داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
آیا مسیر برای ورود شیر‌های ایرانی به کشور هموار می‌شود؟/ مبادله یک جفت یوزپلنگ ایرانی با یک جفت شیر ایرانی
کد مطلب: ۶۶۵۷۴
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۶
شیر ایرانی از جمله گونه‌های منقرض شده‌ای است که جای خالی‌اش در میان حیات وحش کشور به شدت احساس می‌شود و در پی آن یافتن یک جفت شیر ایرانی از اقصی نقاط دنیا کار ساده‌ای نیست.
آیا مسیر برای ورود شیر‌های ایرانی به کشور هموار می‌شود؟/ مبادله یک جفت یوزپلنگ ایرانی با یک جفت شیر ایرانی
طبیعت ایران دارای بیشه زار‌ها و دشت‌های فراوانی است که از سال‌های گذشته گونه‌های متعدد حیات وحش در آن زیست می‌کردند.

شیر ایرانی از جمله گونه‌هایی بود که در سال‌های گذشته به وفور در دشت‌ها و بیشه‌زار‌های ایران یافت می‌شد، به طوری که شاهان و شکارچیان سالی ۳ تا ۴ قلاده شیر شکار می‌کردند، تا اینکه در سال ۱۳۳۱ به گفته یکی از شاهزادگان دیگر شیری در دشت‌ها دیده نشد.

سال ۱۹۴۱ آخرین باری بود که در دشت‌های دزفول شیر ایرانی مشاهده شده است که پس از آن نسل شیر ایرانی در کشور منقرض شد. اما پس از بررسی‌های فراوان این احتمال وجود داشت که شاید شیر‌های ایرانی در برخی از مناطق کشور‌های آسیایی نیز زیست کنند، به همین دلیل تحقیقات و بررسی‌ها از کشور‌های آسیایی آغاز شد.

بر اساس بررسی‌ها، کارشناسان متوجه شدند که در هندوستان چند قلاده شیر ایرانی نیز وجود دارد، به همین دلیل برای انتقال حتی یک جفت شیر به کشور تلاش‌ها را آغاز کردیم، اما با مخالفت مسئولان هندی رو به رو شدیم.

هندی‌ها تنها راه موافقت با انتقال یک جفت شیر ایرانی به ایران را مبادله آن‌ها با یک جفت یوز پلنگ ایرانی عنوان کردند، چرا که یوزپلنگ‌ها تنها در ایران یافت می‌شدند که این پیشنهاد با مخالفت مسئولان ایرانی مواجه شد.
بیشتر بخوانید: بازگشت شیرهای ایرانی از انگلیس و ایرلند به ایران

در طول این سال‌ها رایزنی‌های بسیاری بین ایران و هند برای انتقال شیر‌های ایرانی انجام شد، اما تمام این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند تا اینکه تصمیم بر آن شد که از طریق مجامع بین المللی برای انتقال شیر ایرانی به کشور اقدام شود که پس از مطرح کردن این موضوع، متوجه شدیم علاوه بر هند در چند باغ وحش کشور‌های اروپایی نیز تعدادی شیر ایرانی نگهداری می‌شود، بر همین اساس باغ وحش تهران که عضو EEP (موسسه اروپایی باغ وحش) است برای انتقال این شیر‌ها وارد کار شد، چرا که باغ وحش تهران آن حق را دارد که در خواست یک جفت گونه در حال انقراض را از این موسسه داشته باشد و این در صورتی امکان پذیر بود که باغ وحش تهران تمام استاندارد‌های نگهداری گونه مورد نظر را رعایت کرده باشد. در این صورت باغ وحش تهران می‌توانست بدون پرداخت هزینه‌ای از EEP درخواست انتقال این گونه‌ها را به باغ وحش کند.

پس از درخواست باغ وحش تهران کارشناسان این موسسه برای تأیید مکان شیر‌ها به ایران آمدند. باغ وحش تهران برای اینکه بازرسان بهانه‌ای برای عدم انتقال نداشته باشند، برای استانداردسازی جایگاه شیر‌ها تمام تلاش خود را انجام دادند که پس از آن بازرسان با انتقال شیر‌ها به ایران موافقت کردند.

بیشتر بخوانید: ۷ حیوانی که در سال ۲۰۱۸ منقرض می‌شوند

به گفته ایمان معماریان دامپزشک پارک پردیسان و باغ وحش تهران؛ گونه‌های مختلفی از شیر‌ها وجود دارد که اکثر آن‌ها در قاره آفریقا هستند و تنها یک گونه از شیر‌ها که همان شیر ایرانی است در قاره آسیا وجود دارد و متأسفانه این شیر در طبیعت کشور ما منقرض شده است.

وی افزود: در حال حاضر شیر‌های آسیایی تنها در بخش کوچکی از طبیعت کشور هندوستان وجود دارند و طی سال‌های گذشته در باغ وحش‌های اروپایی و آفریقایی نگهداری و تکثیر می‌شوند.

معماریان گفت: حدود ۴ سال است که باغ وحش‌های ایران در تلاش هستند به استاندارد‌های بین المللی و به استاندارد‌های باغ وحش‌های اروپایی دست یابند.

وی ادامه داد: ایران برای ورود یک جفت شیر ایرانی با اتحادیه باغ وحش‌های اروپا مکاتباتی انجام داده است و به زودی یک جفت شیر ایرانی در یک جایگاه کاملا استاندارد به باغ وحش تهران اضافه خواهند شد.

دامپزشک پارک پردیسان و باغ وحش ارم تصریح کرد: زمان دقیق ورود یک جفت با نژاد ایرانی مشخص نیست، چرا که باید کار‌های مجوز ورود این جفت شیر‌ها انجام شود، اما امیدواریم در یک ماه آینده این اتفاق بیافتد.

وی افزود: بر اساس توافقات انجام شده با اتحادیه باغ وحش‌های اروپا، مقرر شد تا شیر ماده ۵ ساله از شهر دوبلین ایرلند و شیر نر ۶ ساله از شهر بریستول انگلستان وارد ایران شوند و پیگیری‌های نهایی برای ورود آن‌ها به ایران در حال انجام است.

معماریان گفت: اتحادیه باغ وحش‌های اروپا (EEP) که تکثیر گونه‌های در خطر انقراض را در باغ وحش‌های عضو این اتحادیه کنترل می‌کند و کشور ما نیز حدود ۳ سال است که عضو پلنگ ایرانی (EEP) شده است و پلنگ ایرانی نیز از کشور پرتغال با موافقت این اتحادیه به باغ وحش تهران انتقال داده شد.

متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها انتقال این گونه با ارزش به تأخیر افتاده است که معماریان در رابطه با این موضوع اظهار کرد: باغ وحش تهران در حال مذاکره با دو کشور (انگلیس و ایرلند) صادر کننده شیر ایرانی است تا تمام اقدامات لازم برای ورود این دو شیر انجام شود.

بیشتر بخوانید: ورود شیرهای نژاد ایرانی به کشور به تعویق افتاد

وی از زمان ورود این شیر‌ها به ایران خبر داد و افزود: زمان ورود یک جفت شیر با نژاد ایرانی فعلا مشخص نیست.

دامپزشک باغ وحش تهران گفت: ما برای انتقال این جفت شیر ایرانی به کشور تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم و تمام کار‌های انتقال نیز انجام شده است و تنها منتظر موافقت این انتقال هستیم.

ایران یکی از بزرگترین زیستگاه‌های گونه‌های در حال انقراض است و دوستداران حیات وحش و مسئولان تمام تلاش خود را برای احیای این گونه‌ها می‌کنند. شیر‌های ایرانی تنها نژادی هستند که در جهان زیبایی آن‌ها زبان زد عام و خاص است و امیدواریم این گونه با ارزش به کشور و زادگاه خود باز گردد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark