داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
بازی با مرگ و زندگی در صندوق عقب خودرو
کد مطلب: ۶۶۳۵۸
تاریخ انتشار:شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
آمار تصادفات و مرگ و میر جاده ای در استان سیستان و بلوچستان به دلیل قاچاق انسان در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است.
بازی با مرگ و زندگی در صندوق عقب خودرو
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ رویای زندگی و کار در ایران برای بسیاری از اتباع افغانی به یک آرزو تبدیل شده است، بیکاری و همچنین گسترش فقر در افغانستان باعث بروز مشکلاتی برای مردان افغان گردیده که سودای زندگی در ایران را برای آنها به یک آرزو تبدیل کرده است.
همواره مرز به عنوان یک فرصت و تهدید برای همه شهر ها مرزی محسوب می شود، مثلا مرز ایران و افغانستان از طریق بازارچه مرزی میلک باعث تبادل کالای کشورهای جهان به افغانستان شده است.
با این حال افغانستان سال هاست دست خوش جنگ و ورود نیروهای بیگانه از جمله آمریکایی ها به این کشور بوده است، روند بی ثبانی در این کشور باعث شده است تا نیروی انسانی آن به مهاجرت روی آورند.
مهمترین هدف مهاجران افغان ، کشور جمهوری اسلامی ایران است، افغان ها که عمدتاً با قیمت ارزان تر نسبت به کارگر ایرانی در کشور به فعالیت می پردازند برای فرار از بیکاری به شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران مهاجرت می کنند.ورود افغان ها از مرز ایران از زابل صورت می پذیرد، روش های گوناگونی برای حمل مهاجران افغان وجود دارد که یکی از آنها روش غیر انسانی در خودروهای سواری است.
بیش از ۱۷ انسان با صرف میلون ها تومان پول در جعبه یک خودرو پژو ۴۰۵ خود را برای رساندن به پایتخت ایران جا می دهند.
بی شک سرگذشت هر یک از این افراد می تواند، تلخ و ناگوار باشد، اکثر این مهاجران بر اثر تصادفات جاده ای و یا دستگیر شدن توسط مامورین نیروی انتظامی به مقصد نمی رسند.
آمار تصادفات و مرگ و میر جاده ای در استان سیستان و بلوچستان به دلیل قاچاق انسان در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است.احمد علی موهبتی در کمیسیون اجرایی ایمنی و حمل و نقل استان در این خصوص گفت: قاچاق انسان و سوخت و تردد اتباع بیگانه و برخورد با حیوانات اهلی از جمله عوامل افزایش تصادفات است که باید برای آن اقدام های موثری از سوی مسئولان مربوطه انجام شود.
وی اضافه کرد: متاسفانه شاهد تخریب دوربین های کنترل در جاده ها و از بین بردن علائم راهنمایی و رانندگی هستیم که باید از طریق آموزش های فرهنگی از این موضوع جلوگیری کرد.
وی اظهار کرد: چنان‌چه بی توجه از کنار این موضوع ها بگذریم و با مدل دیگری به سراغ مشکلات برویم با مشکلات بزرگ تری روبه رو خواهیم شد.
با این حال قاچاق انسان مسئله ای تمام نشدنی در استان است، مهاجران افغان به هر قیمتی آروزی رسیدن به تهران و کار در این استان بزرگ رادارند و قاچاقچیان انسان نیز با توجه به درآمد بالای این کار آن را رها نخواهند کرد.
انتهای پیام/


Share/Save/Bookmark