داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
پایان دشتمال های فصلی در سیستان؛
کشاورزان هیرمندی از کمبود آب برای کشاورزی گلایه کردند
کد مطلب: ۷۰۵۶۰
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۲
جمعی از کشاورزان شمال شهرستان هیرمند از کمبود آب برای کاشت محصولات کشاورزی گلایه کردند.
کشاورزان هیرمندی از کمبود آب برای کشاورزی گلایه کردند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ این روزها با فروکش کردن سیلاب های فصلی از کشور افغانستان که به عنوان دشتمال از ابتدای سال جاری وارد ایران می شود برخی از کشاورزان سیستانی را با چالش کمبود آب کشاورزی رو به رو ساخته است.

از همین رو یکی از کشاورزان بخش قرقری شهرستان هیرمند در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: آب در مقاطع بسیاری برای کشاورزان رهاسازی شد و کشاورزان توانستند محصولات مورد نظر خود را در بهار به ثمر برسانند.

وی افزود: از طرفی با فروکش کردن آب سیلاب ها در انهار سیستان بسیاری از کشاورزان در حالی بدون آب مانده اند که محصولات تابستانه را به زیر کشت برده اند و اکنون نیاز به آبیاری مجدد دارند.

عباسعلی خمر بیان داشت: این در حالی است که آب در برخی از انهار وجود دارد اما مسئولین امر برای رهاسازی آن برنامه ریزی برای روستاهای شمال شهرستان هیرمند نکرده اند.

وی خاطرنشان کرد: چندی قبل نیز که آب مورد نظر برای کشاورزی وجود داشت، اما به دلیل عدم بازسازی سد از دست کشاورزان رها شد.

عباس جهانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا در این خصوص گفت: تقسیم آب مربوط به اداره بیاری شهرستان است.

وی افزود: ما نیز قول مساعد به کشاورزان داه ایم که در هنگام ورود آب ، مسر را با بیل های مکانیکی هموار کنیم تا به کشاورزان برسد.

جهانی بیان داشت: متاسفانه ورود آب از سوی کشور افغانستان قطع شده است و باید حق آبه از محل چاهنیمه ها برای کشاورزان رها سازی شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: همچنین جهاد کشاورزی آماده است تا برای کمک به هدایت آب اقدامات لازم را انجام دهد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark