داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۱
 
در شبکه المیادین مطرح شد
گمانه زنی درباره سفر احتمالی رهبری به عربستان
کد مطلب: ۲۶۶۷۷
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۰
اوشیدا: به این دلیل این اعلام را غافلگیر کننده می دانیم چون سطح اختلافات بین این دو کشور حداقل در 4 سال گذشته، به اوج خود رسیده و عربستان بارها به ابراز تمایل ایران برای حل این اختلافات جواب منفی داده است.
گمانه زنی درباره سفر احتمالی رهبری به عربستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا": به دنبال اعلام خبر دعوت رسمی عربستان سعودی از "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه کشورمان برای سفر به این کشور، رسانه های منطقه ای به تحلیل این رویداد پرداختند.

روزنامه الکترونیکی "رای الیوم" در این باره نوشت: «سعود الفیصل روز سه شنبه با اعلام اینکه "ما برای وزیر امور خارجه ایران، جهت سفر به پادشاهی سعودی دعوتنامه فرستاده ایم، اما هنوز این سفر قطعی نشده است... هر زمان که او مناسب بداند، ما آماده پذیرایی هستیم" بمب بزرگ و غافلگیر کننده را در سطح جهان منفجر کرد.»

این منبع افزود: «به این دلیل این اعلام را غافلگیر کننده می دانیم که سطح اختلافات بین این دو کشور حداقل در ۴ سال گذشته، به اوج خود رسیده و عربستان بارها به ابراز تمایل ایران برای حل این اختلافات جواب منفی داده است.»

در این اواخر نیز حسن روحانی رئیس جمهور ایران در گفتگو با روزنامه عربستاني "الشرق الاوسط" تمايل خود را برای اینکه "ریاض" اولین پایتخت عربی باشد که به آن سفر کند، اعلام کرد؛ اما این امر از سوی سعودی ها مورد استقبال قرار نگرفت.سعود الفیصل همچنین گفته است: "ما با آنها مذاکره و گفتگو خواهیم کرد."

اما در همین رابطه شبکه "المیادین" بعد از اعلام این خبر با "سید امیر موسوی" تحلیلگر برجسته و کارشناس ایرانی گفتگویی انجام داد.

این کارشناس با اشاره به توجیه این دعوت از سوی سعودی ها اینچنین ابراز کرد که «ایران و عربستان برای صف بندی های جدید در خاورمیانه به نتیجه رسیده اند.»

وی در ادامه مدعی شد که به احتمال زیاد پس از سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و همچنین بعد از آن سفر حسن روحانی رئیس جمهور به ریاض، مقدمات سفر رهبر جمهوری اسلامی ایران، "آیت الله خامنه ای" به مکه مکرمه فراهم خواهد شد و پس از سفر ایشان، شاهد یک اتفاق تاریخی خواهیم بود.

این کارشناس ایرانی، سفر نواز شریف نخست وزیر پاکستان به تهران و دیدار با مسئولان ایرانی و همچنین دیدار با رهبر معظم انقلاب را در راستای این مساله دانست.
Share/Save/Bookmark
مرجع : جام نیوز
    عکاس :