داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
فرار تنها گزینه شاه پهلوی در مقابل موج انقلاب بود
مدیر مسئول
کد مطلب: ۴۲۸۷۷
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۶
فراري که دفتر سلطنت پهلوي ها و زندگي مردم ايران زير سلطه قدرتهاي استکباري جهان را براي هميشه فرو بست.
فرار تنها گزینه شاه پهلوی در مقابل موج انقلاب بود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: ۲۶ دي ماه سال ۵۷ سالروز فرار شاه از ايران است؛ فراري که دفتر سلطنت پهلوي ها و زندگي مردم ايران زير سلطه قدرتهاي استکباري جهان را براي هميشه فرو بست.
با روشن شدن جرقه های اولیه انقلاب و فشار نیروهای مخالف رژیم و هماهنگی قیام های مردمی به رهبری امام خمینی قدس سره و کشتار 17 شهریور ،کنترل امنیت کشور از دست نیروهای رژیم و حتی حکومت نظامی خارج شد و پایه های اقتدار رژیم 2500 ساله شاهنشاهی سست شده و منجر به فرار شاه گردید.  

اين نخستين باري نبود که شاه فرار را بر قرار ترجيح مي‌ داد اما اگر در سال ۱۳۳۲ با کودتايي سياه، امريکا مهره دست نشانده خود را به کرسي حکومت بازگرداند در سال ۵۷ ديگر نه جامعه پذيراي سلطنت بود و نه شاه توان رويارويي با موج خروشان انقلابيوني را داشت که به رهبري حضرت امام خميني (ره) خواستار برپايي نظام سياسي نويني بر مبناي احکام و قوانين اسلامي بودند. فرار شاه آغاز فصلي جديد در حيات سياسي، اجتماعي، فرهنگي جامعه ايراني بود.

هر چند حاميان خارجي شاه همچنان به طرفداري و حمايتهاي گسترده خود از حکومت پهلوي ادامه مي‌دادند و بالاخص آمريکاييان همچنان مصر بودند ولو با توسل به کودتا براي نجات شاه از سقوط حتمي، که به معناي از دست رفتن منافع زايدالوصف سياسي و امنيتي و اقتصادي و نظامي و... آنان در ايران و منطقه بود، مانع از پيروزي انقلابيون شوند، اما، به‌واقع خروج شاه از کشور فرايند فروپاشي نظام شاهنشاهي پهلوي و پيروزي انقلاب اسلامي ملت ايران را تسهيل کرد و شتاب بيشتري بخشيد و تنها گزینه شاه پهلوی در مقابل موج خروشان انقلاب خروج از کشور بود.
به‌ويژه اين که به دنبال خروج شاه از کشور امام خميني رهبر انقلاب هم اعلام کردند به زودي خاک فرانسه را به سوي ايران ترک خواهند کرد. در چنين اوضاعي بود که دولت بختيار هم با تمام تلاشهايي که براي آرام کردن فضاي سياسي و اجتماعي کشور انجام مي‌داد، خيلي زود حاميان رژيم پهلوي را ناامید کرد. هر چند در دوران نخست‌وزيري بختيار سرکوبگريهاي حکومت حتي بیشتر شد. اما روند حوادث چند روزه که نهايتاً به پيروزي انقلاب اسلامي انجاميد چنان سريع طي شد و انقلابيون تحت هدايتهاي امام خميني(ره) آن‌چنان کنترل تحولات و رخدادهاي جاري در کشور را در دست گرفتند که نه دولت بختيار و حاميان ديگر رژيم پهلوي در داخل کشور و نه حاميان خارجي آنان هر گونه امکان ابتکار عملي را از دست داده و ناگزير تسليم اراده ملت ايران شدند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark