داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کارشناس مذهبی:
رسانه‎ بهترین ابزار برای تبیین اندیشه‌های دینی است/ هدف دشمن؛ تحریف دستاوردهای انقلاب اسلامی
کد مطلب: ۷۴۳۹۵
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۴
حجت الاسلام واالمسلمین ارسلان خواجه پور گفت: امروز دشمن از همه‌ی ساز و کارها برای سیاه نمایی این همه بالندگی استفاده می کند و ما هم باید در عصر ارتباطات مجهز شویم و نقشه های شوم آنان را نقش بر آب سازیم و در این جنگ نرم رسانه ها در خط مقدم هستند.
رسانه‎ بهترین ابزار برای تبیین اندیشه‌های دینی است/ هدف دشمن؛ تحریف دستاوردهای انقلاب اسلامی
حجت الاسلام و المسلمین ارسلان خواجه پور کارشناس مذهبی در گفتگو با اوشیدا بیان کرد: یکی از ریشه های جهاد تبیین که رهبر معظم هم فرمودند، ریشه ولایی و دینی است چرا که یکی از وظایف پیامبران و ائمه ما هم جهاد تبیین و روشنگری بوده است. ضرورت اسلام، مزایای دین داری، جامعه دینی و عدالت محور را برای مردم بیان می کردند وبا توجه به ظرفیت مردم صحبت می کردند و با توجه به گنجایش مردم و فهم مردم نکات و مطالب و معارف الهی را براشون بیان می کردند.

وی افزود: رسانه از این جهت اهمیت دارد که عصر امروز  عصر رسانه هست و امپراتوری رسانه در سراسر دنیا بسیار حائز اهمیت است و روی تمام امور زندگی افراد جامعه تأثیرات بسزایی دارند و در خط اول جهاد تبیین قرار دارند و در این عرصه نقش مهمی ایفا می نمایند، جامعه خوب می داند، تحریف بدتر از تحریم است چون با سازگاری و مقاومت می توان زندگی را جلو برد اما تحریف هر روز بر مشکلات می افزاید.

خواجه پور با بیان اینکه رسانه‌ها مهم‌ترین وسیله و ابزار تبیین هستند، گفت: در گذشته نه چندان دور، رسانه‌ها فقط حاملان یک طرفه پیام بودند. اما امروز نسبت وسیعی بین رسانه و زندگی اجتماعی به وجود آمده و این نسبت در مسائلی که نیاز به تبیین دارند در چهار محور می‌تواند بیان شود که شامل رسانه به مثابه به سطح آوردن مسائل قابل گفتگو، رسانه به مثابه تبیین‌گر ابعاد گفتگو، رسانه به مثابه جهت‌دهنده و روایت‌ساز، و رسانه به عنوان یک مساله است.

وی با بیان اینکه دور از واقع نیست که بگوییم پیروزی مؤثر در محورهای دیگر جهاد در انقلاب مثل بحث‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی، علمی و ... منوط به پیروزی جهاد تبیین در شرایط فعلی است، گفت: جهاد تبیین یک نوع جهاد دفاعی است چون دشمن همه‌جانبه در حال تهاجم است و افکار عمومی و وضعیت فضای مجازی و رسانه‌ای کشور در شرایط بازدارندگی مطلوبی قرار نگرفته است که نتوان به آن تهاجم کنند یا حجم عملیات‌های آن را کمتر کند.

وی با بیان اینکه در جهاد تبیین نباید این پیشرفت‌ها نادیده گرفته شود، افزود: مانند دونده‌ای هستیم که یک قدم تا خط پایان دارد اما عده‌ای سعی می‌کنند او را از رسیدن به خط پایان مأیوس و ناامید کنند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی حوزه نظریه پردازی سیاسی و اجتماعی جدیدی را در جهان مطرح کرد، گفت: نقشه تازه دشمن ناامید کردن مردم است و با استفاده از دو ابراز فشار اقتصادی در تنگنا قرار دادن معیشت مردم و لجن پراکنی و دروغگویی مردم را از انقلاب مأیوس و بی‌انگیزه کنند.

وی افزود: امروز دشمن از همه‌ی ساز و کارها برای سیاه نمایی این همه بالندگی استفاده می کند و ما هم باید در عصر ارتباطات مجهز شویم و نقشه های شوم آنان را نقش بر آب سازیم و در این جنگ نرم رسانه ها در خط مقدم هستند.

ارسلان خواجه پورتصریح کرد: علت اصلی اختلاف غرب با انقلاب اسلامی در مبانی و جهان بینی است البته مسائل دیگری همچون اینکه انقلاب اسلامی منافغ غرب را به خطر انداخته است یک آگاهی بین المللی را در جهان ترویج کرده است.

این کارشناس مذهبی، تشریح عملکرد و پیشرفت های دولت از طریق جهاد تبیین را مهمترین راهکار برای مقابله با دشمن عنوان و خاطر نشان کرد: رسانه ها در شناساندن و معرفی حقایق و مقابله با تحریف ها، ابهام افکنی ها، کتمان و پوشیدن حقایق انقلاب و نظام؛ نقش مهمی دارند و این همان جهاد تبیین است.
وی در ادامه گفت:بنابراین با جهاد تبیین می توان حرکت های صحیح را منتشر کرد، به شبهات نیز پاسخ داد و ابهام آفرینی و سیاه نمایی موجود در فضای اجتماعی و فضای مجازی را به نوعی مورد خدشه قرار داد و به خوبی هم با جریان تحریف مقابله کرد.

خواجه پور با ذکر این نکته که جهاد تبیین به معنای پوشاندن خطا و اشکالات نیست، افزود: در مسائل و موضوعات اساسی کشور اتفاقاتی را در حوزه‌های اقتصادی، مبارزه با فساد، کاهش فاصله مسئولان با مردم در ماه‌های اخیر مشاهده می‌کنیم که رسانه در این میان باید نقش جهاد تبیین را ایفا کند. باید به مسائلی که دشمن بدان‌ها توجه می‌کند توجه ویژه داشته باشیم زیرا دشمن همواره به دنبال تبدیل نقاط قوت به ضعف است لذا مشخص کنیم که آتش دشمن دقیقاً بر سر چه موضوعاتی است و در نهایت باید با جهاد تبیین این موضوعات را به نقاط قوت تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه جهاد تبیین مختص به فرد خاص یا گروه خاصی یا صنف خاصی نیست گفت: بر همگان این جهاد لازم هست و تا واقعیت ها را به نمایش بگذارند و آن چیزی که در جهاد تبیین لازم هست و باید بهش توجه داشته باشیم این است که ببینید قرار نیست ما متعصبانه از انقلاب دفاع کنیم بلکه ما قراراست واقعیت ها را واقع بینانه نسبت به انقلاب نگاه کنیم حقایق را بگوییم از واقعیت‌ها و از نقاط مثبت انقلاب دفاع کنیم نقاط ضعف انقلاب را هم سعی کنیم جبران کنیم و آن ضعف را برطرف کنیم.

وی آثار تخریبی تحریف بیشتر و بالاتر از تحریم است و رسانه‌ها نیز با بیان واقعیت از تحریف‌های امروز جبهه رسانه‌ای دشمن باید پرده دری کنند و اجازه ندهند واقعیات با تحریف آثار تخریبی در اذهان به وجود آورند.

حجت الاسلام والمسلمین ارسلان خواجه پور ادامه داد: اکنون لازم است فعالان عرصه رسانه به‌ویژه خبرنگاران به‌عنوان افسران خط مقدم جهاد تبیین در میان میدان قرارگرفته و با تولیدات رسانه‌ای و انتشار فرآورده خبری مؤثر و مثمر ثمر در فضای حقیقی و مجازی، گامی بلندی را در تحقق منویات رهبری معظم انقلاب و انتفاع جامعه از راهبرد جهاد تبیین بردارند؛ ان شاءالله.
Share/Save/Bookmark