم از کولر های آبی استفاده می کنند و مصرف آب آنها به مراتب بیشتر از زمستان است ، دچار کمبود آب شوند.
کارشناسان همچنین بر این باورند که یک خط لوله آب پاسخگو برداشت آب همه مردم نیست و باید برای روستاهای شمالی هیرمند خط لوله جدید احداث شود.
غلامحسین لکزائیان پور معاونت تامین آب و آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: متاسفانه به دلیل گرمای شدید و بی سابقه تابستان امسال و افزایش بی رویه آب و از طرفی برداشت های غیر مجاز از شبکه آب روستایی جهت مصارف غیر شرب و آبیاری باغات در بعضی از روستاها توسط افراد خاطی افت فشار و قطعی آب در برخی از روستاهای سیستان وجود دارد.
وی افزود: با وجود تامین و پمپاژ بیش از هزار لیتر در ثانیه آب از تصفیه خانه روستایی زهک و ایستگاه های پمپاژ کمکی شهری که می تواند با توجه به جمعیت روستایی منطقه سیستان آب شرب بیش از دو برابر جمعیت موجود را تامین کند به دلیل مصرف بالای کولرهای آبی در منطقه سیستان و به دلیل گرمای شدید و طوفان های شن ،استفاده از آب شرب شبکه جهت مصارف دام و... تعدادی از روستاهای منطقه سیستان، بویژه در حوزه شهرستان هیرمند دچار افت فشار شدید و بعضا" کم آبی و قطعی گردیده است.

لکزائیان پور تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی استان به موازات پیگیری پروژه های اجرایی تامین و انتقال آب در منطقه سیستان و شهرستان هیرمند، اقدامات کوتاه مدتی در جهت کاهش تنش های آبی منطقه انجام داده است .
وی گفت : از مهمترین این راهکار ها استفاده از خط لوله کمکی آب خام شهری در تصفیه خانه زهک و افزایش ظرفیت تصفیه خانه به میزان۱۲۰لیتردرثانیه و رساندن ظرفیت این تصفیه خانه به حدود۹۰۰لیتردرثانیه است.
معاونت تامین آب و آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: همچنین نصب و راه اندازی یک دستگاه الکتروپمپ شناور کمکی ۱۳۰کیلووات در تصفیه خانه زهک جهت افزایش دبی و افزایش فشار سیستم پمپاژ خروجی تصفیه خانه زهک و رساندن فشار پمپاژ مرکزی به۸/۴ اتمسفر جهت رفع کم آبی در روستاهای سیستان انجام شده است.
وی ادامه داد: تزریق آب از شبکه شهری به شبکه روستایی جهت تقویت فشار و تقویت دبی در هفت نقطه که طبق توافق انجام شده بین دو شرکت آبفای شهری و روستایی درحال اجرا می باشد و در چند روز اخیر با همکاری آبفای شهری، امور برق و فرمانداری شهرستان نیمروز کار نصب و راه اندازی الکتروپمپ کمکی جهت تزریق بیش از۲۰لیتردرثانیه آب از شبکه شهری به شبکه روستایی به اتمام رسیده و همین موضوع در حوزه شهرستان هامون نیز درحال پیگیری می باشد.
لکزائیان پور گفت: الکتروپمپ های ایستگاه های پمپاژ آب روستایی در لوتک و قرقری نیز در جهت تقویت فشار شبکه بکارگرفته شده اند.

معاونت تامین آب و آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان بیان داشت: با عنایت به اهمیت شناسایی و برخورد با افراد خاطی که اقدام به انشعاب گیری غیرمجاز از شبکه آب روستایی می نمایند اکیپ های شناسایی متشکل از کارشناسان امور حقوقی، امور مشترکین و با همکاری نیروی انتظامی درسطح شهرستان های منطقه سیستان درحال فعالیت بوده و تاکنون بیش از۵۰موردپرونده انشعاب غیر مجاز آب شناسایی و به مراجع قانونی معرفی شده اند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: باوجود اقدامات بعمل آمده جهت تامین آب شرب روستاهایی که قطعی کامل آب دارنداقدام به بکارگیری ۵دستگاه تانکر آبرسانی سیار شده است و اجاره ۵ دستگاه تانکر آبرسانی دیگر نیز در دست انجام می باشد‌.
لکزائیان پور بیان داشت: جهت کاهش مشکلات تامین آب در روستاهای انتهای شبکه که دچار کم آبی و یا قطعی آب می باشند اقدام به نصب تانکرهای ثابت شرکت و تانکرهای اهدایی نذر آب هلال احمر درسطح روستاها گردیده است.
معاونت تامین آب و آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ۴۰ روستا در شهرستان هیرمند تحت تاثیر افت فشار آب و کم آبی قرار دارند که با عملیت های مختلف در صدد برطرف سازی این مشکل خواهیم بود.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark