داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
دستگیری عامل ایجاد مزاحمت در شبکه‌های مجازی سیستان و بلوچستان
کد مطلب: ۶۵۸۵۴
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۵
رئیس پلیس فتای سیستان و بلوچستان گفت: با تلاش مأموران پلیس فتای استان، جوانی که با ربودن تلفن همراه خانمی، در شبکه‌های اجتماعی برای بستگان و آشنایان او ایجاد مزاحمت کرده بود دستگیر شد.
دستگیری عامل ایجاد مزاحمت در شبکه‌های مجازی سیستان و بلوچستان
علی سرحدی امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: با مراجعه خانمی به پلیس فتا و اعلام سرقت تلفن همراهش توسط فردی ناشناس و سوءاستفاده از آن در شبکه های مجازی موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران قرار گرفت.

وی بیان کرد: در تحقیقات اولیه مشخص شد شخصی با هویت نامعلوم در فضای مجازی با استفاده از سیم کارت سرقت شده با اسم این خانم برای بستگان و آشنایان او ایجاد مزاحمت کرده است.

این مسؤول افزود: کارشناسان پلیس فتا با بررسی پرونده و با توجه به حساسیت موضوع، بلافاصله این فرد را که جوانی 22 ساله بود شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر کردند.

سرحدی ابراز داشت: متهم در ابتدا منکر هرگونه عمل مجرمانه شد اما با مواجهه با مستندات دیجیتالی و ادله موجود اعتراف کرد که کیف این خانم را در بازار هنگامی که مشغول خرید بود سرقت کرده و تلفن همراه را از داخل کیف برداشته و با توجه به اینکه موبایل مذکور فاقد گذرواژه بود اقدام به سوءاستفاده از آن در شبکه های مجازی و دادن پیام به سایرین و ایجاد مزاحمت کرده است.

وی با اشاره به اینکه متهم پس از تشکیل پرونده روانه زندان شد توصیه کرد: رمزگذاری دستگاه خود را طبق استانداردهای موجود (انتخاب رمزی پیچیده و غیر قابل حدس که ترکیبی از حروف، کارکتر، رقم و عدد باشد، تغییر رمز عبور به صورت دوره ای و....) انجام دهید و همینطور بهتر است همیشه (pin code) پین کد دستگاه تلفن خود را در حالت فعال انتخاب نمایید.

وی در مورد ردیابی و مدیریت از راه دور گوشی تلفن همراه گفت: از طریق تکنولوژی مدیریت از راه دور تلفن همراه می توانید مدیریت گوشی خود را از راه دور کنترل نمایید و این قابلیت می تواند در سرقت های فیزیکی گوشی تلفن همراه بسیار کارآمد باشد.

سرحدی افزود: در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن سیم کارت و تلفن های همراه، سریعا به مراجع انتظامی اطلاع و اقدام به سوزاندن سیم کارت خود نمایید.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات سیستان و بلوچستان به استناد به ماده13 جرایم فضای مجازی هشدار داد: هرکس به طور غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‌ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

انتهای پیام/75005
Share/Save/Bookmark