داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
یک روشن دل سیستانی در گفت و گو با اوشیدا:
نابینایان هم می توانند پا به پای افراد عادی فعالیت کنند/پیاده رو های زابل برای رفت و آمد مناسب نیست
کد مطلب: ۶۴۷۱۰
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴
فاطمه سرگلزایی گفت: مهمترین معضلی که نابینایان زابل با آن رو به رو هستند، وجود پیاده رو های غیر استاندارد است، در زابل کمتر پیاده رویی وجود دارد که مخصوص افراد معلول مناسب سازی شده باشد.
نابینایان هم می توانند پا به پای افراد عادی فعالیت کنند/پیاده رو های زابل برای رفت و آمد مناسب نیست
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، یکی از اقشار مهم جامعه که این روزها، شاید توجه کمتری به آنان شود، نابینایان هستند، این افراد همواره با مشکلاتی رو به رو هستند که گفتن آنها در روز جهانی عصای سفید خالی از لطف نیست.
فاطمه سرگلزایی یکی از نابینایان سیستانی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: مهمترین آسیبی که می تواند این قشر برای حضور در جامعه ببیند، عدم آشنایی برخی از افراد با این معلولیت است.
وی افزود: برخی از افراد، هنوز نمی توانند رنج یک نابینا را درک کنند، و تصوری از جهان پیش روی آنها ندارند.
سرگلزایی تصریح کرد: همچنین، مهمترین معضلی که نابینایان زابل با آن رو به رو هستند، وجود پیاده رو های غیر استاندارد است، در زابل کمتر پیاده رویی وجود دارد که مخصوص افراد معلول مناسب سازی شده باشد.
وی با بیان اینکه معلولیت محدودیت نیست خاطرنشان کرد: مهمترین مسئله ای که نابینایان با آن دست و پنجه نرم می کنند، عدم بکارگیری این افراد در فعالیت های درآمد زا است، بسیاری از معلولین ایران بارها نشان داده اند که هنر دست آنان می تواند از یک انسان بالغ و سالم زیباتر باشد.
سرگلزایی تصریح کرد: بکارگیری نابینایان در فعالیت هایی که بتواند منبع درآمدی برای آنان نیز باشد، می تواند روحیه این افراد را برای ادامه به زندگی و همچنین دیگر فعالیت های پیش رو افزایش دهد.
سعید میر رئیس بهزیستی شهرستان زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: تعداد ۲ مرکز نگهداری شبانه روزی و چهار مرکز روزانه خدمات توانبخشی به معلولان شهرستان خدمات لازم را ارائه می دهد تا این افراد نیز بتوانند از زندگی عادی و مطلوب برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: در بحث پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی تنبلی چشم و غربالگری شنوایی انجام می شود تا در صورت وجود مشکل در کودکان در سریعترین زمان ممکن اصلاح و درمان انجام گیرد.
رئیس بهزیستی زابل خاطرنشان کرد: از طریق جلب مشارکت های مردمی تعداد ۲۳ واحد مسکونی برای مددجویان تحت پوشش بهزیستی ساخته و در اختیار آنان قرار داده شده است.

انتهای پیام/


Share/Save/Bookmark